Sunshine Photo Cart - en to da_DK translation catalogue (1246 entries)

en: Sorry, all Sunshine add-ons require that the main Sunshine Photo Cart plugin first be active
da_DK: Beklager, alle Sunshine udvidelser forudsætter at Sunshine Photo Cart plugin er aktivt

en: Gallery Analytics
da_DK: Galleri analyser

en: Total Unique Views
da_DK: Total unikke visninger

en: Latest Visitors
da_DK: Sidste besøgende

en: Anonymous
da_DK: Anonym

en: View all visitor logs
da_DK: Vis alle besøgs logs

en: No views yet
da_DK: Ingen visninger endnu

en: Images viewed
da_DK: Billeder set

en: Total views
da_DK: Totale visninger

en: No images viewed yet
da_DK: Ingen billeder set endnu

en: No images for this gallery yet
da_DK: Ingen billeder i dette galleri endnu

en: Images Purchased
da_DK: Billeder købt

en: Total purchases
da_DK: Totale køb

en: No images purchased yet
da_DK: Ingen billeder købt endnu

en: Product Cost
da_DK: Produkt omkostning

en: at
da_DK: ved

en: No users have logged in yet
da_DK: Ingen brugere har logget ind endnu

en: Recent User Logins
da_DK: Nylige bruger login

en: Total Sales Revenue
da_DK: Totale salgs indtægter

en: Total Orders Completed
da_DK: Totalt gennemførte ordrer

en: Average Sale Total
da_DK: Gennemsnitlige salg totalt

en: Actual Profit
da_DK: Reel fortjeneste

en: Month
da_DK: Måned

en: Revenue
da_DK: indtægter

en: Last 6 Months Revenue/Profit
da_DK: Profit over de sidste 6 måneder

en: You do not have any sales yet
da_DK: Du har ikke solgt noget endnu

en: Order Totals
da_DK: Ordre totaler

en: Product
da_DK: Produkt

en: Sold
da_DK: Solgt

en: Popular Products Sold
da_DK: Populære produkter

en: No sales data currently recorded
da_DK: Ingen salgs data tilgængelig

en: Most Popular Products Sold
da_DK: Mest populære solgte produkter

en: Are you sure? This cannot be undone!
da_DK: Er du sikker? Det kan ikke fortrydes senere!

en: Reset data
da_DK: Nulstil data

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Total Sales
da_DK: Totale salg

en: Price Level
da_DK: Pris niveau

en: Galleries With Best Sales
da_DK: Gallerier med bedst salg

en: Recalculate data
da_DK: Genberegn data

en: Are you sure? This will set all gallery sales back to $0
da_DK: Er du sikker? Dette vil sætte alle galleri salg tilbage til $0

en: Most Purchased Images of All Time
da_DK: Mest købte billeder nogensinde

en: Popular product data has been reset
da_DK: "Populære produkter" er blevet nulstillet

en: Gallery sales data has been reset
da_DK: "Galleri salg" er blevet nulstillet

en: Gallery sales data has been recalculated
da_DK: "Galleri salg" er blevet genberegnet

en: Popular images data has been reset
da_DK: "Populære billeder" er blevet nulstillet

en: Cost
da_DK: Omkostning

en: Views
da_DK: Visninger

en: Sales Data
da_DK: Salgs Data

en: Galleries Viewed
da_DK: Gallerier set

en: total views
da_DK: set i alt

en: User has not viewed any galleries
da_DK: Bruger har ikke kikket på nogen gallerier

en: Automated Emails
da_DK: Automatisk e-mail

[ctx: post type general name]
en: Automated Emails
da_DK: Automatisk e-mail

[ctx: post type singular name]
en: Automated Email
da_DK: Automatisk e-mail

[ctx: email]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Automated Email
da_DK: Tilføj ny automatisk e-mail

en: Edit Automated Email
da_DK: Rediger automatisk e-mail

en: New Automated Email
da_DK: Ny automatisk e-mail

en: All Automated Emails
da_DK: Alle automatiske e-mails

en: View Automated Emails
da_DK: Se automatiske e-mails

en: Search Automated Emails
da_DK: Søg i automatiske e-mails

en: No automated emails found
da_DK: Ingen automatiske e-mails fundet

en: No automated emails found in trash
da_DK: Ingen automatiske e-mails fundet i papirkurv

[ctx: post type general name]
en: Email Log
da_DK: E-mail log

[ctx: post type singular name]
en: Email Log
da_DK: E-mail log

[ctx: email-log]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Email Log
da_DK: Tilføj ny e-mail log

en: Edit Email Log
da_DK: Rediger e-mail log

en: New Email Log
da_DK: Ny e-mail log

en: All Email Log
da_DK: Alle e-mail log

en: View Email Log
da_DK: Se e-mail log

en: Search Email Log
da_DK: Søg i e-mail log

en: No Email Log found
da_DK: Ingen e-mail log fundet

en: No Email Log found in trash
da_DK: Ingen e-mail log fundet i papirkurv

en: Email Log
da_DK: E-mail log

en: Email Options
da_DK: E-mail indstillinger

en: Template Variables
da_DK: Skabelon variabler

en: Email Content
da_DK: Email Indhold

en: Send To
da_DK: Sens Til

en: Email Template
da_DK: Email Skabelon

en: Time Sent
da_DK: Tid sendt

en: Discount
da_DK: Rabatter

en: Subject
da_DK: Emne

en: See for all emails
da_DK: Se for alle emails

en: Email Subject
da_DK: E-mail emne

en: After user registers
da_DK: Efter brugeren registrerer

en: After user adds item to cart
da_DK: Efter brugeren tilføjer emne til indkøbsvogn

en: After user submits order
da_DK: Efter brugeren godkender ordre

en: After user views gallery for first time
da_DK: Efter brugeren ser galleri for første gang

en: Before gallery expires
da_DK: Før galleri udløber

en: After gallery expires
da_DK: Efter galleri udløber

en: After providing email to access gallery
da_DK: Efter indtastning af e-mail for adgang til galleri

en: Trigger
da_DK: Udløser

en: Time
da_DK: Tid

en: Months
da_DK: Måneder

en: Days
da_DK: Dage

en: Hours
da_DK: Timer

en: How long before/after the trigger should this email get sent?
da_DK: Hvor lang tid før/efter udløseren skal denne e-mail sendes?

en: Recipients
da_DK: Modtagere

en: All users
da_DK: Alle brugere

en: User has favorites
da_DK: Bruger har favoritter

en: User has items in cart
da_DK: Bruger har varer i indkøbsvogn

en: User has ordered
da_DK: Bruger har bestilt

en: User has no orders
da_DK: Bruger har ingen bestillinger

en: User has not ordered item from gallery
da_DK: Bruger har ikke bestilt emne fra galleri

en: Select user attributes to determine who should receive this email
da_DK: Vælg bruger egenskaber for at afgøre hvem der skal modtage denne e-mail

en: Discount code (Optional)
da_DK: Rabatkode (Valgfri)

en: None
da_DK: Ingen

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
da_DK: En unik kuponkode bliver dannet ud fra indtillingerne på den valgte rabat og tildelt til den specifikke bruger der modtager e-mailen

en: Discount Expiration (Optional)
da_DK: Rabat udløb (Valgfri)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
da_DK: Hvor længe skal kuponkoden være gyldig efter den er oprettet? Dette vil overskrive eventuel udløbs dato sat på den valgte kuponkode

en: Email Admin
da_DK: Email adminiatrator

en: Send a copy of this email to site admin
da_DK: Send en kopi af denne email til administrator

en: Personalize your email with the following tags:
da_DK: Tilpas din e-mail med følgende tags:

en: Gallery Name
da_DK: Navn på galleri

en: Gallery URL
da_DK: Galleri URL

en: Gallery Password
da_DK: Galleri kodeord

en: Images in the associated gallery
da_DK: Billeder i tilhørende galleri

en: Featured image in the associated gallery
da_DK: Udvalgt billede i tilhørende galleri

en: Gallery expiration date
da_DK: Galleri udløbsdato

en: Registration URL
da_DK: Registrerings URL

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Site Name
da_DK: Navn på hjemmeside

en: Site URL
da_DK: Hjemmeside adresse

en: Sunshine Galleries Page
da_DK: Sunshine galleri side

en: Generated Discount Code
da_DK: Genereret rabat kode

en: Items in cart
da_DK: Varer i indkøbsvogn

en: Images in favorites
da_DK: Billeder i favoritter

en: %s for %s
da_DK: %s til %s

en: Queue processed!
da_DK: Kø behandlet!

en: Image
da_DK: Billede

en: Name
da_DK: Navn

en: Quantity
da_DK: Antal

en: Sent to %s
da_DK: Sendt til %s

en: Exclude from Automated Emails
da_DK: Ekskluder fra automatisk e-mail

en: See email log
da_DK: Se email log

en: Process Queue
da_DK: Behandlingskø

en: Join  email newsletter
da_DK: Tilmeld e-mail nyhedsbrev

en: Campaign Monitor
da_DK: "Campaign Monitor"

en: We think Campaign Monitor is by far the best email newsletter system. <a href="https://signup.campaignmonitor.com/signup" target="_blank">Sign up for free!</a>
da_DK: Vi mener at "Campaign Monitor" er det klart bedste e-mail nyhedsbrev system. <a href="https://signup.campaignmonitor.com/signup" target="_blank">Tilmeld dig gratis!</a>

en: Save this value then you can choose a list
da_DK: Gem denne værdi før du vælger en liste

en: Invalid Campaign Monitor API key
da_DK: Ugyldig "Campaign Monitor" API-nøgle

en: API Key
da_DK: API-nøgle

en: List
da_DK: Liste

en: Please select list
da_DK: Vælg venligst liste

en: Subscribe Method
da_DK: Abonnements metode

en: Ask users if they want to subscribe
da_DK: Spørg brugere, om de ønsker at abonnere

en: Automatically subscribe
da_DK: Automatisk abonnement

en: Default
da_DK: Standard

en: If asking users to subscribe, checked by default
da_DK: Skal ønsket om at abonnere markeres som standard

en: Checked
da_DK: Kontrolleret

en: When to subscribe
da_DK: Hvornår skal der abonneres

en: Registration
da_DK: Registrering

en: Access gallery with email
da_DK: Adgang til galleri med e-mail

en: Checkout
da_DK: Kasse

en: Downloadable
da_DK: Downloades

en: This product is downloadable
da_DK: Dette produkt kan downloades

en: Dimensions
da_DK: Dimensioner

en: Leave blank for full resolution
da_DK: Efterlad blank for fuld opløsning

en: Free Download
da_DK: Gratis download

en: This should be included in any free downloads
da_DK: Dette bør indgå i alle gratis downloads

en: Watermark
da_DK: Vandmærke

en: Add a watermark to image when downloaded
da_DK: Tilføj vandmærke til billede, når det downloades

en: You must also <a href="%s" target="_blank">set your watermark options</a>
da_DK: Du skal også <a href="%s" target="_blank">vælge vandmærke instillinger</a>

en: Allow free downloads?
da_DK: Tillad gratis downloads?

en: Allow users to download images in this gallery for free (no checkout required)
da_DK: Tillad brugere at downloade billeder i dette galleri gratis (ingen bestilling nødvendig)

en: Allow users to download entire gallery as zip file (no checkout required)
da_DK: Tillad brugere at downloade hele galleriet som zip-fil (ingen bestilling nødvendig)

en: Free image download count
da_DK: Gratis billede download antal

en: Restrict downloads to users?
da_DK: Begræns downloads til brugere?

en: Download all images from gallery
da_DK: Download alle billeder i galleriet

en: Sorry, you do not have access to this download. <a href="%s">Please login</a> to the account used for this order.
da_DK: Beklagger, du har ikke adgang til denne download.<a href="%s">Log ind</a> til kontoen brugt til denne ordre.

en: Sorry, your item is not available for download yet
da_DK: Beklager, dit emne er ikke tilgængeligt til download endnu

en: Could not create zip file for download
da_DK: Kunne ikke lave zip til download

en: Sorry, one of the download files does not exist
da_DK: Beklager, en ad download filerne eksisterer ikke

en: No shipping, download only
da_DK: Ingen forsendelse, kun download

en: Download all images from this order
da_DK: Download alle billeder fra denne ordre

en: Download Allowed Images
da_DK: Download tilladte billeder

en: Download Image
da_DK: Download billede

en: Download All Images
da_DK: Download alle billeder

en: Purchase entire gallery digital downloads
da_DK: Køb hele galleri digitale downloads

en: Sorry, no favorites are available for download
da_DK: Beklager, ingen favoritter er tilgængelige til download

en: Sorry, file not available for download
da_DK: Beklager, filen er ikke tilgængeligt til download

en: Download file does not exist
da_DK: Download filen eksisterer ikke

en: Full Resolution
da_DK: Fuld opløsning

en: Could not finalize zip file for download
da_DK: Kunne ikke færdiggøre zip-fil til download

en: You do not have permission to download these files.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at downloade disse filer.

en: You do not have permission to download this file.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at downloade denne fil.

en: Sorry, this is not your order
da_DK: Beklager, dette er ikke din ordre

en: You have already added the gallery download for %s to your cart
da_DK: Du har allerede tilføjet galleri downloaden for %s til din indkøbsvogn

en: Gallery digital negatives added to cart!
da_DK: Galleri digitale negativer tilføjet til indkøbsvognen!

en: View cart
da_DK: Se indkøbsvogn

en: Gallery Digital Negatives
da_DK: Galleri digitale negativer

en: Downloaded count: %s
da_DK: Antal downloadet: %s

en: Low Resolution Image Options
da_DK: Billedindstillinger lav opløsning

en: Image Width
da_DK: Billede bredde

en: Image Height
da_DK: Billede højde

en: Free Downloads
da_DK: Gratis downloads

en: Max free downloads
da_DK: Max gratis downloads

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
da_DK: Max antal gratis downloads tilladt mellem alle gallerier

en: Allow users to purchase digital negatives of an the entire session. Leave price blank to disable this feature for a specific price level.
da_DK: Tillad brugere at købe digitale negativer af hele sessionen. Efterlad prisen blank for at deaktivere denne funktion for et bestemt prisniveau.

en: Tax gallery digital negatives
da_DK: Moms galleri digitale negativer

en: Apply a tax to the gallery digital negatives
da_DK: Tilføj moms på galleri digitale negativer

en: More Digital Download Options
da_DK: Flere digital download indstillinger

en: Alternate Download Method
da_DK: Alternativ download metode

en: Check this if downloads are not working for your users or to integrate with Amazon S3. This method is less efficient but more likely to work.
da_DK: Markér dette hvis downloads ikke fungerer for dine brugere eller for at integrere med Amazon S3. Denne metode er mindre effektiv, men mere tilbøjelig til at virke.

en:  (This image will have your selected watermark on it)
da_DK: (Dette billede vil have dit valgte vandmærke på sig)

en: Include low res files in download
da_DK: Medtag filer i lav opløsning i download

en: Check this if you want to include the low resolution images in downloads
da_DK: Markér dette hvis du ønsker at inkludere billeder i lav opløsning i downloads

en: Print release file to be included with any file download. <strong>PDF required</strong>. Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here.
da_DK: Print release fil der skal indgå i enhver fil download. <strong>PDF kræves</strong>. Upload en fil til dit <a href="upload.php">Mediebibliotek</a>, og vælg det her.

en: Sorry, you do not have access to this download. <a href="%s">Please login</a> to the account used to purchase this image.
da_DK: Sorry, you do not have access to this download. 
    Beklager, du har ikke adgang til denne download<a href="%s">Log ind</a> til kontoen brugt til at købe dette billede.

en: Sorry, your item cannot yet be downloaded
da_DK: Beklager, dit emne kan ikke downloades endnu

en: Sorry, this is not a downloadable product
da_DK: Beklager, dette er ikke et downloadable produkt

en: Sorry, this image was not in your order
da_DK: Beklager, dette billede er ikke i din ordre

en: Gallery Downloads
da_DK: Galleri downloads

en: Gallery Downloaded
da_DK: Galleri downloadet

en: Images Downloaded
da_DK: Billeder downloadet

en: Total downloads
da_DK: Totalt antal downloads

en: After user downloads free image
da_DK: Efter brugeren downloader gratis billede

en: After user downloads free gallery
da_DK: Efter brugeren downloader gratis galleri

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
da_DK: En <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> fil er blevet oprettet til din "wp-content/uploads" mappe for at forhindre enhver direkte adgang til billeder, for at beskytte dine digitale download filer

en: Sunshine's Digital Downloads add-on requires you to run an upgrade process. Please note this may take a while if you have a lot of galleries and images.
da_DK: Sunshine's Digital Downloads udvidelse kræver, at du kører en opgraderings proces. Bemærk, at dette kan tage et stykke tid, hvis du har mange gallerier og billeder.

en: Click here to start
da_DK: Klik her for at starte

en: Galleries successfully upgraded!
da_DK: Gallerier success fuldt opgraderet!

en: No gallery ID
da_DK: Ingen galleri ID

en: You do not have permission to access this image
da_DK: Du har ikke tilladelse til at se dette billede

en: Permission denied
da_DK: Tilladelse nægtet

en: %s for this image is already in your cart
da_DK: %s for dette billede er allerede i din indkøbsvogn

en: The download will be built in the background and start downloading when ready. Do not close your browser window.
da_DK: Downloaden bliver skabt i baggrunden og starter når den er klar. Luk ikke dette browser vindue.

en: Entire Gallery Download
da_DK: Hele galleri download

en: Entire gallery of digital downloads
da_DK: Hele galleri af digitale downloads

en: Discounts
da_DK: Rabatter

[ctx: post type general name]
en: Discounts
da_DK: Rabatter

[ctx: post type singular name]
en: Discount
da_DK: Rabat

[ctx: coupon]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Coupon
da_DK: Tilføj ny kupon

en: Edit Discount
da_DK: Rediger rabat

en: New Discount
da_DK: Ny rabat

en: All Discounts
da_DK: Alle rabatter

en: View Discounts
da_DK: Vis rabatter

en: Search Discounts
da_DK: Søg rabatter

en: No discounts found
da_DK: Ingen rabatter fundet

en: No discounts found in trash
da_DK: Ingen rabatter fundet i papirkurv

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Apply this discount automatically with no coupon code
da_DK: Anvend denne rabat automatisk uden kuponkode

en: Discount Code
da_DK: Rabatkode

en: Discount Type
da_DK: Rabattype

en: off order
da_DK: af ordre

en: off product(s)
da_DK: af produkt(er)

en: Discount Amount
da_DK: Rabat beløb

en: Start Date
da_DK: Start dato

en: End Date
da_DK: Slut dato

en: Max Quantity
da_DK: Max antal

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
da_DK: Det maksimale antal af hvert emne dette kan blive anvendt til

en: Total Max Uses
da_DK: Samlet max brug

en: Max Uses Per Person
da_DK: Max brug per person

en: Only This Discount
da_DK: Kun denne rabat

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
da_DK: Tillad kun kunden at bruge denne kupon, afvis alle andre kuponer

en: Free Shipping
da_DK: Gratis forsendelse

en: Make shipping free on entire order
da_DK: Lav forsendelsen gratis på hele ordren

en: Minimum Purchase Amount
da_DK: Mindste køb beløb

en: Apply Before Tax
da_DK: Anvend inden Moms

en: Should this coupon be applied before calculating tax
da_DK: Skal denne kupon tilføjes før beregning af moms

en: Allowed Products
da_DK: Tilladte produkter

en: Disallowed Products
da_DK: Ikke-tilladte produkter

en: Allowed Categories
da_DK: Tilladte kategorier

en: Disallowed Categories
da_DK: Ikke-tilladte kategorier

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Add discount code
da_DK: Tilføj rabat kode

en: Enter code
da_DK: Indtast kode

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Discounts Applied
da_DK: Rabatter tilføjet

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Back to Favorites
da_DK: Tilbage til favoritter

en: Back to Gallery
da_DK: Tilbage til galleri

en: items
da_DK: varer

en: View Cart
da_DK: Se indkøbsvogn

en: Add Comment
da_DK: Tilføj kommentar

en: Back to Image
da_DK: Tilbage til billede

en: Comment pending...
da_DK: Kommentar afventer...

en: You might have left one of the fields blank, or be posting too quickly
da_DK: Du har muligvis glemt nogle felter eller skriver for hurtigt.

en: Your comment has been added!
da_DK: Din kommentar er blevet tilføjet.

en: Please wait a while before posting your next comment
da_DK: Vent venligst et stykke tid inden du tilføjer næste kommentar

en: Lightbox Options
da_DK: Lightbox indstillinger

en: Enable Lightbox
da_DK: Aktiver Lightbox

en: Slideshow Interval
da_DK: Slideshow interval

en: Lightbox Background Color
da_DK: Lightbox baggrundsfarve

en: Lightbox Text Color
da_DK: Lightbox tekstfarve

en: Lightbox Highlight Color
da_DK: Lightbox fremhævningsfarve

en: Price
da_DK: Pris

en: Qty
da_DK: Stk

en: See Product
da_DK: Se produkt

en: Add to Cart
da_DK: Tilføj til indkøbsvogn

en: Select Quantity
da_DK: Vælg antal

en: Adding...
da_DK: Tilføjer...

en: added to cart
da_DK: tilføjet til indkøbsvogn

en: Sorry, there was an error with your request
da_DK: Beklæger, der skete en fejl med din forespørgsel

en: Item(s) added to package
da_DK: Emne(r) tilføjet til pakke

en: You must first <a href="%s">login</a> or <a href="%s">register</a> before you can add pictures to your cart. This allows us to track your favorites and items in your cart when you return.
da_DK: Du skal først <a href="%s">logge ind</a> eller <a href="%s">registrere</a> dig før du kan tilføje billeder til din indkøbsvogn. Det giver os mulighed for at finde dine favoritter og varer i din indkøbsvogn når du vender tilbage.

en: MailChimp has a good free program if you have less than 2,000 subscribers
da_DK: MailChimp har et godt gratis program, hvis du har mindre end 2.000 abonnenter

en: Invalid MailChimp API key
da_DK: Ugyldig "MailChimp" API-nøgle

en: cURL support is required, but cannot be found.
da_DK: cURL understøttelse er nødvendig, men kan ikke findes.

en: Invalid MailChimp API key supplied.
da_DK: Ugyldig "MailChimp" API-nøgle angivet.

en: Enable Masonry
da_DK: Aktiver masonry

en: Show images in a masonry style (Think Pinterest)
da_DK: Vis billeder i masonry stil (Tænk Pinterest)

en: Where to enable
da_DK: Brug på

en: Gallery Thumbnails
da_DK: Galleri miniaturer

en: Image Thumbnails
da_DK: Billed miniaturer

en: Messaging
da_DK: Meddelelse

en: Messaging Templates
da_DK: Meddelelse skabeloner

en: Allowed template variables are: %s
da_DK: Tilladte skabelon variabler er: %s

en: Gallery Invite Subject
da_DK: Galleri invitation emne

en: Gallery Invite Message
da_DK: Galleri invitation meddelelse

en: Register Invite Subject
da_DK: Registrer invitation emne

en: Register Invite
da_DK: Registrer invitation

en: Message Type
da_DK: Meddelelsestype

en: Custom Message
da_DK: Tilpasset Besked

en: Invite user to gallery
da_DK: Inviter bruger til galleri

en: Invite user to register
da_DK: Inviter bruger til at registrere

en: Please select
da_DK: Vælg venligst

en: To
da_DK: Til

en: Specific email address(es)
da_DK: Specifik e-mailadresse(r)

en: Email address(es)
da_DK: E-mailadresse(r)

en: Separate multiple email addresses with a comma
da_DK: Adskil flere e-mailadresser med komma.

en: Allowed template variables are
da_DK: Tilladte skabelon variabler er

en: Want to customize this default text?
da_DK: Ønsker du at tilpasse standardteksten?

en: See email templates
da_DK: Se e-mail skabeloner

en: Send Message
da_DK: Send Besked

en: Please select a gallery
da_DK: Vælg venligst galleri

en: Please select a user
da_DK: Vælg venligst en bruger

en: Invalid email address
da_DK: Ugyldig e-mailadresse.

en: Please provide a subject
da_DK: Angiv venligst et emne

en: Please provide a message
da_DK: Angiv venligst en meddelelse

en: Message has been sent to %s
da_DK: Meddelelse er blevet sent til %s

en: Sorry, message was not sent
da_DK: Beklager, denne meddelelse blev ikke sendt

en:  or <a href="%s">invite a user to this gallery</a>!
da_DK:  eller <a href="%s">inviter en bruger til dette galleri</a>!

en: Send email to these people
da_DK: Send e-mail til disse personer

en: You have not met the minimum order subtotal of %s
da_DK: OBS! Minimum ordre er %s

en: You have not met the minimum order of %s for the gallery "%s"
da_DK: OBS! Minimum ordre er %s for galleriet "%s"

en: Minimum Order
da_DK: Minimum ordre

en: Minimum Cart Subtotal ($)
da_DK: Mindste indkøbsvogn subtotal

en: Enable Mollie payment methods including iDEAL
da_DK: Aktiver Mollie betalingsmetoder herunder iDEAL

en: %s Order #%s
da_DK: %s Ordre #%s

en: There was an error processing your payment (%s)
da_DK: Der skete en fejl under behandlingen af din betaling (%s)

en: Enable payments via Mollie
da_DK: Aktiver betalinger via Mollie

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Mollie"
da_DK: Navn brugerne vil se på kasse siden, som standard "Mollie"

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description that users will see on the checkout page
da_DK: Beskrivelse brugerne vil se på kasse siden

en: Test Mode
da_DK: Test tilstand

en: Test Secret Key
da_DK: Hemmelig test nøgle

en: Live Secret Key
da_DK: Live hemmelig nøgle

en: Packages
da_DK: Pakker

en: This page is not accessible via this method. Please visit a gallery first.
da_DK: Denne side er ikke tilgængelig via denne metode. Besøg venligst et galleri først.

en: Package
da_DK: Pakke

en: This product is a package
da_DK: Dette produkt er en pakke

en: Choose Products for Package
da_DK: Vælg produkter til pakke

en: Entire session as digital download
da_DK: Hele samlingen som digital download

en: Add another product
da_DK: Tilføj et andet produkt

en: A package cannot be a downloadable product
da_DK: En pakke kan ikke være et produkt til download

en: Entire gallery digital download
da_DK: Hele galleri digital download

en: View comments
da_DK: Vis kommentarer

en: Unfilled items in package:
da_DK: Ikke udfyldte artikler i pakken:

en: Assign this image to your package
da_DK: Tildel dette billede til din pakke

en: Select package
da_DK: Vælg pakke

en: Completed
da_DK: Afsluttet

en: Assign to Package
da_DK: Tildel til pakke

en: You have not filled all your packages
da_DK: Du har ikke udfyldt alle dine pakker

en: No products have been assigned to this package
da_DK: Ingen produkter er tildelt til denne pakke

en: %s is used as multiple line items, please use quantities instead
da_DK: %s bruges som flere linie artikler, brug venligst mængder i stedet

en: Package added to cart!
da_DK: Pakke tilføjet til indkøbsvogn!

en: Sorry, something went wrong with adding the item to cart.
da_DK: Beklager, gik noget galt med at tilføje emnet til indkøbsvognen.

en: Item(s) added to package! <a href="%s" target="_top">View cart</a> or <a href="%s">Return to %s</a>
da_DK: Emne(r) tilføjet til pakke! <a href="%s" target="_top">Vis indkøbsvogn</a> eller <a href="%s">Retur til %s</a>

en: Image could not be added to package
da_DK: Billede kunne ikke tilføjes til pakke

en: Item removed from package
da_DK: Emne fjernet fra pakke

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Pay by credit card (Visa, MasterCard, American Express, Discover)
da_DK: Betal med kreditkort (Visa, MasterCard, American Express, Discover)

en: Payment could not process successfully (%s). %s
da_DK: Betalingen kunne ikke blive behandlet med success (%s). %s

en: Payment could not process successfully because of a server error (%s). %s
da_DK: Betalingen kunne ikke blive behandlet på grund af en serverfejl (%s). %s

en: An unknown error occurred and your payment could not be processed
da_DK: En ukendt fejl opstod og din betaling kunne ikke behandles

en: Card Number
da_DK: Kort nummer

en: Expiration Date
da_DK: Udløbsdato

en: Enable payments via PayJunction
da_DK: Aktiver betalinger via PayJunction

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "PayJunction"
da_DK: Navn brugerne vil se på kasse siden, som standard "PayJunction"

en: Force HTTPS
da_DK: Tving HTTPS

en: PayJunction requires an SSL certificate to accept credit card information securely from your website. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Learn more</a>
da_DK: PayJunction forudsætter et SSL certifikat for at acceptere kreditkort information sikkert fra dit websted. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Lær mere</a>

en: Password
da_DK: Kodeord

en: Install Required Plugins
da_DK: Installer nødvendige plugins

en: Install Plugins
da_DK: Installer plugins

en: Installing Plugin: %s
da_DK: Installerer plugin: %s

en: Updating Plugin: %s
da_DK: Opdaterer Plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
da_DK: Noget gik galt med plugin API'en.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
da_DK[0]: Dette tema kræver følgende plugin: %1$s.
da_DK[1]: Dette tema forudsætter følgende plugins: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
da_DK[0]: Dette tema anbefaler følgende plugin: %1$s.
da_DK[1]: Dette tema anbefaler følgende plugins: %1$s.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
da_DK[0]: Følgende plugin skal opdateres til seneste version for at sikre maksimal kompatibilitet med dette tema: %1$s.
da_DK[1]: Følgende plugins skal opdateres til seneste version for at sikre maksimal kompatibilitet med dette tema: %1$s.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
da_DK[0]: Der er  en opdatering tilgængelig for: %1$s.
da_DK[1]: Der er opdateringer tilgængelige for følgende plugins: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
da_DK[0]: Følgende påkrævede plugin er i øjeblikket inaktivt: %1$s.
da_DK[1]: Følgende nødvendige plugins er i øjeblikket inaktive: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
da_DK[0]: Følgende anbefalede plugin er i øjeblikket inaktivt: %1$s.
da_DK[1]: Følgende anbefalede plugins er i øjeblikket inaktive: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
da_DK[0]: Begynd at installere plugin
da_DK[1]: Begynd at installere plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
da_DK[0]: Begynd opdatering af plugin
da_DK[1]: Begynd opdatering af plugins

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
da_DK[0]: Begynd aktivering af plugin
da_DK[1]: Begynd aktivering af plugins

en: Return to Required Plugins Installer
da_DK: Retur til installation af nødvendige plugins

en: Return to the Dashboard
da_DK: Retur til kontrolpanel

en: Plugin activated successfully.
da_DK: Plugin aktiveret med succes.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
da_DK[0]: Følgende plugin blev aktiveret med succes:
da_DK[1]: Følgende plugins blev aktiveret med succes:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
da_DK: Ingen handling udført. Plugin %1$s var allerede activt.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
da_DK: Plugin ikke aktiveret. Der er behov for en højere version af %s for dette tema. Opdater venligst plugin.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
da_DK: Alle plugins installeret og aktiveret korrekt. %1$s

en: Dismiss this notice
da_DK: Afvis denne meddelelse

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
da_DK: Der er en eller flere nødvendige eller anbefalede plugins at installere, opdatere eller aktivere.

en: Please contact the administrator of this site for help.
da_DK: Kontakt os venligst for at få hjælp.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
da_DK: Dette plugin skal opdateres for at være kompatibelt med dit tema.

en: Update Required
da_DK: Opdatering nødvendig

en: Set the parent_slug config variable instead.
da_DK: Indstil parent_slug konfiguration variabel i stedet.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
da_DK: Den eksterne plugin pakke indeholder ikke en mappe med den ønskede slug og omdøbning virkede ikke.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
da_DK: Kontakt venligst plugin udbyderen og bed dem om at pakke deres plugin i overensstemmelse med retningslinjerne for WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
da_DK: Den eksterne plugin pakke består af mere end en fil, men filerne er ikke pakket i en mappe.

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
da_DK:  og

en: Required
da_DK: Nødvendig

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: External Source
da_DK: Ekstern kilde

en: Pre-Packaged
da_DK: Færdigpakkede

en: Not Installed
da_DK: Ikke installeret

en: Installed But Not Activated
da_DK: Installeret men ikke aktiveret

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Required Update not Available
da_DK: Nødvendig opdatering er ikke tilgængelig.

en: Requires Update
da_DK: Opdatering nødvendig

en: Update recommended
da_DK: Opdatering anbefales

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: At installere <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: At installere <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Opdatering tilgængelig <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Opdateringer tilgængelige <span class="count">(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: At aktivere <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: At aktivere <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
da_DK: ukendt

en: Installed version:
da_DK: Installeret version:

en: Minimum required version:
da_DK: Mindste nødvendige version:

en: Available version:
da_DK: Tilgængelig version:

en: No plugins to install, update or activate.
da_DK: Ingen plugins at installere, opdatere eller aktivere.

en: Source
da_DK: Kilde

en: Install %2$s
da_DK: Installer %2$s

en: Update %2$s
da_DK: Opdater %2$s

en: Activate %2$s
da_DK: Aktiver %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
da_DK: Opgraderings besked fra plugin forfatteren:

en: Install
da_DK: Installer

en: Update
da_DK: Opdater

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
da_DK: Ingen plugins blev valgt til at blive installeret. Ingen handling udført.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
da_DK: Ingen plugins blev valgt til at blive opdateret. Ingen handling udført.

en: No plugins are available to be installed at this time.
da_DK: Ingen plugins et tilgængelige for installation på nuværende tidspunkt.

en: No plugins are available to be updated at this time.
da_DK: Ingen plugins et tilgængelige for opdatering på nuværende tidspunkt.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
da_DK: Ingen plugins blev valgt til at blive aktiveret. Ingen handling udført.

en: No plugins are available to be activated at this time.
da_DK: Ingen plugins et tilgængelige for aktivering på nuværende tidspunkt.

en: Plugin activation failed.
da_DK: Plugin aktivering mislykkedes.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Opdaterer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
da_DK: Der opstod en fejl under installationen af %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
da_DK: Installationen af %1$s mislykkedes.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installationen og aktiveringsprocessen er begyndt. Denne proces kan tage et stykke tid på nogle hosts, så vær tålmodig.

en: %1$s installed and activated successfully.
da_DK: %1$s installeret og aktiveret korrekt.

en: Show Details
da_DK: Vis detaljer

en: Hide Details
da_DK: Gem detaljer

en: All installations and activations have been completed.
da_DK: Alle installationer og aktiveringer er afsluttet.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer og aktiverer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installationen er begyndt. Denne proces kan tage et stykke tid på nogle hosts, så vær tålmodig.

en: %1$s installed successfully.
da_DK: %1$s installeret.

en: All installations have been completed.
da_DK: Alle installationer er afsluttet.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Please only install the add-ons you need. Hint: You <em>absolutely</em> do not need all of them
da_DK: Husk kun at installere de udvidelser du behøver. Tip: Du har <em>absolut</em> ikke brug for dem alle

en: Sunshine Pro Add-on Manager
da_DK: Sunshine Pro udvidelses håndtering

en: Add-on Manager
da_DK: Udvidelses håndtering

en: Installing Add-on: %s
da_DK: Installerer udvidelse: %s

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
da_DK[0]: Beklager, men du har ikke de rette tilladelser til at installere %s plugin. Kontakt administratoren af denne hjemmeside for at få hjælp til at få dette plugin installeret.
da_DK[1]: Beklager, men du har ikke de rette tilladelser til at installere %s plugins. Kontakt administratoren af denne hjemmeside for at få hjælp til at få disse plugins installeret.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
da_DK[0]: Beklager, men du ikke har de rette tilladelser til at aktivere %s plugin. Kontakt administratoren af denne hjemmeside for at få hjælp til at få dette plugin aktiveret.
da_DK[1]: Beklager, men du ikke har de rette tilladelser til at aktivere %s plugins. Kontakt administratoren af denne hjemmeside for at få hjælp til at få disse plugins aktiveret.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
da_DK[0]: Beklager, men du ikke har de rette tilladelser til at opdatere %s plugin. Kontakt administratoren af denne hjemmeside for at få hjælp til at få dette plugin opdateret.
da_DK[1]: Beklager, men du ikke har de rette tilladelser til at opdatere %s plugins. Kontakt administratoren af denne hjemmeside for at få hjælp til at få disse plugins opdateret.

en: Return to Sunshine Pro Add-on Manager
da_DK: Retur til Sunshine Pro udvidelses håndtering

en: All plugins installed and activated successfully. %s
da_DK: Alle plugins er installeret og aktiveret med succes. %s

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com server: %s
da_DK: Dine licenser kunne ikke aktiveres fordi din server ikke kunne oprette forbindelse til SunshinePhotoCart.com server: %s

en: Your licenses could not be de-activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com server to activate the license: %s
da_DK: Dine licenser kunne ikke de-aktiveres fordi din server ikke kunne oprette forbindelse til SunshinePhotoCart.com server for at aktivere licensen: %s

en: Favorites
da_DK: Favoritter

en: Add to Favorites
da_DK: Føj til favoritter

en: Remove from Favorites
da_DK: Fjern fra favoritter

en: Remove All Favorites
da_DK: Fjern alle favoritter

en: Submit Favorites
da_DK: Indsend favoritter

en: Remove from favorites
da_DK: Fjern fra favoritter

en: Add to favorites
da_DK: Tilføj til favoritter

en: Disable Favorites
da_DK: Deaktiver favoritter

en: Image added to favorites
da_DK: Billede tilføjet til favoritter

en: A user account is required to track your favorites so you can come back any time to see them. <a href="%s">Register here</a> or login to an existing account below.
da_DK: En bruger konto er nødvendig for at holde styr på dine favoritter. <a href="%s">Registrer dig her</a> eller log in på din konto herunder.

en: Favorites cleared
da_DK: Favoritter ryddet

en: %s has submitted their favorites, <a href="%s">view them here</a>
da_DK: %s har indsendt sine favoritter, <a href="%s">se dem her</a>

en: Image File List
da_DK: Billedfil liste

en: %s has submitted favorites
da_DK: %s har indsendt favoritter

en: Your favorite images have been sent
da_DK: Dit favorit billede er blevet sendt

en: Sunshine Favorites
da_DK: Sunshine Favoritter

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
da_DK: Kopier og indsæt filnavnene ovenfor i Lightroom's søgefunktion (Library filter) for hurtigt at finde og skabe en ny kollektion som gør behandlingen af denne ordre lettere. Sørg for at du bruger "Contains" (og ikke "Contains All") søgeparameter.

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
da_DK: Billederne i dine favoritter er blevet fjernet fordi de ikke længere er tilgængelige

en: After user adds image to favorites
da_DK: Efter brugeren tilføjer billede til favoritter

en: Send payment in outside of website
da_DK: Send betaling udenfor webstedet

en: Offline payments can be anything you want, most likely for accepting checks
da_DK: Offline betalinger kan være hvadsomhelst du ønsker, sikkert for at acceptere checks

en: Enable offline payments
da_DK: Aktiver offline betalinger

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Offline"
da_DK: Navn brugerne vil se på kasse siden, som standard "Offline"

en: Instructions
da_DK: Instruktioner

en: Use this to instruct customers how to submit payment (if check, mailing address would be a good idea)
da_DK: Brug dette til at forklare kunderne, hvordan man indsender betalingen (hvis check, vil postadresse være en god idé)

en: Submit payment via PayPal account or use a credit card
da_DK: Betal med PayPal konto eller brug kreditkort

en: ERROR, something went really wrong
da_DK: FEJL, noget gik helt galt

en: Redirecting to PayPal
da_DK: Omdirigerer til PayPal

en: Shipping via %s
da_DK: Forsendelse via %s

en: Submit payment via PayPal
da_DK: Betal med PayPal

en: Enable payments via PayPal
da_DK: Aktiver betalinger via PayPal

en: Please make sure you have enabled your <a href="%s" target="_blank">PayPal IPN settings</a>. Set the URL to "%s".
da_DK: Kontroller venligst at du har aktiveret din <a href="%s" target="_blank">PayPal IPN indstilling</a>. Set URL'en til "%s".

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "PayPal"
da_DK: Navn brugerne vil se på kasse siden, som standard "PayPal"

en: PayPal Email
da_DK: PayPal e-mail

en: Enable test mode (Sandbox)
da_DK: Aktiver test tilstand (Sandkasse)

en: More for developers, this lets you accept test transactions via PayPal. Requires developer account and being logged into the developer account.
da_DK: Mest for udviklere, dette lader dig acceptere test transaktioner via PayPal. Forudsætter udvikler konto og at du er logget ind i udvikler kontoen.

en: Page Style
da_DK: Sidetypografi

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined in your PayPal account.
da_DK: Valgfrit indtast navnet på den sidetypografi, du ønsker at bruge. Disse er defineret i din PayPal-konto.

en: Order has been cancelled
da_DK: Ordren er annuleret

en: Reports
da_DK: Rapporter

en: No taxes have been collected thus far
da_DK: Ingen moms er blevet indsamlet endnu

en: Share Image
da_DK: Del billede

en: Share Gallery
da_DK: Del galleri

en: Gallery Sharing
da_DK: Del galleri

en: Allow
da_DK: Tillad

en: Disallow
da_DK: Forbyd

en: Image Sharing
da_DK: Del billede

en: Sharing on Gallery Pages
da_DK: Deling på galleri sider

en: Let users share a gallery on social networks like Facebook, Twitter, Pinterest
da_DK: Lad brugere dele et galleri på sociale netværk som Facebook, Twitter og Pinterest

en: Sharing on Image Detail Pages
da_DK: Deling på billededetalje sider

en: Let users share an image on social networks like Facebook, Twitter, Pinterest
da_DK: Lad brugere dele et billede på sociale netværk som Facebook, Twitter og Pinterest

en: Choose which services to make available
da_DK: Vælg hvilke services der skal være tilgængelige

en: Enable Flat Rate Shipping
da_DK: Aktiver fast forsendelsespris

en: Flat Rate Shipping Cost
da_DK: Fast forsendelsespris omkostning

en: Taxable
da_DK: Momspligtigt

en: Enable Local Delivery Shipping
da_DK: Aktiver lokal forsendelse

en: Local Delivery Shipping Cost
da_DK: Lokal forsendelses omkostning

en: Allowed zip/post codes
da_DK: Tilladte postnumre

en: What zip/post codes is this allowed for? Separate each zip/post code with a comma.
da_DK: Hvilke postnumre er dette tilladt for? Adskil hvert postnummer med et komma.

en: Cannot choose %s shipping, not within allowed area
da_DK: Kan ikke vælge %s forsendelse, er ikke indenfor tilladte  område

en: Pickup
da_DK: Afhentning

en: Enable Pickup Shipping
da_DK: Aktiver afhentning

en: Pickup Shipping Cost
da_DK: Afhentnings omkostning

en: Pickup Instructions
da_DK: Afhentnings instruktioner

en: Add image to all files uploaded to Sunshine (except digital download files)
da_DK: Tilføj billede til alle filer uploadet til Sunshine (undtagen digital download-filer)

en: Position
da_DK: Placering

en: Top Left
da_DK: Øverst til venstre

en: Top Right
da_DK: Øverst til højre

en: Bottom Left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom Right
da_DK: Nederst til højre

en: Center
da_DK: Centreret

en: Repeat
da_DK: Gentag

en: Margin from edge
da_DK: Margen fra kant

en: Watermark Thumbnails
da_DK: Vandmærk miniaturer

en: Update completed
da_DK: Opdatering gennemført

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
da_DK: Velkommen til Sunshine Photo Cart %s

en: Thank you for updating to the latest version!
da_DK: Tak fordi du har opdateret til den seneste version!

en: Thank you for installing!
da_DK: Tak fordi du installerede!

en: Copy system info to clipboard
da_DK: Kopier system info til udklipsholder

en: Add-ons for Sunshine Photo Cart
da_DK: Udvidelser for Sunshine Photo Cart

en: Go beyond the basics, Sunshine’s add-ons let you maximize your profits to help you build a more profitable client photo sales process.
da_DK: Gå længere end det basale, Sunshine's udvidelser lader dig maksimere dit overskud og hjælper dig med at opbygge en mere rentabel foto salgsproces.

en: Learn more & buy &raquo;
da_DK: Lær mere & køb &raquo;

en: Once Weekly
da_DK: En gang om ugen

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
da_DK: Tak for du bruger <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Venligst <a href="%2$s" target="_blank">bedøm os</a> på <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: View Client Galleries
da_DK: Se klient gallerier

en: Your galleries have been updated!
da_DK: Dine gallerier er blevet opdateret!

en: Image could not be found, just moving on
da_DK: Billede kunne ikke findes, går bare videre

en: Could not make new folder for gallery
da_DK: Kunne ikke lave ny mappe til galleri

en: Could not move full size image: %s
da_DK: Kunne ikke flytte fuld-størrelse billede: %s

en: Could not move %s
da_DK: Kunne ikke flytte %s

en: Successfully moved %s
da_DK: Flyttede %s uden problemer

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
da_DK: Slug kan ikke redigeres, da det kan ødelægge Sunshines funktionalitet

en: Orders
da_DK: Ordrer

en: Order ID
da_DK: Ordre ID

en: Email
da_DK: E-mail

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Billing First Name
da_DK: Faktura Fornavn

en: Billing Last Name
da_DK: Faktura Efternavn

en: Billing Address
da_DK: Fakturerings adresse

en: Billing Address 2
da_DK: Faktura Adresse 2

en: Billing City
da_DK: Faktura By

en: Billing State
da_DK: Faktura Stat

en: Billing Country
da_DK: Faktura Land

en: Shipping First Name
da_DK: Forsendelse Fornavn

en: Shipping Last Name
da_DK: Forsendelse Efternavn

en: Shipping Address
da_DK: Forsendelses adresse

en: Shipping Address 2
da_DK: Forsendelse Adresse 2

en: Shipping City
da_DK: Forsendelse By

en: Shipping State
da_DK: Forsendelse Stat

en: Shipping Country
da_DK: Forsendelse Land

en: Notes
da_DK: Noter

en: Comment Location Plugin
da_DK: Kommentar locations  Plugin

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Go Pro
da_DK: Bliv professionel

en: Bulk add products
da_DK: Masse tilføj produkter

en: Bulk Add Products
da_DK: Masse tilføj produkter

en: Category
da_DK: Kategori

en: Before you add these, please double check everything is accurate!
da_DK: Før du tilføjer disse, venligst dobbelttjek at alt er korrekt!

en: Add these products
da_DK: Tilføj disse produkter

en: Order #
da_DK: Ordre #

en: Customer
da_DK: Kunde

en: Guest
da_DK: Gæst

en: Recent Orders
da_DK: Seneste ordrer

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

en: Sunshine Photo Cart Overview
da_DK: Sunshine Photo Cart overblik

en: Images
da_DK: Billeder

en: Photos
da_DK: Billeder

en: images
da_DK: billeder

en: Gallery Options
da_DK: Galleri indstillinger

en: Gallery Emails
da_DK: Galleri e-mails

en: Orders From Gallery
da_DK: Ordrer Fra Galleri

en: Image Comments
da_DK: Billede kommentarer

en: Drop files here
da_DK: Slip filer her

en: or
da_DK: eller

en: Select Files
da_DK: Vælg filer

en: Load %s more images
da_DK: Indlæs %s billeder

en: Loading
da_DK: Indlæser

en: Saving image order...
da_DK: Gemmer billed ordre...

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
da_DK: Beklager, billedet kunne ikke slettes af en eller anden grund

en: Allowed Files
da_DK: Tilladte filer

en: Gallery Type
da_DK: Galleri type

en: Password Protected
da_DK: Kodeordsbeskyttet

en: Private (only specified users)
da_DK: Privat (kun specificerede brugere)

en: Password Hint
da_DK: Adgangskode tip

en: Private Access Users
da_DK: Brugere med privat adgang

en: Access Type
da_DK: Adgangs type

en: Registered and logged in
da_DK: Registreret og logget ind

en: Provide email address
da_DK: Angiv e-mailadresse

en: Direct URL only
da_DK: Kun direkte URL

en: Disable products
da_DK: Deaktiver produkter

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
da_DK: Brugere vil ikke være i stand til at købe nogen produkter i dette galleri

en: Allow image comments
da_DK: Tillad billedkommentarer

en: Allow users to make comments on images
da_DK: Tillad brugere at skrive kommentarer på billeder

en: FTP Images Folder
da_DK: FTP billeder mappe

en: Please select folder
da_DK: Vælg venligst en mappe

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Expires
da_DK: Udløber

en: Expired
da_DK: Udløbet

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
da_DK: <strong>Galleri opdateret</strong>, <a href="%s">vis galleri</a>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
da_DK: <strong>Galleri oprettet</strong>, <a href="%s">vis galleri</a>

en: Please note that this gallery will not inherit the settings from the selected parent gallery
da_DK: Bemærk, at dette galleri ikke vil arve indstillingerne fra det valgte overordnede forælder galleri

en: Order #%s
da_DK: Ordre #%s

en: No orders from this gallery yet
da_DK: Ingen ordre fra dette galleri endnu

en: No images have comments yet
da_DK: Ingen billeder har kommentarer endnu

en: Image Processor
da_DK: Billedbehandler

en: We are processing your images! Please be patient, especially if you have a lot.
da_DK: Vi behandler dine billeder! Vær tålmodig, især hvis du har mange.

en: Abort Import
da_DK: Afbryd import

en: Return to Gallery
da_DK: Tilbage til galleri

en: Cannot process image, likely out of memory
da_DK: Kan ikke behandle billede, muligvis løbet tør for hukommelse

en: Already uploaded to gallery
da_DK: Allerede uploadet til galleri

en: The selected file could not be copied to %s.
da_DK: Den valgte fil kunne ikke kopieres til %s.

en: Could not upload
da_DK: Kunne ikke uploade

en: %s order | %s orders
da_DK[0]: %s ordrer
da_DK[1]: %s ordrer

en: Add-Ons or Go Pro!
da_DK: Udvidelser eller Go Pro!

en: Get Help
da_DK: Få hjælp

en: System Info
da_DK: System info

en: About Sunshine Photo Cart
da_DK: Om Sunshine Photo Cart

en: Sunshine does not work using the Default Permalink settings. <a href="%s">Please choose another option</a> (we recommend "Post name").
da_DK: Sunshine fungerer ikke med standart permalink indstillinger. <a href="%s">Vælg venligst en anden valgmulighed</a> (vi anbefaler "Navn på indlæg").

en: Sunshine cannot be the front page of your WordPress installation. <a href="%s" target="_blank">Learn more on how to resolve this issue</a>.
da_DK: Sunshine kan ikke være forsiden på din WordPress installation. <a href="%s" target="_blank">Lær mere om hvordan du løser dette probem</a>.

en: For some Sunshine features to work, such as favorites, users are required to register. However, you do not have registration enabled. <a href="%s">Please consider updating this option</a>.
da_DK: For at enkelte Sunshine funktioner skal fungere, for eksempel favoritter, er det nødvendigt at brugerne register sig. Imidlertid, har du ikke aktiveret registrering. <a href="%s">Overvej venligst at opdatere denne indstilling</a>.

en: Sunshine Photo Cart is not compatible with the Image CDN (Photon) module in Jetpack. This will cause your images to not show. In order for Sunshine to function properly you will need to disable the "Serve images from our global CDN" feature <a href="%s">here</a>.
da_DK: Sunshine Photo Cart er ikke kompatibel med "Image CDN (Photon)" modulet i Jetpack. Dette vil resultere i at dine billeder ikke vises. For at Sunshine fungerer ordentligt skal du deaktivere "Serve images from our global CDN" funktionen <a href="%s">her</a>.

en: I hope Sunshine is working well for you so far! <strong>If you do run into <em>any</em> issues using Sunshine or integrating it into your theme</strong>, please check out our <a href="%s" target="_blank">support area</a> to look at our help articles or the <a href="%s" target="_blank">support forums</a> to ask a specific question. I want to make sure Sunshine is working well for you. In almost all cases Sunshine works great out of the box, but with the infinite number of plugin and theme combinations in WordPress a few tweaks might be necessary and I am here to help.
da_DK: Jeg håber Sunshine fungerer godt for dig så langt! <strong>Hvis du får <em>nogen som helst</em> problemer med brugen af Sunshine eller integrationen med dit tema</strong>, tjek venligst vores <a href="%s" target="_blank">support sider</a> for hjælpe artikler eller <a href="%s" target="_blank">support forumet</a> for at stille specifikke spørgsmål. Jeg vil sikre mig at Sunshine fungerer godt for dig. I de fleste tilfælde fungerer Sunshine fremragende som det er, men med de uendelige muligheder for plugin og tema kombinationer i WordPress kan det være nødvendigt med nogen små justeringer og jeg er her for at hjælpe.

en: Would you like to earn $10 credit towards an add-on or a license renewal? Then go take the Sunshine survey! It will help us learn more about how you use Sunshine and what we can do to make it better.
da_DK: Vil du gerne tjene $10 kredit til en udvidelse eller en fornyelse af licensen? Så besvar Sunshine undersøgelsen! Det vil hjælpe os med at lære mere om, hvordan du bruger Sunshine og hvad vi kan gøre for at gøre det bedre.

en: Thank You
da_DK: Mange tak

en: Sure thing!
da_DK: Naturligvis!

en: No thanks
da_DK: Nej tak

en: You having been using Sunshine Photo Cart for a bit and that's awesome! Could you please do Sunshine a big favor and give it a 5-star rating on WordPress?  Reviews from users like you really help Sunshine to grow and continue to improve.
da_DK: Du har brugt Sunshine Photo Cart et stykke tid, og det er fantastisk! Vil du gøre Sunshine en stor tjeneste og give det en 5-stjernet rating på WordPress? Anmeldelser fra brugere som dig hjælper virkelig Sunshine med at vokse og blive bedre.

en: <p>Sunshine 2.4 is now saving all images in a dedicated folder at "wp-content/uploads/sunshine". As such, it needs to move all past uploaded image files. If you have a lot of galleries and images, this could take a little while to complete, but is necessary.</p><p><strong><a href="%s" class="button">Please click here to run the update process</a></strong></p>
da_DK: <p>Sunshine 2.4 gemmer nu alle billeder i en dedikeret mappe under "wp-content/uploads/sunshine". Derfor skal den flytte alle tidligere uploadede billed filer. Hvis du har mange gallerier og billeder, kan det tage lidt tid at gennemføre, men det er nødvendigt.</p><p><strong><a href="%s" class="button">Venligst tryk her for at køre opdaterings processen</a></strong></p>

en: Add Order
da_DK: Tilføj ordre

en: Order Notes
da_DK: Ordre noter

en: Order Status
da_DK: Ordre status

en: Export Orders
da_DK: Export ordrer

en: Order Date
da_DK: Ordre dato

en: Billing Information
da_DK: Fakturerings info

en: Country
da_DK: Land

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address 2
da_DK: Adresse 2

en: City
da_DK: By

en: State
da_DK: Region

en: Shipping Information
da_DK: Forsendelses info

en: Order Items
da_DK: Ordre emner

en: Item Total
da_DK: Emne total

en: Select gallery
da_DK: Vælg galleri

en: State / Province
da_DK: Stat

en: Invoice
da_DK: Faktura

en: Billing Info
da_DK: Fakurerings info

en: Shipping Info
da_DK: Forsendelses info

en: Item Price
da_DK: Emne pris

en: Image is no longer available
da_DK: Billede ikke længere tilgængeligt

en: Shipping
da_DK: Forsendelse

en: Tax
da_DK: Moms

en: Credits
da_DK: Kredit

en: Payment Method
da_DK: Betaling

en: Additional notes from customer
da_DK: Yderligere noter fra kunden

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
da_DK: Dette er kun til intern brug og vil ikke være synlig for dine kunder

en: Cart Items
da_DK: Varer i indkøbsvogn

en: Show all Customers
da_DK: Vis alle kunder

en: Email customer about status change
da_DK: E-mail kunden om status ændring

en: Order Total
da_DK: Ordre total

en: Date
da_DK: Dato

en: in credits
da_DK: i kredit

en: Sorry, no order specified
da_DK: Beklager, ingen ordre specificeret

en: Recipient
da_DK: Modtager

en: Product Info
da_DK: Produkt info

en: No price levels setup
da_DK: Ingen prisniveauer opsat

en: Extra Shipping Fee
da_DK: Ekstra forsendelses afgift

en: This is an additional shipping price which will transparently be added to the total Flat Rate shipping price. Basically use this for large or heavy items like a canvas where shipping costs more than small prints.
da_DK: Dette er en yderligere forsendelsespris der vil blive tilføjet til den faste forsendelsespris. Grundlæggende er det for tunge emner som et lærred hvor forsendelsesomkostningen er højere end små papir kopier.

en: No categories
da_DK: Ingen kategorier

en: <strong>Product updated</strong>
da_DK: <strong>Produkt opdateret</strong>

en: <strong>Product created</strong>
da_DK: <strong>Produkt oprettet</strong>

en: Product Options
da_DK: Produkt muligheder

en: <strong>This product is not assigned to any categories.</strong> Products must be assigned to at least one category before they are visible.
da_DK: <strong>Dette produkt er ikke tildelt nogen kategorier.</strong> Produkter skal være tildelt mindst en kategori før de er synlige.

en: Add-ons
da_DK: Tilføjelser

en: Ready!
da_DK: Klar!

en: Sunshine &rsaquo; Setup Wizard
da_DK: Sunshine &rsaquo; Opsætningsguide

en: Let's go!
da_DK: Lad os komme igang!

en: Continue Setup
da_DK: Fortsæt opsætning

en: Continue
da_DK: Forts&#230;t

en: User has no orders yet
da_DK: Bruger har ingen bestillinger endnu

en: Address Information
da_DK: Adresse information

en: No current billing address
da_DK: Ingen aktuel faktureringsadresse

en: No current shipping address
da_DK: Ingen aktuel forsendelses adresse

en: Sunshine Gallery Credits for Purchases
da_DK: Sunshine Gallery kredit til køb

en: Sunshine Items in Cart
da_DK: Sunshine emner i indkøbsvogn

en: No items in cart
da_DK: Igen emner i indkøbsvogn

en: Free shipping via discount code
da_DK: Gratis forsendelse med rabat kode

en: Discount %s has now expired and has been removed from your cart
da_DK: Rabat %s er udløbet og er blevet fjernet fra din indkøbsvogn

en: Discount %s has now exceeded the maximum uses and has been removed from your cart
da_DK: Rabat %s har nu overskredet dens maks og er blevet fjernet fra din indkøbsvogn

en: Free
da_DK: Gratis

en: You are not allowed to add any more discounts to your cart
da_DK: Du må ikke tilføje flere rabatter til din indkøbsvogn

en: This discount is already applied
da_DK: Denne rabat er allerede tilføjet

en: Your order does not yet meet the minimum order amount (%s) for this discount
da_DK: Din ordre opfylder endnu ikke minimums ordre beløb (%s) for denne rabat

en: This coupon is not yet valid, please try again later
da_DK: Denne kupon er ikke gyldig endnu, prøv venligst igen senere

en: This coupon has expired
da_DK: Denne kupon er udløbet

en: This coupon has exceeded the number of uses allowed
da_DK: Denne kupon har overskredet antallet af tilladte brug

en: This coupon has exceeded the number of uses allowed per user
da_DK: Denne kupon har overskredet antallet af tilladte brug per bruger

en: This discount code does not work with any items in your cart
da_DK: Denne rabatkode virker ikke med nogen af varerne i din kurv

en: discount added
da_DK: rabat tilføjet

en: Not a valid discount code
da_DK: Ikke en gyldig rabatkode

en: Discount "%s" removed
da_DK: Rabat "%s" fjernet

en: Discount not applied to your cart and cannot be removed
da_DK: Rabat er ikke gældende på din indkøbsvogn og kan ikke fjernes

en: Albania
da_DK: Albanien

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: American Samoa
da_DK: Amerikansk Samoa

en: Antigua and Barbuda
da_DK: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da_DK: Armenien

en: Australia
da_DK: Australien

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da_DK: Bosnia og Herzegovina

en: Botswana
da_DK: Btoswana

en: Brazil
da_DK: Brazilien

en: Bulgaria
da_DK: Bulgarien

en: Cambodia
da_DK: Vambodia

en: Cape Verde
da_DK: Cap Verde

en: China
da_DK: Kina

en: Colombia
da_DK: Columbia

en: Croatia
da_DK: Kroatien

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Denmark
da_DK: Danmark

en: Egypt
da_DK: Egypten

en: Estonia
da_DK: Estland

en: Ethiopia
da_DK: Etiopien

en: Faroe Islands
da_DK: Færøerna

en: France
da_DK: Frankrig

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Ghana
da_DK: Gahna

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Greenland
da_DK: Grønland

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: Iceland
da_DK: Island

en: India
da_DK: Indien

en: Indonesia
da_DK: Indonesien

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Italy
da_DK: Italien

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Lebanon
da_DK: Libanon

en: Luxembourg
da_DK: Luxemburg

en: Macedonia
da_DK: Makedonien

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Mongolia
da_DK: Mongoliet

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: North Korea
da_DK: Nord Korea

en: Norway
da_DK: Norge

en: Palestinian Territory
da_DK: Palæstinensiske områder

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Europe
da_DK: Europa

en: Select country
da_DK: Vælg land

en: Select state
da_DK: Vælg stat

en: The parent gallery "%s" is password protected. To view "%s", please enter the password below:
da_DK: Forælder galleriet "%s" er kodeords beskyttet. For at se "%s", bedes du indtaste kodeordet nedenfor:

en: The gallery "%s" is password protected. To view it, please enter the password below:
da_DK: Galleriet "%s" er kodeords beskyttet. For at se det, bedes du indtaste kodeordet nedenfor:

en: Search for
da_DK: Søg efter

en: Order
da_DK: Ordre

en: Expires on
da_DK: Udløber den

en: Submit
da_DK: Send

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Register
da_DK: Registrer

en: Return to
da_DK: Tilbage til

en: A photo from the gallery %s by %s
da_DK: Et billede fra galleriet %s af %s

en: Photo gallery %s by %s
da_DK: Foto galleri %s af %s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
da_DK: Beklager, du må ikke se dette billede

en: Access denied
da_DK: Adgang nægtet

en: Sorry, you are not allowed to access this order information
da_DK: Beklager, du er ikke tilladt at se information om denne ordre

en: To continue to checkout, please enter your email address and password to establish an account. You can complete your purchase on the next page.
da_DK: For at fortsætte til kassen, bedes du indtaste din e-mailadresse og kodeord for at lave en konto. Du kan gennemføre dit køb på næste side.

en: The gallery you are accessing requires you to have a user account to access. Please register below or <a href="%s">login here</a>
da_DK: Det galleri du forsøger at åbne forudsætter en konto. Registrer dig herunder, eller <a href="%s">login her</a>

en: The gallery you are accessing requires you to have a user account to access. Please login below or <a href="%s">register here</a>
da_DK: Det galleri du forsøger at åbne forudsætter en konto. Registrer dig herunder, eller <a href="%s">login her</a>

en: The gallery you are accessing is private and only allowed for specific users. Please login below:
da_DK: Det galleri du prøver at åbne er privat og kun tilladt for specifikke bruger. Log venligst ind herunder:

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
da_DK: Billeder i din indkøbsvogn er blevet fjernet fordi de ikke længere er tilgængelige

en: You have a very special lifetime license, congrats!
da_DK: Du har en helt speciel livstids licens, tillykke!

en: Your license expires on %s
da_DK: Din licens udløber den %s

en: Invalid license key
da_DK: Ugyldig licens nøgle

en: Your license expired on %s. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">click here to renew</a>
da_DK: Din licens udløb den %s <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">klik her for at forny den</a>.

en: Deactivate this license
da_DK: Deaktiver denne licens.

en: License not yet activated
da_DK: Licens endnu ikke aktiveret

en: Your license for %s has expired - you are no longer eligible for further updates but you may continue to use it. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">Go here to renew</a>
da_DK: Din licens for %s er udløbet - du er ikke længere berettiget til yderligere opdateringer men kan fortsat benytte det. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">Tryk her for at forny</a>

en: This license does not belong to the product you have entered it for.
da_DK: Denne licens hører ikke til det produkt du har indtastet det for.

en: This license does not have any activations left
da_DK: Denne licens har ikke nogen aktiveringer tilbage

en: This license key is expired. Please renew it.
da_DK: Denne licens nøgle er udløbet. Forny den venligst.

en: There was a problem activating your license key for %s, please try again or contact support. Error code: %s
da_DK: Der var et problem med aktivering af din licens nøgle for %s, prøv venligst igen eller kontakt supporten. Fejl kode: %s

en: Order completed successfully!
da_DK: Ordren er nu bestilt.

en: Order #%s placed on %s
da_DK: Ordre #%s er placeret på %s

en: <a href="%s">Order #%s</a> placed on %s
da_DK: <a href="%s">Ordre #%s</a> placeret på %s

en: Select a page...
da_DK: Vælg en side...

en: Could not load settings at:
da_DK: Kunne ikke indlæse indstillinger på:

en: Error - WP Settings Framework
da_DK: Fejl - WP Settings Framework

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: View page
da_DK: Vis side

[ctx: post type general name]
en: Galleries
da_DK: GallerierGallerier

[ctx: post type singular name]
en: Gallery
da_DK: GalleriGalleri

[ctx: gallery]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Gallery
da_DK: Tilføj nyt galleri

en: Edit Gallery
da_DK: Rediger galleri

en: New Gallery
da_DK: Nyt galleri

en: All Galleries
da_DK: Alle gallerier

en: View Gallery
da_DK: Se galleri

en: Search Galleries
da_DK: Søg i gallerier

en: No galleries found
da_DK: Ingen gallerier fundet

en: No galleries found in trash
da_DK: Ingen gallerier fundet i papirkurv

[ctx: post type general name]
en: Products
da_DK: Produkter

[ctx: post type singular name]
en: Product
da_DK: Produkt

[ctx: product]
en: Add Product
da_DK: Tilføj produkt

en: Add New Product
da_DK: Tilføj nyt produkt

en: Edit Product
da_DK: Rediger produkt

en: New Product
da_DK: Nyt produkt

en: All Products
da_DK: Alle produkter

en: View Products
da_DK: Se produkter

en: Search Products
da_DK: Søg produkter

en: No products found
da_DK: Ingen produkter fundet

en: No products found in trash
da_DK: Ingen produkter fundet i papirkurv

en: Products
da_DK: Produkter

en: Product Categories
da_DK: Produkt kategorier

en: Product Category
da_DK: Produkt kategori

en: Search Product Categories
da_DK: Søg produkt kategorier

en: All Product Categories
da_DK: Alle produkt kategorier

en: Parent Product Category
da_DK: Overordnet produkt kategori

en: Parent Product Category:
da_DK: Overordnet produkt kategori:

en: Edit Product Category
da_DK: Rediger produkt kategori

en: Update Product Category
da_DK: Opdater produkt kategori

en: Add New Product Category
da_DK: Tilføj ny produkt kategori

en: New Product Category Name
da_DK: Nyt produkt kategori navn

en: Separate categories with commas
da_DK: Adskil kategorier med komma

en: Choose from the most used categories
da_DK: Vælg fra de mest brugte kategorier

en: Price Levels
da_DK: Prisniveauer

en: Search Price Levels
da_DK: Søg pris niveauer

en: All Price Levels
da_DK: Alle pris niveauer

en: Parent Price Level
da_DK: Overordnet pris niveau

en: Parent Price Level:
da_DK: Overordnet pris niveau:

en: Edit Price Level
da_DK: Rediger pris niveau

en: Update Price Level
da_DK: Opdater pris niveau

en: Add New Price Level
da_DK: Tilføj nyt pris niveau

en: New Price Level
da_DK: Nyt pris niveau

[ctx: post type general name]
en: Orders
da_DK: Ordrer

[ctx: post type singular name]
en: Order
da_DK: Ordre

[ctx: order]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Order
da_DK: Tilføj ny ordre

en: Edit Order
da_DK: Rediger ordre

en: New Order
da_DK: Ny ordre

en: All Orders
da_DK: Alle ordrer

en: View Orders
da_DK: Vis ordrer

en: Search Orders
da_DK: Søg ordrer

en: No orders found
da_DK: Ingen ordrer fundet

en: No orders found in trash
da_DK: Igen ordrer fundet i papirkurv

en: Order Statuses
da_DK: Ordre status

en: Search Order Status
da_DK: Søg ordre status

en: All Order Status
da_DK: Alle ordrer status

en: Parent Order Status
da_DK: Overordnet ordre status

en: Parent Order Status:
da_DK: Overordnet ordre status:

en: Edit Order Status
da_DK: Rediger ordre status

en: Update Order Status
da_DK: Opdater ordre status

en: Add New Order Status
da_DK: Tilføj ny ordre status

en: New Order Status
da_DK: Ny ordre status

en: This is a placeholder page that Sunshine uses to display itself. You can edit this text by going to Pages > Client Galleries.
da_DK: Dette er en pladsholder side, som Sunshine bruger til at vise sig selv. Du kan redigere denne tekst ved at gå til Indstillinger -> Sider -> Sunshine Sider.

en: Account
da_DK: Konto

en: Cart
da_DK: Indkøbsvogn

en: Thank you for registering! You can now mark your favorite photos and make purchases on the website.
da_DK: Tak for din registrering! Du kan nu markere dine favoritter og foretage bestillinger her på webstedet.

en: Thank you for your order! Below is a summary of the order for your records. You will receive a separate email when your item(s) have shipped.
da_DK: Tak for din ordre! Herunder er en opsummering til din oplysning. Du vil modtage en separat e-mail når dine emne(r) er afsendt.

en: Thank you!
da_DK: Mange tak!

en: Flat Rate Shipping
da_DK: Fast forsendelsespris

en: Local Delivery
da_DK: Lokal levering

en: Local Pickup
da_DK: Lokal afhentning

en: Send payment outside of website (ie, check, phone call, other)
da_DK: Send betaling udenfor webstedet (fx. check, telefon kald, andet)

en: Pay by credit card (Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, and Diners Club)
da_DK: Betal med kreditkort (Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB og Diners Club)

en: New user account info at [sitename]
da_DK: Ny bruger konto info på [sitename]

en: Receipt for order #[order_id] from [sitename]
da_DK: Kvittering for ordre #[order_id] fra [sitename]

en: Your order #[order_id] from [sitename] has been updated
da_DK: Din ordre #[order_id] fra [sitename] er blevet opdateret

en: A new comment on order #[order_id] at [sitename]
da_DK: En ny kommentar på #[order_id] hos [sitename]

en: Pending
da_DK: Afventer

en: We have received your order but payment is still pending
da_DK: Vi har modtaget din ordre men afventer stadig betaling

en: New
da_DK: Ny

en: We have received your order and payment
da_DK: Vi har modtaget din ordre og betaling

en: Processing
da_DK: Behandles

en: The images in your order are being processed and/or printed
da_DK: Billederne i din ordre bliver behandlet og/eller printet

en: Shipped/Completed
da_DK: Afsendt/færdig

en: Your items have shipped (or are available for download)!
da_DK: Dine emner er blevet afsendt (eller er klar til download)!

en: Cancelled/Refunded
da_DK: Annulleret/Refunderet

en: Your order was cancelled and/or refunded
da_DK: Din ordre var annulleret og/eller refunderet

en: Ready for pickup
da_DK: Klar til afhentning

en: Your order is ready to be picked up
da_DK: Din ordre er klar til afhentning

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. %2$sVis version %3$s detaljer%4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. %2$sVis version %3$s detaljer%4$s eller %5$s opdater nu%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
da_DK: Du har ikke tilladelse til at opdatere plugins

en: Error
da_DK: Fejl

en: Comment from
da_DK: Kommentar fra

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Item added to cart! <a href="%s" target="_top">View cart</a> or <a href="%s">Return to %s</a>
da_DK: Emne tilføjet til indkøbsvogn! <a href="%s" target="_top">Se indkøbsvogn</a> eller gå <a href="%s">tilbage til %s</a>

en: Cart updated
da_DK: Indkøbsvogn opdateret

en: Item removed from cart
da_DK: Emne fjernet fra indkøbsvogn

en: Valid email is required
da_DK: Gyldig e-mail er nødvendig

en: Email already exists, <a href="%s">please login first</a>
da_DK: E-mailadresse eksisterer allerede, <a href="%s">log venligst ind</a>

en: Password is required
da_DK: Kodeord er nødvendig

en: Valid email required
da_DK: Gyldig e-mail er nødvendig

en: Shipping country required
da_DK: Forsendelses land nødvendig

en: Shipping first name required
da_DK: Forsendelses fornavn nødvendig

en: Shipping last name required
da_DK: Forsendelses efternavn nødvendig

en: Shipping address required
da_DK: Forsendelses adresse nødvendig

en: Shipping address 2 required
da_DK: Forsendelses adresse 2 nødvendig

en: Shipping city required
da_DK: Forsendelses by nødvendig

en: Shipping state required
da_DK: Forsendelses stat nødvendig

en: Shipping zip required
da_DK: Forsendendelses postnummer nødvendig

en: Billing country required
da_DK: Fakturering land nødvendig

en: Billing first name required
da_DK: Fakturering fornavn nødvendig

en: Billing last name required
da_DK: Fakturering efternavn nødvendig

en: Billing address required
da_DK: Fakturerings adresse nødvendig

en: Billing address 2 required
da_DK: Fakturerings adresse 2 nødvendig

en: Billing city required
da_DK: Fakturerings by nødvendig

en: Billing state required
da_DK: Fakturerings stat nødvendig

en: Billing zip required
da_DK: Fakturerings postnummer nødvendig

en: Shipping method required
da_DK: Forsendelses metode nødvendig

en: Payment method required
da_DK: Betalings metode nødvendig

en: Phone required
da_DK: Telefon nødvendig

en: Notes required
da_DK: Noter nødvendig

en: You must approve our terms
da_DK: Du skal godkende vores handelsbetingelse

en: Agree to Terms
da_DK: Accepter handelsbetingelser

en: I agree to the above terms
da_DK: Jeg acceptere handelsbetingelserne

en: Additional Order Notes
da_DK: Yderligere ordre noter

en: New user registration on your Sunshine Photo Cart
da_DK: Ny brugerregistrering på Sunshine Photo Cart

en: E-mail: %s
da_DK: Email: %s

en: Name: %s
da_DK: Navn: %s

en: [%s] New User Registration
da_DK: [%s] Ny bruger registrering

en: Thank you for registering! You have been automatically logged into your new account
da_DK: Tak for din registrering! Du er automatisk blevet logget ind på din nye konto

en: Show my password
da_DK: Vis mit kodeord

en: Passwords must be at least six characters long
da_DK: Kodeordet skal mindst være seks anslag langt

en: Username or Email
da_DK: Brugernavn eller e-mail

en: username
da_DK: brugernavn

en: Account updated
da_DK: Konto opdateret

en: Sorry, no galleries matched that password.
da_DK: Beklager, der var ikke nogle gallerier der matchede kodeordet

en: Not a valid email address
da_DK: Ikke en gyldig e-mail adresse

en: General
da_DK: Generelt

en: Localization
da_DK: Lokalisering

en: Default Country
da_DK: Standard land

en: Taxes
da_DK: Moms

en: Do not use taxes
da_DK: Brug ikke moms

en: Country / State
da_DK: Land/stat

en: What country or state should have taxes applied
da_DK: Hvilke lande eller stater skal have moms tilføjet

en: Tax rate (%)
da_DK: Moms rate (%)

en: Number only
da_DK: Kun nummer

en: Calculate tax based on
da_DK: Beregn moms baseret på

en: Which address is used to determine if tax is calculated
da_DK: Hvilken adresse bruges til at afgøre om moms skal beregnes

en: Tax everyone
da_DK: Moms for alle

en: Tax entire order
da_DK: Tilføj moms på hele ordren

en: If just one item in cart is taxable, apply tax to the entire order
da_DK: Hvis der skal tilføjes moms på en vare, tilføj da moms på hele ordren

en: Display prices
da_DK: Vis priser

en: Prices entered with tax
da_DK: Priser tastet med moms

en: Price with tax suffix
da_DK: Pris med moms suffix

en: This shows after the price
da_DK: Dette vises efter prisen

en: Currency Formatting
da_DK: Valuta formatering

en: United Arab Emirates Dirham
da_DK: Forenede Arabiske Emirater Dirham

en: Argentine Peso
da_DK: Argentinske peso

en: Australian Dollars
da_DK: Australske dollars

en: Danish Krone
da_DK: Dansk krone

en: Euros
da_DK: Euro

en: Kenyan Shilling
da_DK: Kenyanske shilling

en: Venezuelan bol&iacute;var
da_DK: Venezuelanske bol&iacute;var

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Currency symbol position
da_DK: Valuta symbol position

en: Left
da_DK: Venstre

en: Right
da_DK: Højre

en: Left space
da_DK: Venstre med afstand

en: Right space
da_DK: Højre med afstand

en: Thousands separator
da_DK: Tusinder separator

en: Number of decimals
da_DK: Antal decimaler

en: Cart, Checkout and Accounts
da_DK: Indkøbsvogn, kassen og konti

en: Require account to see products
da_DK: Forlang konto for at se produkter

en: Enabling this option means users cannot see products or add them to cart unless they have created an account and are logged in.
da_DK: Aktivering af denne indstilling, medfører at brugere ikke kan se produkter eller tilføje dem til indkøbsvognen, med mindre de har lavet en konto og er logget ind.

en: Gallery Endpoint
da_DK: Galleri slutpunkt

en: Image Endpoint
da_DK: Billede slutpunkt

en: Order Endpoint
da_DK: Ordre slutpunkt

en: To manage order status names and descriptions, <a href="%s">click here</a>
da_DK: For at administrere ordre status navne og beskrivelser, <a href="%s">klik her</a>

en: Pages
da_DK: Sider

en: Page options
da_DK: Side indstillinger

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
da_DK: De følgende sider skal vælges, så Sunshine ved hvor de er. Siderne skulle blive oprettet under installation, hvis ikke bliver du nødt til at oprette dem.

en: Use Shortcode
da_DK: Brug shortcode

en: By default Sunshine is automatically shown on the below pages. However, if you are using the Block Editor or a 3rd party Page Builder you may want to be more specific about where Sunshine appears by using the shortcode [sunshine]. Check this option, select the new page in the dropdown above, <em>and</em> use the shortcode on each of the pages below.
da_DK: Som standart vises Sunshine automatisk på siderne nedenfor. Men, hvis du benytter "Block Editor" eller en 3. parts "Page Builder" kan du vælge at være mere specifik om hvor Sunshine dukker op ved at benytte shortcode [sunshine]. Afkryds denne mulighed, vælg den nye side i rullemenuen ovenfor <em>og</em> brug denne shortcode på hver af siderne nedenfor.

en: Main Galleries Page
da_DK: Hoved galleri side

en: Choose which page Sunshine will be displayed on
da_DK: Vælg hvilken side Sunshine vil blive vist på

en: Administration Options
da_DK: Administrations indstillinger

en: Delete Media Library images
da_DK: Slet mediebibliotek billeder

en: This will remove all images from the Media Library AND the actual image files from your server when a gallery is permanently deleted
da_DK: Dette vil slette alle billeder fra mediebiblioteket OG de faktiske billedfiler på din server når et galleri slettes permanent

en: Delete FTP folder
da_DK: Slet FTP mappe

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
da_DK: Dette vil slette mappen og billederne som er tilføjet via FTP, hvis denne var brugt til at skabe galleriet

en: Show images in Media Library
da_DK: Vis billeder i medie biblioteket

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
da_DK: Som standard skjuler Sunshine billeder i medie biblioteket, der er uploadet til Sunshine gallerier. Aktiveres denne funktion, vil de blive vist. Brug dette på egen risiko.

en: Display Options
da_DK: Visnings indstillinger

en: Gallery Order
da_DK: Galleri opstilling

en: Custom ordering
da_DK: Brugerdefineret opstilling

en: Gallery Creation Date (New to Old)
da_DK: Galleri oprettelses dato (ny til gammel)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
da_DK: Galleri oprettelses dato (gammel til ny)

en: Alphabetical
da_DK: Alfabetisk

en: Image Order
da_DK: Billed opstilling

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
da_DK: Efter optaget tidspunkt (Billeder SKAL have EXIF feltet "DateTimeDigitized")

en: Image Upload Date (New to Old)
da_DK: Billede upload dato (ny til gammel)

en: Image Upload Date (Old to New)
da_DK: Billede upload dato (gammel til ny)

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Rows
da_DK: Rækker

en: Image Theft Prevention
da_DK: Tyverisikring af billede

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people.
da_DK: Aktivering af dette vil deaktivere højreklik menuen og forhindre billeder i at blive trukket/sluppet til skrivebordet. IKKE en 100% effektiv metode men bør stoppe de fleste menesker.

en: Proofing Only
da_DK: Kun korrekturlæsning

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
da_DK: Dette vil fjerne alle aspekter omkring købs mulighederne på hele sitet, hvilket kun efterlader billedvisning og føj til favorit

en: Thumbnail Width
da_DK: Miniature bredde

en: Thumbnail Height
da_DK: Miniature højde

en: Crop
da_DK: Beskær

en: Enabling this option will not affect already uploaded images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
da_DK: Aktivering af denne indstilling vil ikke påvirke allerede uploadede billeder. <a href="%s" target="_blank">Se venligst denne hjælpe artikel</a>

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
da_DK: Skal billeder beskæres til de eksakte dimensioner af dine miniatures bredde / højde

en: Allow Guest Checkout
da_DK: Tillad gæste køb

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
da_DK: Tillad gæster at foretage køb (forlang ikke bruger registrering)

en: Allowed Countries
da_DK: Tilladte lande

en: Which countries users can select at checkout
da_DK: Hvilke lande bruger kan vælge ved kassen

en: All countries
da_DK: Alle lande

en: Display Fields
da_DK: Visnings felter

en: Billing Fields
da_DK: Fakturerings felter

en: Check fields you want visible
da_DK: Marker felter du ønsker synlige

en: Zip / Postcode
da_DK: Postnummer

en: Shipping Fields
da_DK: Forsendelses felter

en: Other Fields
da_DK: Andre felter

en: Required Fields
da_DK: Obligatoriske felter

en: Check fields you want to be required
da_DK: Marker felter du ønsker obligatoriske

en: Terms
da_DK: Vilkår

en: Require Approval of Terms
da_DK: Forlang godkendelse af vilkår

en: Force users to check that they have read and agree to the terms (below)
da_DK: Tving brugere til at kontrollere, at de har læst og accepteret vilkårene (herunder)

en: Payments
da_DK: Betalinger

en: Design Elements
da_DK: Design elementer

en: Theme
da_DK: Tema

en: My WordPress Theme
da_DK: Mit WordPress tema

en: Default Sunshine Theme
da_DK: Standart Sunshine tema

en: Modern Sunshine Theme
da_DK: Moderne Sunshine tema

en: Miscellaneous Elements
da_DK: Diverse elementer

en: Disable breadcrumbs
da_DK: Deaktiver brødkrummer

en: Do not show breadcrumbs throughout Sunshine pages. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
da_DK: Vis ikke brødkrummer gennem Sunshine siderne. Hjælper hvis du vil have brugerne til at blive på et enkelt galleri.

en: Hide link to main galleries page
da_DK: Skjul link til hoved galleri siden

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
da_DK: Skjul linket til din hoved galleri side i enhver Sunshine menu. Hjælper hvis du ønsker at brugerne forbliver på kun et enkelt galleri.

en: Notifications
da_DK: Meddelelser

en: Order Notifications
da_DK: Ordre meddelelser

en: Email address(es) to receive order notifications. Separate multiple emails with a comma.
da_DK: E-mailadresse(r) der skal modtage ordre meddelelser. Adskil flere e-mails med et komma.

en: Favorite Notifications
da_DK: Favorit meddelelser

en: Email address(es) to receive submitted favorites notifications. Separate multiple emails with a comma.
da_DK: E-mailadresse(r) der skal modtage indsendte favorit meddelelser. Adskil flere e-mails med et komma.

en: Email From
da_DK: E-mail fra

en: From Name
da_DK: Afsender

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
da_DK: Når e-mails sendes til kunderne, hvilket navn skal de så komme fra

en: From Email
da_DK: Afsender e-mail

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
da_DK: Når e-mails sendes til kunderne, hvilken e-mailadresse skal de så komme fra

en: Email Subjects
da_DK: E-mail emner

en: Allowed template variables are:
da_DK: Tilladte skabelon variabler er:

en: Order Receipt
da_DK: Ordre kvittering

en: Order Comment
da_DK: Ordre kommentar

en: Email Text
da_DK: E-mail tekst

en: Email Signature
da_DK: E-mail signatur

en: Appears at the end of every email message
da_DK: Vises i slutningen af hver e-mail meddelelse

en: Receipt
da_DK: Kvittering

en: Message at the top of email receipts
da_DK: Meddelelse i toppen af e-mail kvitteringer

en: Message at top of new user registration email
da_DK: Meddelelse i toppen af ny bruger registrerings e-mail

en: Message added to bottom order status change email
da_DK: Meddelelse tilføjet i bunden af ordre status ændret e-mail

en: Licenses
da_DK: Licenser

en: Manage licenses for your Sunshine add-ons here
da_DK: Administrer licenser til dine Sunshine udvidelser her

en: Select shipping method above
da_DK: Vælg forsendelses metode ovenfor

en: Select on checkout page
da_DK: Vælg på kasse side

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Next
da_DK: Næste

en: This gallery this image belongs to has expired.
da_DK: Galleriet dette billede hørte til er udløbet

en: Select Product Type
da_DK: Vælg produkt type

en: Select Product
da_DK: Vælg produkt

en: No products for this category
da_DK: Ingen produkter i denne kategori

en: Comments
da_DK: Kommenter

en: You have %s characters left
da_DK: Du har %s tegn tilbage

en: Already have an account? <a href="%s">Click here to login</a>
da_DK: Har du allerede en bruger? <a href="%s">Klik her for at logge in</a>

en: Account & Contact Information
da_DK: Konto og kontakt information

en: Optionally set a password to create an account
da_DK: Angiv eventuelt en adgangskode for at oprette en konto

en: Billing same as shipping
da_DK: Fakturering samme som forsendelse

en: Shipping Methods
da_DK: Vælg forsendelse

en: Select shipping method
da_DK: Vælg forsendelses metode

en: Payment Methods
da_DK: Vælg betaling

en: Use my %s in credit
da_DK: Brug %s fra min kredit

en: Create Account
da_DK: Opret konto

en: Order Summary
da_DK: Oversigt

en: View items in cart
da_DK: Se emner i indkøbsvogn

en: Item(s) total
da_DK: Emne(r) i alt

en: Go
da_DK: Start

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
da_DK: Dette galleri udløber den <strong>%s</strong>

en: in
da_DK: i

en: To view the gallery "%s", please enter your email address:
da_DK: For at se galleriet "%s", indtast din e-mail adresse:

en: Return to gallery "%s"
da_DK: Tilbage til galleriet "%s"

en: Sunshine Gallery Password Box
da_DK: Sunshine galleri kodeords felt

en: Display a gallery password box
da_DK: Vis et galleri kodeords felt

en: Title (Optional):
da_DK: Titel (Valgfri):

en: Visibility (Optional):
da_DK: Synlighed (Valgfri):

en: Sunshine Main Menu
da_DK: Sunshine hoved menu

en: Display Sunshine's main menu links
da_DK: Vis Sunshine's hoved menu links

en: Sunshine Search
da_DK: Sunshine søg

en: Display a search box
da_DK: Vis et søge felt

en: Sorry, this page does not exist
da_DK: Beklager, denne side findes ikke

en: You have %s in credit
da_DK: Du har %s i kredit

en: Update Account Info
da_DK: Opdater konto

en: Update Cart
da_DK: Opdater indkøbsvogn

en: Continue to checkout
da_DK: Fortsæt til kassen

en: You do not have anything in your cart yet!
da_DK: Du har ikke noget i din indkøbsvogn endnu!

en: Complete my purchase
da_DK: Bestil

en: You do not have anything in your cart yet
da_DK: Du har ikke noget i din indkøbsvogn endnu

en: You have no images marked as a favorite
da_DK: Du har ikke markeret nogle billeder som favorit

en: Functionality
da_DK: Funktionalitet

en: Gallery Password Box
da_DK: Galleri kodeords felt

en: Enabling this option will have the gallery password box appear in the left sidebar.
da_DK: Aktivering af denne indstilling vil få galleri kodeords feltet til at vise sig i venstre sidebar

en: Search Box
da_DK: Søge felt

en: Enabling this option will have the search box appear in the left sidebar.
da_DK: Aktivering af denne indstilling vil få søge feltet til at vise sig i venstre sidebar

en: Main Area
da_DK: Hoved område

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Header Font
da_DK: Sidehoved skrifttype

en: Header Text Color
da_DK: Sidehoved tekst farve

en: Body Text Font
da_DK: Brødtekst skrifttype

en: Body Text Color
da_DK: Brødtekst farve

en: Link Color
da_DK: Linkfarve

en: Secondary Color
da_DK: Sekundær farve

en: Left Sidebar
da_DK: Venstre sidebar

en: Font
da_DK: Skrifttype

en: Buttons
da_DK: Knapper

en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: Custom Styles
da_DK: Brugerdefinerede typografier

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
da_DK: Beklager, der er ikke nogen billeder i dette galleri endnu

en: Sorry, this gallery has expired.
da_DK: Beklager, dette galleri er udløbet.

en: Enter gallery password
da_DK: Skriv galleriets kodeord

en: Search
da_DK: Søg

en: Sorry, no galleries have been setup yet
da_DK: Beklager, der er ikke lavet nogen gallerier endnu

en: Contact Information
da_DK: Kontakt information

en: Items
da_DK: Emner

en: Order Comments
da_DK: Ordre kommentare

en: Sorry, no images match your search
da_DK: Beklager, ingen billeder passede på det du søgte efter

en: No image
da_DK: Intet billede

en: Background Image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here
da_DK: Upload en fil til dit <a href="upload.php">mediebibliotek</a>, og vælg det her

en: Background Repeat
da_DK: Gentag baggrund

en: Horizontally and Vertically
da_DK: Vandret og lodret

en: Horizontally
da_DK: Vandret

en: Vertically
da_DK: Lodret

en: No repeat
da_DK: Ingen gentagelse

en: Button Color
da_DK: Knapfarve

en: Button Text Color
da_DK: Knappens tekstfarve

en: Header Background Color
da_DK: Sidehoved baggrundsfarve

en: Header Font Color
da_DK: Sidehoved skrifttype farve

en: Secondary Header Font
da_DK: Sekundært sidehoved skrifttype

en: Menu Font
da_DK: Menu skrifttype

en: Main Body Copy Font
da_DK: Hoved brødtekst kopi skrifttype

en: You have changed items in your cart but have not yet updated. Do you want to continue to checkout?
da_DK: Du har ændret emner i din indkøbsvogn, men har ikke opdateret den endnu. Vil du fortsætte til kassen?

en: Auto-include main menu
da_DK: Inkluder automatisk hovedmenu

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
da_DK: Lad automatisk Sunshine hovedmenu vise sig over Sunshine indholdet

en: Custom Code
da_DK: Brugerdefineret kode

en: Disable Sunshine CSS
da_DK: Deaktiver Sunshine CSS

en: Checking this will prevent the default sunshine CSS file from being loaded
da_DK: Markering her vil forhindre standart sunshine CSS filen i at blive indlæst

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Before Sunshine
da_DK: Før Sunshine

en: After Sunshine
da_DK: Efter Sunshine

en: Base pricing off:
da_DK: Grundpris på:

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products
da_DK: Vælg eventuelt et eksisterende pris niveau, for at generere priser for dette nye pris niveau på alle eksisterende produkter

en: Percentage:
da_DK: Procent:

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
da_DK: Hvilken procent af det valgte prisniveau, definerer priserne for dette nye prisniveau. For at lave højere priser, indtast en værdi større end 100. for at lave lavere priser, indtast en værdi mindre end 100.

en: All price levels
da_DK: Alle pris niveauer

en: Price level slug (%s) does not exist
da_DK: Pris niveau slug (%s) eksisterer ikke

[ctx: post type general name]
en: Product Options
da_DK: Produkt muligheder

[ctx: post type singular name]
en: Product Option
da_DK: Produkt mulighed

en: Add New Product Option
da_DK: Tilføj ny produkt mulighed

en: Edit Product Option
da_DK: Rediger produkt mulighed

en: New Product Option
da_DK: Ny produkt mulighed

en: View Product Options
da_DK: Vis produkt muligheder

en: Search Product Option
da_DK: Søg produkt muligheder

en: No Product Options found
da_DK: Ingen produkt muligheder fundet

en: No Product Options found in trash
da_DK: Ingen produkt muligheder fundet i papirkurv

en: Default Price
da_DK: Standard pris

en: This product has options
da_DK: Dette produkt har muligheder

en: Product Option Pricing
da_DK: Produkt mulighed prissætning

en: Leave price blank to make it unavailable for respective Price Level, enter "0" to make it free
da_DK: Lad prisen være tom for at gøre den utilgængelig for det respektive prisniveau, tast "0" for at gøre den gratis

en: Select option
da_DK: Vælg mulighed

en: You must select an option
da_DK: Du skal vælge en mulighed

en: Select Option
da_DK: Vælg mulighed

en: Invalid card data
da_DK: Ugyldig kort data.

en: Mode
da_DK: Tilstand

en: Transaction ID
da_DK: Transaktion ID

en: Enable payments via Square
da_DK: Aktiver betalinger via Square

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to Square
da_DK: Navn brugerne vil se på kasse siden, som standard "Square"

en: Square Store Name
da_DK: Square butiks navn

en: Name of your store as you have it in Square
da_DK: Navn på din butik som du har den i Square

en: Checkout Method
da_DK: Kasse metode

en: Users enter credit card information on your website (requires SSL) or on Square checkout page
da_DK: Brugere indtaster kreditkort information på dit websted (forudsætter SSL) eller på Square betalings siden

en: Square requires an SSL certificate to accept credit card information securely from your website. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Learn more</a>
da_DK: Square forudsætter et SSL certifikat for at acceptere kreditkort information sikkert fra dit websted.  <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Lær mere</a>

en: Application ID
da_DK: Applikation ID

en: Personal Access Token
da_DK: Personlig "Access Token"

en: Location ID
da_DK: Placering ID

en: Sandbox Application ID
da_DK: Sandbox applikation ID

en: Sandbox Access Token
da_DK: Sandbox "Access Token"

en: Too many requests made to the API
da_DK: For mange forespørgsler lavet til API'en

en: Invalid parameters were supplied to Stripe API
da_DK: Ugyldige parametre blev leveret til Stripe API'en

en: Stripe API keys are not valid
da_DK: Stripe API nøgler er ikke gyldige

en: Could not connect to Stripe server
da_DK: Kunne ikke forbinde til Stripe server

en: Could not process your transaction
da_DK: Kunne ikke gennemføre din transaktion

en: Stripe Transaction ID
da_DK: Stripe transaction ID

en: Please make sure to <a href="https://dashboard.stripe.com/developers" target="_blank">set your Stripe API version</a> to the most recent version, or at least "%s"
da_DK: Sørg venligst for at <a href="https://dashboard.stripe.com/developers" target="_blank">sætte din "Stripe API version"</a> til den seneste version, eller mindst "%s"

en: Enable payments via Stripe
da_DK: Aktiver betalinger via Stripe

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Stripe"
da_DK: Navn brugerne vil se på kasse siden, som standard "Stripe"

en: Stripe requires an SSL certificate to accept credit card information securely from your website. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Learn more</a>
da_DK: Stripe forudsætter et SSL certifikat for at acceptere kreditkort information sikkert fra dit websted.  <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Lær mere</a>

en: Test Publishable Key
da_DK: Test udgivelses nøgle

en: Live Publishable Key
da_DK: Live udgivelses nøgle

en: Tiered Pricing
da_DK: Niveaudelte priser

en: This product uses tiered pricing
da_DK: Dette produkt benytter niveaudelte priser

en: Create price tiers
da_DK: Opret pris niveauer

en: Add another tier
da_DK: Tilføj andet niveau

en: Tiered pricing & taxes
da_DK: Niveaudelte priser og moms

en: Apply any tiered pricing discount before calculating tax
da_DK: Anvend enhver niveaudelt pris rabat inden beregning af moms

en: Enable Tiered Shipping
da_DK: Aktiver niveaudelt forsendelse

en: Define Tiers
da_DK: Definer niveauer

en: Example: 50:12|100:19|99999:23 - up to $50 subtotal = $12 shipping, $50.01 to $100 subtotal = $19 shipping, $100.01 and above = $23
da_DK: Eksempel: 50:12|100:19|99999:23 - op til $50 subtotal = $12 forsendelse, $50.01 til $100 subtotal = $19 forsendelse, $100.01 og over = $23

en: After discounts
da_DK: Efter rabatter

note: Description of the plugin/theme
en: Client Gallery Photo Cart & Proofing Plugin for WordPress
da_DK: Foto salg galleri & korrektur plugin for WordPress
