Sunshine Photo Cart - en to fr_FR translation catalogue (1464 entries)

en: Sorry, all Sunshine add-ons require that the main Sunshine Photo Cart plugin first be active
fr_FR: Désolé, tous les modules Sunshine nécessitent que l’extension principale Sunshine Photo Cart soit d’abord active

en: Total Unique Views
fr_FR: Total des vues uniques

en: Latest Visitors
fr_FR: Les derniers visiteurs

en: Anonymous
fr_FR: Anonyme

en: View all visitor logs
fr_FR: Afficher tous les journaux des visiteurs

en: No views yet
fr_FR: Pas encore vues

en: Images viewed
fr_FR: Images vues

en: Total views
fr_FR: Total des vues

en: No images viewed yet
fr_FR: Aucune image encore vue

en: No images for this gallery yet
fr_FR: Encore aucune image pour cette galerie

en: Images Purchased
fr_FR: Images achetées

en: Total purchases
fr_FR: Total d’achats

en: No images purchased yet
fr_FR: Encore aucune image achetée

en: Product Cost
fr_FR: Coût du produit

en: at
fr_FR: à

en: No users have logged in yet
fr_FR: Aucun utilisateur ne s’est encore connecté

en: Recent User Logins
fr_FR: Utilisateur récemment connecté

en: Total Sales Revenue
fr_FR: Gain total des ventes

en: Total Orders Completed
fr_FR: Total des commandes terminées

en: Average Sale Total
fr_FR: Moyenne du total des ventes

en: Actual Profit
fr_FR: Profit actuel

en: Month
fr_FR: Mois

en: Revenue
fr_FR: Revenu

en: Last 6 Months Revenue/Profit
fr_FR: Revenu/Gain des 6 derniers mois

en: You do not have any sales yet
fr_FR: Vous n’avez encore fait aucune vente

en: Order Totals
fr_FR: Commandes totales

en: Product
fr_FR: Produit

en: Sold
fr_FR: Vendu

en: Popular Products Sold
fr_FR: Produits populaires vendus

en: No sales data currently recorded
fr_FR: Aucune donnée sur les ventes encore enregistrée

en: Most Popular Products Sold
fr_FR: Produit le plus populaire vendu

en: Are you sure? This cannot be undone!
fr_FR: Confirmez-vous ? Cela est irréversible !

en: Reset data
fr_FR: Réinitialiser les données

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Total Sales
fr_FR: Total des ventes

en: Price Level
fr_FR: Niveau de prix

en: Galleries With Best Sales
fr_FR: Galeries avec les meilleures ventes

en: Recalculate data
fr_FR: Recalculer les données

en: Are you sure? This will set all gallery sales back to $0
fr_FR: Etes-vous sûr? Cela va mettre toutes les ventes de la galerie de retour à 0

en: Most Purchased Images of All Time
fr_FR: Images les plus vendus depuis toujours

en: Popular product data has been reset
fr_FR: Les données des produits populaires ont été réinitialisées.

en: Gallery sales data has been reset
fr_FR: Les données des ventes de galeries ont été réinitialisées.

en: Gallery sales data has been recalculated
fr_FR: Les données de vente des galeries ont été recalculé

en: Popular images data has been reset
fr_FR: Les données des images populaires ont été réinitialisées.

en: Cost
fr_FR: Coût

en: Views
fr_FR: Vues

en: Sales Data
fr_FR: Données de Vente

en: Galleries Viewed
fr_FR: Galeries vues

en: total views
fr_FR: total des vues

en: User has not viewed any galleries
fr_FR: L'utilisateur n'a pas aucune galerie

en: Automated Emails
fr_FR: E-mails automatiques

[ctx: post type general name]
en: Automated Emails
fr_FR: E-mails automatiques

[ctx: post type singular name]
en: Automated Email
fr_FR: E-mail automatique

[ctx: email]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Automated Email
fr_FR: Ajouter un nouvel e-mail automatique

en: Edit Automated Email
fr_FR: Modifier l’e-mail automatique

en: New Automated Email
fr_FR: Nouvel e-mail automatique

en: All Automated Emails
fr_FR: Tous les e-mails automatiques

en: View Automated Emails
fr_FR: Voir les e-mails automatiques

en: Search Automated Emails
fr_FR: Chercher des e-mails automatiques

en: No automated emails found
fr_FR: Aucun e-mail automatique trouvé

en: No automated emails found in trash
fr_FR: Aucun e-mail automatique trouvé dans la corbeille

[ctx: post type general name]
en: Email Log
fr_FR: Journal d’e-mail

[ctx: post type singular name]
en: Email Log
fr_FR: Journal d’e-mail

[ctx: email-log]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Email Log
fr_FR: Ajouter un nouveau journal d’e-mail

en: Edit Email Log
fr_FR: Modifier le journal d’e-mail

en: New Email Log
fr_FR: Nouveau journal d’e-mail

en: All Email Log
fr_FR: Tous les journaux d’e-mail

en: View Email Log
fr_FR: Voir le journal d’e-mail

en: Search Email Log
fr_FR: Chercher des journaux d’e-mail

en: No Email Log found
fr_FR: Aucun journal d’e-mail trouvé

en: No Email Log found in trash
fr_FR: Aucun journal d’e-mail trouvé dans la corbeille

en: Email Log
fr_FR: Journal de l’e-mail

en: Email Options
fr_FR: Options d&rsquo;e-mail

en: Template Variables
fr_FR: Modèles de variables

en: Email Info
fr_FR: Information de l'e-mail

en: Email Content
fr_FR: Contenu de l'e-mail

en: Status
fr_FR: État

en: Send To
fr_FR: Envoyer à

en: Email Template
fr_FR: Modèle d’e-mail

en: Time Sent
fr_FR: Temps envoyé

en: Discount
fr_FR: Remise

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: See for all emails
fr_FR: Voir pour tous les emails

en: Email Subject
fr_FR: Sujet de l&rsquo;e-mail

en: After user registers
fr_FR: Après l’enregistrement de l’utilisateur

en: After user adds item to cart
fr_FR: Après l'ajout d'un produit dans son panier par l’utilisateur

en: After user submits order
fr_FR: Après l'envoi de la commande par l'utilisateur

en: After user views gallery for first time
fr_FR: Après que l'utilisateur voit la galerie pour la 1ère fois

en: Before gallery expires
fr_FR: Avant que la galerie expire

en: After gallery expires
fr_FR: Après que la galerie expire

en: After providing email to access gallery
fr_FR: Après avoir fourni un email pour accéder à la galerie

en: Trigger
fr_FR: Déclencheur

en: Time
fr_FR: Heure

en: Months
fr_FR: Mois

en: Days
fr_FR: Jours

en: Hours
fr_FR: Heures

en: How long before/after the trigger should this email get sent?
fr_FR: Combien de temps avant/après le déclenchement de cet email doit avoir lieu?

en: Recipients
fr_FR: Destinataires

en: All users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: User has favorites
fr_FR: L’utilisateur à des favoris

en: User has items in cart
fr_FR: L’utilisateur a des éléments dans son panier

en: User has ordered
fr_FR: L’utilisateur à passé une commande

en: User has no orders
fr_FR: L’utilisateur n’a pas de commande

en: User has not ordered item from gallery
fr_FR: L’utilisateur n’a pas commandé d’éléments de la galerie

en: Select user attributes to determine who should receive this email
fr_FR: Sélectionner des attributs de l’utilisateur pour déterminer qui recevra cet e-mail

en: Discount code (Optional)
fr_FR: Code de remise (facultatif)

en: None
fr_FR: Aucun

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
fr_FR: Un code de coupon unique sera généré sur la base des paramètres du coupon sélectionné et attribué à l'utilisateur spécifique ayant été prévénu par email

en: Discount Expiration (Optional)
fr_FR: Expiration du code de remise (facultatif)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
fr_FR: Combien de temps le code de coupon doit être valide après avoir été créé ? Cela remplacera tous les réglages de la date d'expiration du code d'actualisation choisi

en: Email Admin
fr_FR: E-mail de l'administrateur

en: Send a copy of this email to site admin
fr_FR: Envoyer une copie de cet e-mail à l'administrateur du site

en: Personalize your email with the following tags:
fr_FR: Personnalisez votre e-mail avec les balises suivantes :

en: Gallery Name
fr_FR: Nom de la galerie

en: Gallery URL
fr_FR: URL de la galerie

en: Gallery Password
fr_FR: Mot de passe de la galerie

en: Images in the associated gallery
fr_FR: Images dans les galeries associées

en: Featured image in the associated gallery
fr_FR: Photo sélectionnée dans la galerie associée

en: Gallery expiration date
fr_FR: Date d'expiration de la galerie

en: Registration URL
fr_FR: URL d’inscription

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Site Name
fr_FR: Nom du site

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Sunshine Galleries Page
fr_FR: Page des galeries Sunshine

en: Generated Discount Code
fr_FR: Code de remise généré

en: Items in cart
fr_FR: Articles dans le panier

en: Images in favorites
fr_FR: Images dans les favoris

en: %s for %s
fr_FR: %s pour %s

en: Queue processed!
fr_FR: File d'attente traitée !

en: Name
fr_FR: Nom

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Sent to %s
fr_FR: Envoyé à %s

en: Exclude from Automated Emails
fr_FR: Exclure des e-mails automatiques

en: See email log
fr_FR: Voir le journal d'email

en: Process Queue
fr_FR: File d'attente en cours de traitement

en: Join  email newsletter
fr_FR: Abonnez-vous à notre newsletter

en: We think Campaign Monitor is by far the best email newsletter system. <a href="https://signup.campaignmonitor.com/signup" target="_blank">Sign up for free!</a>
fr_FR: Nous pensons que Campaign Monitor est le meilleur system de newsletter par e-mail. <a href="https://signup.campaignmonitor.com/signup" target="_blank">Enregistrez-vous gratuitement !</a>

en: Save this value then you can choose a list
fr_FR: Enregistrer cette valeur avant de pouvoir choisir une liste

en: Invalid Campaign Monitor API key
fr_FR: Clé API de Moniteur de Campagne Invalide

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: List
fr_FR: Liste

en: Please select list
fr_FR: Veuillez sélectionner une liste

en: Subscribe Method
fr_FR: Méthode d’abonnement

en: Ask users if they want to subscribe
fr_FR: Demander aux utilisateurs s’ils veulent s’abonner

en: Automatically subscribe
fr_FR: Abonnement automatique

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: If asking users to subscribe, checked by default
fr_FR: Si les utilisateurs demandant de souscrire, coché par défaut

en: Checked
fr_FR: Vérifié

en: When to subscribe
fr_FR: Moment de l’abonnement

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Access gallery with email
fr_FR: Accès à la galerie avec un e-mail

en: Checkout
fr_FR: Commander

en: Downloadable
fr_FR: Téléchargeable

en: This product is downloadable
fr_FR: Ce produit est téléchargeable

en: Dimensions
fr_FR: Taille

en: Leave blank for full resolution
fr_FR: Laissez vide pour la pleine résolution

en: Free Download
fr_FR: Téléchargement gratuit

en: This should be included in any free downloads
fr_FR: Cela devrait être inclus dans tous les téléchargements gratuits

en: Watermark
fr_FR: Filigrane

en: Add a watermark to image when downloaded
fr_FR: Ajouter un filigrane à l'image lors du téléchargement

en: You must also <a href="%s" target="_blank">set your watermark options</a>
fr_FR: Vous devez également paramétrer <a href="%s" target="_blank">vos options de watermaks</a>

en: Allow free downloads?
fr_FR: Permettre les téléchargements gratuits ?

en: Allow users to download images in this gallery for free (no checkout required)
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à télécharger des images dans cette galerie gratuitement (pas de paiement nécessaire)

en: Allow users to download entire gallery as zip file (no checkout required)
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de télécharger la galerie entière comme fichier zip (pas de paiement nécessaire)

en: Free image download count
fr_FR: Nombre gratuit de téléchargement d’images

en: Restrict downloads to users?
fr_FR: Restreindre les téléchargements aux utilisateurs ?

en: Download
fr_FR: Téléchargement

en: Download all images from gallery
fr_FR: Télécharger toutes les images de la galerie

en: Sorry, you do not have access to this download. <a href="%s">Please login</a> to the account used for this order.
fr_FR: Désolé mais vous n'avez pas accès à ce téléchargement.<a href="%s">Veuillez s'ils vous plait vous connecter</a> à votre compte pour passer commande.

en: Sorry, your item is not available for download yet
fr_FR: Désolé, ce produit n’est pas encore disponible au téléchargement

en: Could not create zip file for download
fr_FR: Impossible de créer le fichier zip du téléchargement

en: Sorry, one of the download files does not exist
fr_FR: Désolé, un des fichiers de téléchargement n’existe pas

en: No shipping, download only
fr_FR: Pas de livraison, téléchargement uniquement

en: Download all images from this order
fr_FR: Télécharger toutes les images de cette commande

en: Download Allowed Images
fr_FR: Télécharger les images autorisées

en: Download Image
fr_FR: Télécharger l’image

en: Download All Images
fr_FR: Télécharger toutes les images

en: Purchase entire gallery digital downloads
fr_FR: Achetez la galerie entière avec téléchargements numériques

en: Sorry, no favorites are available for download
fr_FR: Désolé, aucun favori n'est disponible au téléchargement

en: Sorry, file not available for download
fr_FR: Désolé, le fichier n’est pas disponible au téléchargement

en: Download file does not exist
fr_FR: Le fichier de téléchargement n'existe pas

en: Full Resolution
fr_FR: Pleine résolution

en: Could not finalize zip file for download
fr_FR: Impossible de finaliser le fichier zip du téléchargement

en: You do not have permission to download these files.
fr_FR: Vous n’avez pas la permission de télécharger ces fichiers.

en: You do not have permission to download this file.
fr_FR: Vous n’avez pas la permission de télécharger ce fichier.

en: Sorry, this is not your order
fr_FR: Désolé, ce n’est pas une commande

en: You have already added the gallery download for %s to your cart
fr_FR: Vous avez déjà ajouté ce téléchargement de galerie pour %s à votre panier

en: Gallery digital negatives added to cart!
fr_FR: Fichiers numériques ajoutés au panier!

en: View cart
fr_FR: Voir le panier

en: Gallery Digital Negatives
fr_FR: Fichiers numériques de la galerie

en: Downloaded count: %s
fr_FR: Nombre de téléchargement : %s

en: Downloads
fr_FR: Téléchargements

en: Low Resolution Image Options
fr_FR: Options des images en basse résolution

en: Image Width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Image Height
fr_FR: Hauteur de l'image

en: Free Downloads
fr_FR: Téléchargements Gratuits

en: Max free downloads
fr_FR: Téléchargements gratuits max

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
fr_FR: Nombre maximum de téléchargements gratuits autorisés entre toutes les galeries

en: Allow users to purchase digital negatives of an the entire session. Leave price blank to disable this feature for a specific price level.
fr_FR: Permettre aux utilisateurs d'acheter des négatifs numériques d'un ensemble de la session. Laissez le prix vide pour désactiver la fonction d'un niveau de prix spécifique .

en: Tax gallery digital negatives
fr_FR: Taxe des négatifs de la galerie numérique

en: Apply a tax to the gallery digital negatives
fr_FR: Appliquer une taxe sur les négatifs de la galerie numérique

en: More Digital Download Options
fr_FR: D'autres Options de Téléchargements Numériques

en: Alternate Download Method
fr_FR: Méthode de téléchargement alternative

en: Check this if downloads are not working for your users or to integrate with Amazon S3. This method is less efficient but more likely to work.
fr_FR: Cochez cette case si les téléchargements ne fonctionnent pas pour vos utilisateurs ou pour intégrer avec Amazon S3 . Cette méthode est moins efficace mais plus susceptible de fonctionner.

en:  (This image will have your selected watermark on it)
fr_FR:  (Cette image comportera votre filigrane sélectionné)

en: Include low res files in download
fr_FR: Inclus les fichiers en basse résolution au téléchargement

en: Check this if you want to include the low resolution images in downloads
fr_FR: Cochez cette case si vous voulez inclure les images basse résolution en téléchargements

en: Print Release
fr_FR: Imprimer la sortie

en: Print release file to be included with any file download. <strong>PDF required</strong>. Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here.
fr_FR: Imprimer le fichier de sortie pour être inclus avec le ou les fichiers téléchargés. <strong>PDF requis</strong>. Télécharger un fichier à votre <a href="upload.php">galerie Média</a>, puis sélectionnez-le ici.

en: Sorry, you do not have access to this download. <a href="%s">Please login</a> to the account used to purchase this image.
fr_FR: Désolé, vous n'avez pas accès à ce téléchargement. <a href="%s">Veuillez vous logger</a>au compte utilisé pour acheter cette image.

en: Sorry, your item cannot yet be downloaded
fr_FR: Désolé, votre article n’est pas encore disponible au téléchargement.“

en: Sorry, this is not a downloadable product
fr_FR: Désolé, ce n’est pas un produit téléchargeable.“

en: Sorry, this image was not in your order
fr_FR: Désolé, cette image n’était pas dans votre commande.

en: Gallery Downloads
fr_FR: Téléchargement de la galerie

en: Gallery Downloaded
fr_FR: Galerie téléchargée

en: Images Downloaded
fr_FR: Images téléchargées

en: Total downloads
fr_FR: Total des téléchargements

en: After user downloads free image
fr_FR: Après le téléchargement gratuit d'une image par un utilisateur

en: After user downloads free gallery
fr_FR: Après le téléchargement gratuit d'une galerie par un utilisateur

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
fr_FR: Un <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> fichier a été créé pour votre "wp- content/uploads" répertoire pour empêcher tout accès direct aux images, protégeant vos fichiers numériques téléchargeables

en: Sunshine's Digital Downloads add-on requires you to run an upgrade process. Please note this may take a while if you have a lot of galleries and images.
fr_FR: L'add-on Digital Downloads de Sunshine vous oblige à exécuter un processus de mise à niveau. Sachez que cela peut prendre un certain temps si vous avez beaucoup de galeries et d'images.

en: Click here to start
fr_FR: Cliquez ici pour commencer

en: Galleries successfully upgraded!
fr_FR: Galeries mises à jour avec succès!

en: No gallery ID
fr_FR: Galerie sans ID

en: You do not have permission to access this image
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette image

en: Permission denied
fr_FR: Autorisation refusée

en: %s for this image is already in your cart
fr_FR: %spour cette image qui est déjà dans votre panier

en: The download will be built in the background and start downloading when ready. Do not close your browser window.
fr_FR: Le téléchargement sera réalisé en arrière-plan et commencera à charger les fichiers quand tout sera prêt. Ne fermez pas la fenêtre de votre navigateur.

en: Entire Gallery Download
fr_FR: Galerie entièrement téléchargée

en: Entire gallery of digital downloads
fr_FR: Téléchargement complet des fichiers numériques de la galerie

en: Discounts
fr_FR: Remises

[ctx: post type general name]
en: Discounts
fr_FR: Remises

[ctx: post type singular name]
en: Discount
fr_FR: Remise

[ctx: coupon]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Coupon
fr_FR: Ajouter un nouveau Code Promo

en: Edit Discount
fr_FR: Modifier la remise

en: New Discount
fr_FR: Nouvelle remise

en: All Discounts
fr_FR: Toutes les remises

en: View Discounts
fr_FR: Voir les remises

en: Search Discounts
fr_FR: Chercher des remises

en: No discounts found
fr_FR: Aucune remise trouvée

en: No discounts found in trash
fr_FR: Aucune remise trouvée dans la corbeille

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: Apply this discount automatically with no coupon code
fr_FR: Appliquer la remise automatiquement sans code de coupon

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Discount Code
fr_FR: Code de remise

en: Discount Type
fr_FR: Type de remise

en: off order
fr_FR: sur commande

en: off product(s)
fr_FR: hors produit(s)

en: Discount Amount
fr_FR: Montant de remise

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Max Quantity
fr_FR: Quantité max

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
fr_FR: Le nombre maximum de chacun des articles sur lesquels cela peut être appliqué

en: Total Max Uses
fr_FR: Utilisations totales max

en: Max Uses Per Person
fr_FR: Utilisations max. par personne

en: Only This Discount
fr_FR: Uniquement cette remise

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
fr_FR: Autoriser le client à utiliser uniquement ce coupon, interdire tous les autres coupons

en: Free Shipping
fr_FR: Livraison gratuite

en: Make shipping free on entire order
fr_FR: Étendre la livraison gratuite sur la commande entière

en: Minimum Purchase Amount
fr_FR: Montant de l'achat minimum

en: Apply Before Tax
fr_FR: Appliquer avant la taxe

en: Should this coupon be applied before calculating tax
fr_FR: Ce coupon doit-il être appliqué avant le calcul de l'impôt

en: Allowed Products
fr_FR: Produits permis

en: Disallowed Products
fr_FR: Produits rejetés

en: Allowed Categories
fr_FR: Catégories permises

en: Disallowed Categories
fr_FR: Catégories rejetées

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Add discount code
fr_FR: Ajouter un code de remise

en: Enter code
fr_FR: Saisissez le code

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Discounts Applied
fr_FR: Codes de remise appliqués

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Back to Favorites
fr_FR: Retour aux favoris

en: Back to Gallery
fr_FR: Retour à la galerie

en: items
fr_FR: éléments

en: View Cart
fr_FR: Voir le panier

en: Add Comment
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Back to Image
fr_FR: Retour à l’image

en: Comment pending...
fr_FR: Commentaire en attente...

en: You might have left one of the fields blank, or be posting too quickly
fr_FR: Vous pourriez avoir laissé l'un des champs vides, ou avoir tapé trop rapidement

en: Your comment has been added!
fr_FR: Votre commentaire a été ajouté !

en: Please wait a while before posting your next comment
fr_FR: S'il vous plaît attendez un peu avant de poster votre commentaire suivant

en: Lightbox Options
fr_FR: Options de la lightbox

en: Enable Lightbox
fr_FR: Activer la lightbox

en: Slideshow Interval
fr_FR: Intervalle du diaporama

en: Lightbox Background Color
fr_FR: Couleur du Fond de la Lightbox

en: Lightbox Text Color
fr_FR: Couleur du Texte de la Lightbox

en: Lightbox Highlight Color
fr_FR: Couleur de Surbrillance de la Lightbox

en: Price
fr_FR: Prix

en: Qty
fr_FR: Qté

en: See Product
fr_FR: Voir le Produit

en: Add to Cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Select Quantity
fr_FR: Sélectionner la quantité

en: Adding...
fr_FR: Ajout...

en: added to cart
fr_FR: ajouté

en: Sorry, there was an error with your request
fr_FR: Désolé, il y a eu une erreur avec votre requête

en: Item(s) added to package
fr_FR: Article(s) ajoutés au paquet

en: You must first <a href="%s">login</a> or <a href="%s">register</a> before you can add pictures to your cart. This allows us to track your favorites and items in your cart when you return.
fr_FR: Vous devez d'abord vous <a href="%s">connecter</a> ou vous <a href="%s">inscrire</a> avant de pouvoir ajouter des images dans votre panier. Cela nous permet de suivre vos  favoris et vos articles dans votre panier lorsque vous revenez.

en: MailChimp has a good free program if you have less than 2,000 subscribers
fr_FR: MailChimp a un bon programme gratuit si vous avez moins de 2000 abonnés

en: Invalid MailChimp API key
fr_FR: Clé API MailChimp invalide

en: cURL support is required, but cannot be found.
fr_FR: cURL support est nécessaire, mais ne peut pas être trouvé.

en: Invalid MailChimp API key supplied.
fr_FR: La clé API MailChimp fournie est invalide .

en: Enable Masonry
fr_FR: Activer Masonry

en: Show images in a masonry style (Think Pinterest)
fr_FR: Voir les photos dans le style masonry (fait penser à Pinterest)

en: Where to enable
fr_FR: Où activer

en: Gallery Thumbnails
fr_FR: Miniatures de la galerie

en: Image Thumbnails
fr_FR: Miniatures de l’image

en: Messaging
fr_FR: Message

en: Messaging Templates
fr_FR: Modèles de message

en: Allowed template variables are: %s
fr_FR: Les thèmes autorisés sont: %s

en: Gallery Invite Subject
fr_FR: Galerie Inviter Sujet

en: Gallery Invite Message
fr_FR: Galerie Inviter Message

en: Register Invite Subject
fr_FR: Se connecter Inviter Sujet

en: Register Invite
fr_FR: Se connecter inviter

en: Message Type
fr_FR: Type de message

en: Custom Message
fr_FR: Message Personalisé

en: Invite user to gallery
fr_FR: Inviter l'utilisateur à la galerie

en: Invite user to register
fr_FR: Inviter l'utilisateur à s'enregistrer

en: Please select
fr_FR: Veuillez sélectionner

en: To
fr_FR: À

en: Specific email address(es)
fr_FR: Adresse(s) email spécifique

en: Email address(es)
fr_FR: Adresse(s) de messagerie

en: Separate multiple email addresses with a comma
fr_FR: Séparez les e-mails multiples par des virgules

en: Allowed template variables are
fr_FR: Les thèmes variables autorisés sont

en: Want to customize this default text?
fr_FR: Vous voulez personnaliser le texte par défaut?

en: See email templates
fr_FR: Voir modèles de courrier électronique

en: Send Message
fr_FR: Envoyez le message

en: Please select a gallery
fr_FR: Veuillez sélectionner une galerie

en: Please select a user
fr_FR: Veuillez sélectionner un utilisateur

en: Invalid email address
fr_FR: Adresse e-mail incorrecte

en: Please provide a subject
fr_FR: Veuillez saisir un sujet

en: Please provide a message
fr_FR: Veuillez saisir un sujet

en: Message has been sent to %s
fr_FR: Le message a été envoyé à %s

en: Sorry, message was not sent
fr_FR: Désolé, le message n’a pas été envoyé

en:  or <a href="%s">invite a user to this gallery</a>!
fr_FR:  ou <a href="%s">invitez un utilisateur dans cette galerie</a> !

en: Send email to these people
fr_FR: Envoyer un email à ces personnes

en: You have not met the minimum order subtotal of %s
fr_FR: Vous n'avez pas mis le minimum de commande sous-total de %s

en: You have not met the minimum order of %s for the gallery "%s"
fr_FR: Vous n'avez pas mis le minimum de commande de %s pour la galerie "%s"

en: Minimum Order
fr_FR: Commande minimale

en: Minimum Cart Subtotal ($)
fr_FR: Sous-total du Panier Minimum ($)

en: Enable Mollie payment methods including iDEAL
fr_FR: Activer les méthodes de paiement Mollie incluant iDEAL

en: %s Order #%s
fr_FR: %s Commande #%s

en: There was an error processing your payment (%s)
fr_FR: Une erreur s’est produite avec votre paiement (%s)

en: Enable payments via Mollie
fr_FR: Activer les paiements via Mollie

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Mollie"
fr_FR: Nom que les utilisateurs verront sur la page de paiement, par défaut "Mollie"

en: Description that users will see on the checkout page
fr_FR: Description que les utilisateurs verront sur la page de paiement

en: Test Mode
fr_FR: Mode de test

en: Test Secret Key
fr_FR: Clé secrète de test

en: Live Secret Key
fr_FR: Clé secrète live

en: Packages
fr_FR: Paquets

en: This page is not accessible via this method. Please visit a gallery first.
fr_FR: Cette page n'est pas accessible via cette méthode. S'il vous plaît visiter une galerie d'abord.

en: Package
fr_FR: Paquet

en: This product is a package
fr_FR: Ce produit est un paquet

en: Choose Products for Package
fr_FR: Choisir des produits pour le paquet

en: Entire session as digital download
fr_FR: Session entière à télécharger numériquement

en: Add another product
fr_FR: Ajouter un autre produit

en: A package cannot be a downloadable product
fr_FR: Un package ne peut pas être un produit téléchargeable

en: Entire gallery digital download
fr_FR: Galerie entière à télécharger numériquement

en: View comments
fr_FR: Voir les commentaires

en: Unfilled items in package:
fr_FR: Articles non renseignés dans le package:

en: Assign this image to your package
fr_FR: Attribuer cette image à votre forfait

en: Select package
fr_FR: Sélectionnez un paquet

en: Completed
fr_FR: Terminée

en: Assign to Package
fr_FR: Attribuer au Forfait

en: You have not filled all your packages
fr_FR: Vous n'avez pas renseigné tous vos packages

en: No products have been assigned to this package
fr_FR: Aucun produit n'a été affecté à ce package

en: %s is used as multiple line items, please use quantities instead
fr_FR: %sest utilisé comme plusieurs éléments de ligne, s'il vous plaît utiliser des quantités à la place

en: Package added to cart!
fr_FR: Paquet ajouté au panier !

en: Sorry, something went wrong with adding the item to cart.
fr_FR: Désolé, mais quelque chose c'est mal passé en ajoutant l'article dans le panier.

en: Item(s) added to package! <a href="%s" target="_top">View cart</a> or <a href="%s">Return to %s</a>
fr_FR: Articles(s) ajoutés aux packages<a href="%s" target="_top">Voir le panier</a> ou <a href="%s">Retourner à %s</a>

en: Image could not be added to package
fr_FR: Image ne peut pas être ajoutée au package

en: Item removed from package
fr_FR: Article retiré du package

en: Details
fr_FR: Détails

en: Pay by credit card (Visa, MasterCard, American Express, Discover)
fr_FR: Payer par carte de crédit  (Visa, MasterCard, American Express, Discover)

en: Payment could not process successfully (%s). %s
fr_FR: Le paiement ne s'est pas effectué avec succès (%s). %s

en: Payment could not process successfully because of a server error (%s). %s
fr_FR: Le paiement n'a pas pu s'effectuer avec succès à cause d'une erreur de serveur (%s). %s

en: An unknown error occurred and your payment could not be processed
fr_FR: Une erreur inconnue est survenue et votre paiement n'a pas pu être traité

en: Card Number
fr_FR: Numéro de la carte

en: Expiration Date
fr_FR: Date d’expiration

en: Enable payments via PayJunction
fr_FR: Activer les paiements via PayJunction

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "PayJunction"
fr_FR: Nom que les utilisateurs verront sur la page de paiement, par défaut "PayJunction"

en: Force HTTPS
fr_FR: Forcer HTTPS

en: PayJunction requires an SSL certificate to accept credit card information securely from your website. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Learn more</a>
fr_FR: PayJunction nécessite un certificat SSL pour accepter les informations de carte de crédit en toute sécurité à partir de votre site Web. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">En savoir plus</a>

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les extensions requises

en: Install Plugins
fr_FR: Installer les extensions

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation de l’extension : %s

en: Updating Plugin: %s
fr_FR: Mise à jour du Plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur s’est produite avec l’API de l’extension.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite l’installation de l’extension suivante&nbsp;: %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème nécessite l’installation des extensions suivantes&nbsp;: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite l’installation de l’extension suivante&nbsp;: %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème recommande l’installation des extensions suivantes&nbsp;: %1$s.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: L’extension suivante doit être mise à jour vers sa dernière version afin d'assurer une compatibilité maximale avec ce thème&nbsp;: %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions suivantes doivent être mises à jour vers leur dernière version afin d'assurer une compatibilité maximale avec ce thème&nbsp;: %1$s.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Une mise à jour est disponible pour l'extension suivante&nbsp;: %1$s.
fr_FR[1]: Des mises à jour sont disponibles pour les extensions suivantes&nbsp;: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L'extension obligatoire suivante est actuellement inactive&nbsp;: %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions obligatoires suivantes sont actuellement inactives&nbsp;: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L'extension recommandée suivante est actuellement inactive&nbsp;: %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions recommandées suivantes sont actuellement inactives&nbsp;: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Démarrage de l'installation de l'extension
fr_FR[1]: Démarrage de l'installation des extensions

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr_FR[0]: Démarrage de la mise à jour de l'extension
fr_FR[1]: Démarrage de la mise à jour des extensions

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_FR[0]: Démarrage de l'activation de l'extension
fr_FR[1]: Démarrage de l'activation des extensions

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retour à l’installeur des extensions requises

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au Tableau de Bord

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: L’extension a bien été activée.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
fr_FR[0]: L'extension suivante a bien été activée&nbsp;:
fr_FR[1]: Les extensions suivantes ont bien été activées&nbsp;:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_FR: Aucune action effectuée. L’extension %1$s était déjà active.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr_FR: L’extension n’a pas été activée. Une version plus récente de %s est nécessaire pour ce thème. Veuillez mettre à jour l’extension.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Toutes les extensions ont bien été installées et activées. %1$s

en: Dismiss this notice
fr_FR: Rejeter cette notification

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_FR: Il y a un ou plusieurs plugins requis ou recommandés à installer, mettre à jour ou activer.

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_FR: Veuillez contacter l’administrateur du site pour recevoir de l’aide.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr_FR: Les extensions suivantes doivent être mises à jour afin d'assurer une compatibilité maximale avec votre thème.

en: Update Required
fr_FR: Mise à jour requise.

en: Set the parent_slug config variable instead.
fr_FR: Définissez la variable de configuration parent_slug à la place.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le paquet d’extension distant ne contient pas un dossier avec l’identifiant souhaité et le renommage ne fonctionne pas.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_FR: Veuillez contacter le fournisseur de l’extension et lui demander de conditionner son extension selon les directives WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_FR: Le paquet d’extension distant se compose de plus d’un fichier, mais les fichiers ne sont pas conditionnés dans un dossier.

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr_FR: et

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Recommended
fr_FR: Recommandée

en: WordPress Repository
fr_FR: Dépôt WordPress

en: External Source
fr_FR: Source tierce

en: Pre-Packaged
fr_FR: Pré-packagée

en: Not Installed
fr_FR: Non installée

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installée mais non activée

en: Active
fr_FR: Activée

en: Required Update not Available
fr_FR: Mise à jour requise non disponible

en: Requires Update
fr_FR: Nécessite une mise à jour

en: Update recommended
fr_FR: Mise à jour recommandée

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Toute <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Toutes <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: À installer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: À installer <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Mises à jour disponibles <span class="count">(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: À activer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: À activer <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr_FR: inconnue

en: Installed version:
fr_FR: Version installée&nbsp;:

en: Minimum required version:
fr_FR: Version minimum requise&nbsp;:

en: Available version:
fr_FR: Version disponible&nbsp;:

en: No plugins to install, update or activate.
fr_FR: Aucun plugin à installer, mettre à jour ou activer.

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Install %2$s
fr_FR: Installer %2$s

en: Update %2$s
fr_FR: Mise à jour %2$s

en: Activate %2$s
fr_FR: Activater %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_FR: Message de mise à jour de l'auteur de l'extension&nbsp;:

en: Install
fr_FR: Installer

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Activate
fr_FR: Activer

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n'était sélectionnée pour installation. Aucune action effectuée.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n'était sélectionnée pour mise à jour. Aucune action effectuée.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_FR: Aucune extension disponible pour installation à l'heure actuelle.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_FR: Aucune extension disponible pour mise à jour à l'heure actuelle.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n'était sélectionnée pour activation. Aucune action effectuée.

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_FR: Aucune extension disponible pour activation à l'heure actuelle.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L&rsquo;activation de l&rsquo;extension a échouée.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Mise à jour de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur est survenue pendant l'installation de %1$s&nbsp;: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L&rsquo;installation de %1$s a échoué.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation et d'activation a démarré. Ce processus peut prendre du temps chez certains hébergeurs, veuillez donc être patient.

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s a bien été installée et activée.

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Hide Details
fr_FR: Masquer les détails

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et activations sont terminées.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d).

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation est lancé. Il peut prendre un certain temps chez certains hébergeurs, merci pour votre patience.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s a bien été installée.

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations sont terminées.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d) en cours.

en: Please only install the add-ons you need. Hint: You <em>absolutely</em> do not need all of them
fr_FR: S'il vous plaît installer uniquement les add-ons dont vous avez besoin. Astuce: Vous n'avez <em>absolument</em> pas besoin de tous

en: Sunshine Pro Add-on Manager
fr_FR: Gestionnaire de modules de Sunshine Pro

en: Add-on Manager
fr_FR: Gestionnaire de modules

en: Installing Add-on: %s
fr_FR: Installation du module&nbsp;: %s

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous ne disposez pas des droits nécessaires pour installer l'extension %s. Contactez l'administrateur pour obtenir de l'aide pour la mise en place de l'extension.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous ne disposez pas des droits nécessaires pour installer les extensions %s. Contactez l'administrateur pour obtenir de l'aide pour la mise en place des extensions.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous ne disposez pas des droits nécessaires pour activer l'extension %s. Contactez l'administrateur pour obtenir de l'aide pour l'activation de l'extension.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous ne disposez pas des droits nécessaires pour activer les extensions %s. Contactez l'administrateur pour obtenir de l'aide pour l'activation des extensions.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous ne disposez pas des droits nécessaires pour mettre à jour l'extension %s. Contactez l'administrateur pour obtenir de l'aide pour la mise à jour de l'extension.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous ne disposez pas des droits nécessaires pour mettre à jour les extensions %s. Contactez l'administrateur pour obtenir de l'aide pour la mise à jour des extensions.

en: Return to Sunshine Pro Add-on Manager
fr_FR: Revenir au gestionnaire de modules Sunshine Pro

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Toutes les extensions ont bien été installées et activées. %s

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com server: %s
fr_FR: Vos licences n’ont pas pu être activées parce que votre serveur ne s’est pas connecté à SunshinePhotoCart.com serveur : %s

en: Your licenses could not be de-activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com server to activate the license: %s
fr_FR: Vos licences n’ont pas pu être désactivées parce que votre serveur ne s’est pas connecté à SunshinePhotoCart.com serveur pour activer la licence : %s

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: Add to Favorites
fr_FR: Ajouter aux favoris

en: Remove from Favorites
fr_FR: Retirer des favoris

en: Remove All Favorites
fr_FR: Retirer tous les favoris

en: Submit Favorites
fr_FR: Envoyer les favoris

en: Remove from favorites
fr_FR: Retirer des favoris

en: Add to favorites
fr_FR: Ajouter aux favoris

en: Disable Favorites
fr_FR: Désactiver les favoris

en: Image added to favorites
fr_FR: Image ajoutée à vos favoris

en: A user account is required to track your favorites so you can come back any time to see them. <a href="%s">Register here</a> or login to an existing account below.
fr_FR: Un compte utilisateur est nécessaire pour suivre vos favoris afin que vous puissiez revenir à tout moment pour les voir. <a href="%s">S'enregistrer ici</a> ou connectez-vous à un compte existant ci-dessous.

en: Favorites cleared
fr_FR: Favoris effacés

en: %s has submitted their favorites, <a href="%s">view them here</a>
fr_FR: %s ont soumis leurs favoris, <a href="%s">les visualiser ici</a>

en: Image File List
fr_FR: Liste de fichier drsquo;image

en: %s has submitted favorites
fr_FR: %s a soumis les favoris

en: Your favorite images have been sent
fr_FR: Vos images favorites ont été envoyés

en: Sunshine Favorites
fr_FR: Favoris Sunshine

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
fr_FR: Copiez et collez les noms de fichiers ci-dessus dans la fonction de recherche de Lightroom (filtre de libraire) pour trouver rapidement et créer une nouvelle collection pour traiter cette commande facilement. Assurez-vous que vous utilisez le paramètre de recherche "Contient" (et non "Contient tous").

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
fr_FR: Les images dans vos favoris ont été enlevées parce qu'elles ne sont plus disponibles

en: After user adds image to favorites
fr_FR: Après l'ajout d'une image aux favoris par un utilisateur

en: Offline
fr_FR: Hors ligne

en: Send payment in outside of website
fr_FR: Envoyer le paiement en dehors du site web

en: Offline payments can be anything you want, most likely for accepting checks
fr_FR: Les paiements hors ligne peuvent être ce que vous voulez, le plus souvent pour accepter des chèques

en: Enable offline payments
fr_FR: Activer les paiements hors ligne

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Offline"
fr_FR: Nom que les utilisateurs verront sur la page de paiement, par défaut à "offline"

en: Use this to instruct customers how to submit payment (if check, mailing address would be a good idea)
fr_FR: Utilisez cette option pour informer les clients sur la manière de procéder au paiement (si chèque, une adresse postale serait une bonne idée).

en: Submit payment via PayPal account or use a credit card
fr_FR: Faire un paiement avec un compte PayPal ou utiliser une carte de crédit

en: ERROR, something went really wrong
fr_FR: ERREUR, quelque chose ne va vraiment pas

en: Redirecting to PayPal
fr_FR: Redirection vers PayPal

en: Shipping via %s
fr_FR: Livraison via %s

en: Submit payment via PayPal
fr_FR: Faire un paiement via PayPal

en: Enable payments via PayPal
fr_FR: Activer les paiments via PayPal

en: Please make sure you have enabled your <a href="%s" target="_blank">PayPal IPN settings</a>. Set the URL to "%s".
fr_FR: S'il vous plaît assurez-vous d'avoir activé vos <a href="%s" target="_blank">réglages PayPal IPN</a>. Définissez l'URL à "%s".

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "PayPal"
fr_FR: Nom que les utilisateurs verront sur la page de paiement, par défaut à "PayPal"

en: PayPal Email
fr_FR: E-mail PayPal

en: Enable test mode (Sandbox)
fr_FR: Activer le mode test (Bac à sable)

en: More for developers, this lets you accept test transactions via PayPal. Requires developer account and being logged into the developer account.
fr_FR: Plus pour les développeurs, cela vous permet d'accepter les transactions de test via Paypal. Nécessite un compte développeur et être connecté au compte développeur.

en: Page Style
fr_FR: Page styles

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined in your PayPal account.
fr_FR: Entrez éventuellement le nom du style de la page que vous souhaitez utiliser. Ceux-ci sont définis dans votre compte PayPal.

en: Order has been cancelled
fr_FR: Commande a été annulée

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: No taxes have been collected thus far
fr_FR: Aucune taxe n’a été perçue jusqu’à présent

en: Share Image
fr_FR: Partager l'Image

en: Share Gallery
fr_FR: Partager la Galerie

en: Gallery Sharing
fr_FR: Partage de galerie

en: Allow
fr_FR: Autoriser

en: Disallow
fr_FR: Refuser

en: Image Sharing
fr_FR: Partage d'image

en: Sharing on Gallery Pages
fr_FR: Partage sur les pages de galerie

en: Let users share a gallery on social networks like Facebook, Twitter, Pinterest
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de partager une galerie sur les réseaux sociaux comme Facebook, Twitter, Pinterest

en: Sharing on Image Detail Pages
fr_FR: Partage sur les pages de détail de l'image

en: Let users share an image on social networks like Facebook, Twitter, Pinterest
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de partager une image sur les réseaux sociaux comme Facebook, Twitter, Pinterest

en: Choose which services to make available
fr_FR: Choisissez quels services à mettre disponible

en: Enable Flat Rate Shipping
fr_FR: Activer les frais d'expédition à taux fixe

en: Flat Rate Shipping Cost
fr_FR: Coût des frais d'expédition à taux fixe

en: Taxable
fr_FR: Imposable

en: Enable Local Delivery Shipping
fr_FR: Activer les frais d'expédition locaux

en: Local Delivery Shipping Cost
fr_FR: Coût des frais d'expédition locaux

en: Allowed zip/post codes
fr_FR: Codes postaux autorisés

en: What zip/post codes is this allowed for? Separate each zip/post code with a comma.
fr_FR: Quels codes postaux sont autorisés&nbsp;? Séparer chaque code postal par une virgule.

en: Cannot choose %s shipping, not within allowed area
fr_FR: Impossible de choisir l'expédition %s, pas dans la zone autorisée

en: Pickup
fr_FR: Récupération

en: Enable Pickup Shipping
fr_FR: Permettre la récupération sur place

en: Pickup Shipping Cost
fr_FR: Prix de la récupération

en: Pickup Instructions
fr_FR: Instructions de Retrait

en: Add image to all files uploaded to Sunshine (except digital download files)
fr_FR: Ajouter une image à tous les fichiers mis en ligne dans Sunshine (sauf les fichiers de téléchargement numérique).

en: Top Left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top Right
fr_FR: En haut à droite

en: Bottom Left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr_FR: En bas à droite

en: Center
fr_FR: Centré

en: Repeat
fr_FR: Répétition

en: Margin from edge
fr_FR: Marge depuis le bord

en: Watermark Thumbnails
fr_FR: Filigrane Miniature

en: Update completed
fr_FR: Mise à jour terminée

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
fr_FR: Bienvenue dans Sunshine Photo Cart %s

en: Thank you for updating to the latest version!
fr_FR: Merci d&rsquo;être passé à la dernière version !

en: Thank you for installing!
fr_FR: Merci pour l'installation!

en: Copy system info to clipboard
fr_FR: Copie les informations du système au presse-papiers

en: Add-ons for Sunshine Photo Cart
fr_FR: Extensions pour Sunshine Photo Cart

en: Go beyond the basics, Sunshine’s add-ons let you maximize your profits to help you build a more profitable client photo sales process.
fr_FR: Aller au-delà des bases, des add-ons de Sunshine vous permettent de maximiser vos profits pour vous aider à construire un processus de vente de photos pour vos clients, plus rentable.

en: Learn more & buy &raquo;
fr_FR: Apprendre plus & acheter &raquo;

en: Once Weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
fr_FR: Merci d'utiliser <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>&nbsp;! Veuillez <a href="%2$s" target="_blank">nous évaluer</a> sur <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: View Client Galleries
fr_FR: Voir les Galeries Clients

en: Your galleries have been updated!
fr_FR: Vos galeries ont été mises à jour

en: Image could not be found, just moving on
fr_FR: L'image n'a pas pu être trouvé, juste passez

en: Could not make new folder for gallery
fr_FR: Impossible de faire le nouveau dossier pour la galerie

en: Could not move full size image: %s
fr_FR: Impossible de déplacer l'image en grand format: %s

en: Could not move %s
fr_FR: Impossible de déplacer %s

en: Successfully moved %s
fr_FR: Déplacé avec succès %s

en: The slug for core order statuses is not editable as it could break Sunshine functionality
fr_FR: Le slug pour les statuts d'ordre de base n'est pas modifiable car il pourrait casser la fonctionnalité Sunshine

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Order ID
fr_FR: Identifiant de commande

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Phone
fr_FR: Tél.

en: Billing First Name
fr_FR: Prénom de facturation

en: Billing Last Name
fr_FR: Nom de facturation

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Billing Address 2
fr_FR: Adresse de facturation 2

en: Billing City
fr_FR: Ville de facturation

en: Billing State
fr_FR: Pays de facturation

en: Billing Country
fr_FR: Pays de facturation

en: Shipping First Name
fr_FR: Prénom d'expédition

en: Shipping Last Name
fr_FR: Nom d'expédition

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse d'expédition

en: Shipping Address 2
fr_FR: Adresse d'expédition 2

en: Shipping City
fr_FR: Ville d'expédition

en: Shipping State
fr_FR: Pays de livraison

en: Shipping Country
fr_FR: Pays d'expédition

en: Comment Location Plugin
fr_FR: Commentaire Location Plugin

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Go Pro
fr_FR: Passez en Pro

en: Bulk add products
fr_FR: Ajout groupé de produits

en: Bulk Add Products
fr_FR: Ajout groupé de produits

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Before you add these, please double check everything is accurate!
fr_FR: Avant de les ajouter, veuillez vérifier une seconde fois que tout est correct&nbsp;!

en: Add these products
fr_FR: Ajouter ces produits

en: Order #
fr_FR: Commande n°

en: Customer
fr_FR: Client

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Recent Orders
fr_FR: Commandes récentes

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Sunshine Photo Cart Overview
fr_FR: Aperçu de Sunshine Photo Cart

en: Gallery Options
fr_FR: Options de la galerie

en: Gallery Emails
fr_FR: E-mails de la galerie

en: Orders From Gallery
fr_FR: Commandes de la Galerie

en: Image Comments
fr_FR: Commentaires d'image

en: Drop files here
fr_FR: Déposez vos fichiers ici

en: or
fr_FR: ou

en: Select Files
fr_FR: Sélectionner des fichiers

en: Load %s more images
fr_FR: Charger %s plus d'images

en: Loading
fr_FR: Chargement en cours

en: Saving image order...
fr_FR: Enregistrement de l’ordre d’image...

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
fr_FR: Désolé, l’image n’a pas pu être supprimée pour une raison quelconque

en: Allowed Files
fr_FR: Fichiers autorisés

en: Gallery Type
fr_FR: Type de galerie

en: Password Protected
fr_FR: Protégé par mot de passe

en: Private (only specified users)
fr_FR: Privé (seulement les utilisateurs spécifiés)

en: Password Hint
fr_FR: Indice de mot de passe

en: Private Access Users
fr_FR: L'Accès Privés des Utilisateurs

en: Access Type
fr_FR: Type d’accès

en: Registered and logged in
fr_FR: Enregistré et connecté

en: Provide email address
fr_FR: Fournir une adresse de messagerie

en: Direct URL only
fr_FR: URL direct seulement

en: Disable products
fr_FR: Désactiver les produits

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
fr_FR: Les utilisateurs ne seront pas en mesure d'acheter des produits pour cette galerie

en: Allow image comments
fr_FR: Autoriser les commentaires d’image

en: Allow users to make comments on images
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à faire des commentaires sur les images

en: FTP Images Folder
fr_FR: Dossier FTP des images

en: Please select folder
fr_FR: S'il vous plaît sélectionnez le dossier

en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
fr_FR: %1$s%2$s, %3$s à %4$s&nbsp;: %5$s

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Expires
fr_FR: Expire

en: Expired
fr_FR: Expirée

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
fr_FR: <strong>Galerie mise à jour</strong>, <a href="%s">voir la galerie</a>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
fr_FR: <strong>Galerie créée</strong>, <a href="%s">voir la galerie</a>

en: Please note that this gallery will not inherit the settings from the selected parent gallery
fr_FR: S'il vous plaît noter que cette galerie n'héritera pas des paramètres de la galerie parent sélectionnée

en: Order #%s
fr_FR: Commande n&deg;%s

en: No orders from this gallery yet
fr_FR: Il n'y a encore aucune commande dans cette galerie

en: No images have comments yet
fr_FR: Aucune image n'a encore de commentaire

en: Image Processor
fr_FR: Processeur d'image

en: We are processing your images! Please be patient, especially if you have a lot.
fr_FR: Nous sommes en train de traiter vos images&nbsp;! Merci d'être patient, surtout si vous en avez beaucoup.

en: Abort Import
fr_FR: Annuler l’importation

en: Return to Gallery
fr_FR: Revenir à la galerie

en: Cannot process image, likely out of memory
fr_FR: Impossible de traiter l'image, probablement à cause d'une mémoire trop faible

en: Already uploaded to gallery
fr_FR: Déjà téléchargé à la galerie

en: The selected file could not be copied to %s.
fr_FR: Le fichier sélectionné n'a pas pu être copié dans %s.

en: Could not upload
fr_FR: Impossible de télécharger

en: %s order | %s orders
fr_FR[0]: %sordre
fr_FR[1]: %sordres

en: Add-Ons or Go Pro!
fr_FR: Add-Ons ou Allez au Pro!

en: Get Help
fr_FR: Obtenir de l'aide

en: System Info
fr_FR: Informations système

en: About Sunshine Photo Cart
fr_FR: À propos de Sunshine Photo Cart

en: Sunshine does not work using the Default Permalink settings. <a href="%s">Please choose another option</a> (we recommend "Post name").
fr_FR: Sunshine ne fonctionne pas en utilisant les réglages par défaut des permaliens. <a href="%s">Veuillez choisir une autre option</a> (nous recommandons "Post name").

en: Sunshine cannot be the front page of your WordPress installation. <a href="%s" target="_blank">Learn more on how to resolve this issue</a>.
fr_FR: Sunshine ne peut pas être la première page de votre installation WordPress. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus sur la façon de résoudre ce problème</a>.

en: For some Sunshine features to work, such as favorites, users are required to register. However, you do not have registration enabled. <a href="%s">Please consider updating this option</a>.
fr_FR: Pour que certaines fonctionnalités de Sunshine fonctionnent, telles que les favoris, les utilisateurs sont tenus de s'inscrire. Toutefois, vous n'avez pas activé l'inscription <a href="%s">Veuillez envisager de mettre à jour cette option</a>.

en: Sunshine Photo Cart is not compatible with the Image CDN (Photon) module in Jetpack. This will cause your images to not show. In order for Sunshine to function properly you will need to disable the "Serve images from our global CDN" feature <a href="%s">here</a>.
fr_FR: Sunshine Photo Cart n'est pas compatible avec le module Image CDN (Photon) de Jetpack. Vos images ne seront donc pas visibles. Pour que Sunshine fonctionne correctement, vous devrez désactiver la fonction "Servir les images de notre CDN global" <a href="%s">ici</a>.

en: I hope Sunshine is working well for you so far! <strong>If you do run into <em>any</em> issues using Sunshine or integrating it into your theme</strong>, please check out our <a href="%s" target="_blank">support area</a> to look at our help articles or the <a href="%s" target="_blank">support forums</a> to ask a specific question. I want to make sure Sunshine is working well for you. In almost all cases Sunshine works great out of the box, but with the infinite number of plugin and theme combinations in WordPress a few tweaks might be necessary and I am here to help.
fr_FR: J'espère que Sunshine fonctionne bien pour vous jusqu'à présent! <Strong>Si vous ne courez <em>aucun</em> problème en utilisant Sunshine ou l'intégrez dans votre thème</strong>, s'il vous plaît consultez notre <a href="%s" target="_blank">zone de support</a> et regardez nos articles d'aide ou de <a href="%s" target="_blank">forums de support </a> pour poser une question spécifique. Je veux m'assurer que Sunshine fonctionne bien pour vous. Dans presque tous les cas, Sunshine fonctionne très bien hors de la boîte, mais avec le nombre infini de plugin et de combinaisons de thèmes dans WordPress, quelques modifications pourraient être nécessaire et je suis ici pour aider.

en: Would you like to earn $10 credit towards an add-on or a license renewal? Then go take the Sunshine survey! It will help us learn more about how you use Sunshine and what we can do to make it better.
fr_FR: Voulez-vous profiter de $10 sur un module ou un renouvellement de licence ? Répondez à notre questionnaire ! Il nous permettra de mieux savoir comment vous utilisez Sunshine et ne permettra de l'améliorer.

en: Thank You
fr_FR: Merci

en: Sure thing!
fr_FR: Bien sur&nbsp;!

en: No thanks
fr_FR: Non merci

en: You having been using Sunshine Photo Cart for a bit and that's awesome! Could you please do Sunshine a big favor and give it a 5-star rating on WordPress?  Reviews from users like you really help Sunshine to grow and continue to improve.
fr_FR: Ayant utilisé Sunshine Photo Cart juste un peu et c'est génial! Pourriez-vous s'il vous plaît faire à Sunshine une grande faveur en lui donnant une cote de 5 étoiles sur WordPress? Les Avis des utilisateurs comme vous vraiment aider Sunshine à croître et à continuer à s'améliorer.

en: <p>Sunshine 2.4 is now saving all images in a dedicated folder at "wp-content/uploads/sunshine". As such, it needs to move all past uploaded image files. If you have a lot of galleries and images, this could take a little while to complete, but is necessary.</p><p><strong><a href="%s" class="button">Please click here to run the update process</a></strong></p>
fr_FR: <p>Sunshine 2.4 économise maintenant toutes les images dans un dossier dédié à "wp-content/uploads/sunshine". Du coup, il lui est nécessaire de déplacer tous les fichiers images téléchargés depuis. Si vous avez beaucoup de galeries et d'images, cela pourrait prendre un peu de temps pour terminer, mais c'est nécessaire.</p><p><strong><a href="%s" class="button">S'il vous plaît cliquez ici pour lancer le processus de mise à jour</a></strong></p>

en: Add Order
fr_FR: Ajouter commande

en: Order Notes
fr_FR: Notes de la commande

en: Order Status
fr_FR: État de la commande

en: Export Orders
fr_FR: Commande exporté

en: Order Date
fr_FR: Date de la commande

en: Billing Information
fr_FR: Informations de facturation

en: Country
fr_FR: Pays

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address 2
fr_FR: Adresse 2

en: City
fr_FR: Ville

en: State
fr_FR: État

en: Shipping Information
fr_FR: Informations de livraison

en: Order Items
fr_FR: Articles de la commande

en: Item Total
fr_FR: Nombre d'articles

en: Select gallery
fr_FR: Sélectionner la galerie

en: State / Province
fr_FR: État / Province

en: Invoice
fr_FR: Facture #

en: Billing Info
fr_FR: Informations de facturation

en: Shipping Info
fr_FR: Informations de livraison

en: Item Price
fr_FR: Prix unitaire

en: Image is no longer available
fr_FR: L’image n’est plus disponible

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Shipping
fr_FR: Livraison

en: Tax
fr_FR: TVA

en: Credits
fr_FR: Crédits

en: Payment Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Additional notes from customer
fr_FR: Notes supplémentaires du client

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
fr_FR: Ceci est pour usage interne uniquement et n'est pas visible par votre client

en: Cart Items
fr_FR: &Eacute;léments du panier

en: Show all Customers
fr_FR: Afficher tous les clients

en: Email customer about status change
fr_FR: E-mail client pour le changement de statut

en: Order Total
fr_FR: Total de la commande

en: in credits
fr_FR: en crédits

en: Sorry, no order specified
fr_FR: Désolé, aucune commande spécifiée

en: Recipient
fr_FR: Destinataire

en: Product Info
fr_FR: Informations produit

en: No price levels setup
fr_FR: Aucune configuration de niveaux de prix

en: Extra Shipping Fee
fr_FR: Frais de Livraison Supplémentaire

en: This is an additional shipping price which will transparently be added to the total Flat Rate shipping price. Basically use this for large or heavy items like a canvas where shipping costs more than small prints.
fr_FR: C'est un prix additionnel d'expédition qui sera ajouté de manière transparente au prix total du Forfait de l'expédition. Fondamentalement utiliser cela pour les articles volumineux ou lourds comme une toile pour lesquels les frais d'expéditions sont plus coûteux que de petits tirages.

en: No categories
fr_FR: Aucune catégorie

en: <strong>Product updated</strong>
fr_FR: <strong>Produit mis à jour</strong>

en: <strong>Product created</strong>
fr_FR: <strong>Produit créé</strong>

en: Product Options
fr_FR: Options de Produit

en: <strong>This product is not assigned to any categories.</strong> Products must be assigned to at least one category before they are visible.
fr_FR: <strong>Ce produit n'est attribué à aucune catégorie.</strong>Les produits doivent être attribués à au moins une catégorie avant qu'ils ne soient visibles.

en: License
fr_FR: Licence

en: Add-ons
fr_FR: Modules

en: Ready!
fr_FR: Prêt !

en: Sunshine &rsaquo; Setup Wizard
fr_FR: Sunshine &rsaquo; Assistant d’configuration

en: Let's go!
fr_FR: C'est parti !

en: Continue Setup
fr_FR: Poursuivre l'Installation

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: User has no orders yet
fr_FR: L'utilisateur n'a pas encore de commandes

en: Address Information
fr_FR: Information d'Adresse

en: No current billing address
fr_FR: Aucune adresse actuelle de facturation

en: No current shipping address
fr_FR: Aucune adresse actuelle d'expédition

en: Sunshine Gallery Credits for Purchases
fr_FR: Crédits Sunshine Gallery pour les achats

en: Sunshine Items in Cart
fr_FR: Articles Sunshine dans le panier

en: No items in cart
fr_FR: Aucun élément dans le panier

en: Free shipping via discount code
fr_FR: Livraison gratuite via un code de remise

en: Discount %s has now expired and has been removed from your cart
fr_FR: La remise %s est maintenant expiré et a été retirée de votre panier

en: Discount %s has now exceeded the maximum uses and has been removed from your cart
fr_FR: La remise %s a maintenant dépassé le maximum d'utilisations et a été retirée de votre panier

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: You are not allowed to add any more discounts to your cart
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter d'autres remises à votre panier

en: This discount is already applied
fr_FR: Cette réduction est déjà appliquée

en: Your order does not yet meet the minimum order amount (%s) for this discount
fr_FR: Votre commande n'atteint pas encore le montant minimum de commande (%s) pour cette remise

en: This coupon is not yet valid, please try again later
fr_FR: Ce coupon n'est pas encore valide, veuillez essayer plus tard

en: This coupon has expired
fr_FR: Ce coupon a expiré

en: This coupon has exceeded the number of uses allowed
fr_FR: Ce coupon a dépassé le nombre d'utilisations autorisées

en: This coupon has exceeded the number of uses allowed per user
fr_FR: Ce coupon a dépassé le nombre d'utilisations autorisées par utilisateur

en: This discount code does not work with any items in your cart
fr_FR: Ce code de réduction ne fonctionne pas avec les articles de votre panier

en: discount added
fr_FR: remise ajoutée

en: Not a valid discount code
fr_FR: Ce n'est pas un code de remise valide

en: Discount "%s" removed
fr_FR: Remise "%s" retirée

en: Discount not applied to your cart and cannot be removed
fr_FR: La remise n'est pas appliquée à votre panier et ne peut pas être retirée

en: &#197;land Islands
fr_FR: Îles d'&#197;land

en: Albania
fr_FR: Albanie

en: Algeria
fr_FR: Algérie

en: American Samoa
fr_FR: Samoa américaines

en: Andorra
fr_FR: Andorre

en: Antarctica
fr_FR: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr_FR: Antigua et Barbuda

en: Argentina
fr_FR: Argentine

en: Armenia
fr_FR: Armenie

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Austria
fr_FR: Austriche

en: Azerbaijan
fr_FR: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr_FR: Bahreïn

en: Barbados
fr_FR: Barbade

en: Belarus
fr_FR: Biélorussie

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Belize
fr_FR: Bélize

en: Benin
fr_FR: Bénin

en: Bermuda
fr_FR: Bermudes

en: Bhutan
fr_FR: Bhoutan

en: Bolivia
fr_FR: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr_FR: Bosnie-Herzégovine

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr_FR: Territoire Britannique de l'Océan Indien

en: British Virgin Islands
fr_FR: Îles Vierges (britanniques)

en: Bulgaria
fr_FR: Bulgarie

en: Cambodia
fr_FR: Cambodge

en: Cameroon
fr_FR: Cameroun

en: Cape Verde
fr_FR: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr_FR: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr_FR: République Centrafricaine

en: Chad
fr_FR: Tchad

en: Chile
fr_FR: Chili

en: China
fr_FR: Chine

en: Christmas Island
fr_FR: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr_FR: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr_FR: Colombie

en: Comoros
fr_FR: Comores

en: Cook Islands
fr_FR: Îles Cook

en: Croatia
fr_FR: Croatie

en: Cyprus
fr_FR: Chypre

en: Czech Republic
fr_FR: République Tchèque

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Dominica
fr_FR: Dominique

en: Dominican Republic
fr_FR: République Dominicaine

en: Ecuador
fr_FR: Equateur

en: Egypt
fr_FR: Egypte

en: El Salvador
fr_FR: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr_FR: Guinée Equitoriale

en: Eritrea
fr_FR: Érythrée

en: Estonia
fr_FR: Estonie

en: Ethiopia
fr_FR: Éthiopie

en: Falkland Islands
fr_FR: Îles Falkland

en: Faroe Islands
fr_FR: Féroé (îles)

en: Fiji
fr_FR: Fidji

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: French Guiana
fr_FR: Guyane Française

en: French Polynesia
fr_FR: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr_FR: Terres Australes Françaises

en: Gambia
fr_FR: Gambie

en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Greece
fr_FR: Grèce

en: Greenland
fr_FR: Groenland

en: Grenada
fr_FR: Grenade

en: Guinea
fr_FR: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr_FR: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr_FR: Guyane

en: Haiti
fr_FR: Haïti

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

en: Iceland
fr_FR: Islande

en: India
fr_FR: Inde

en: Indonesia
fr_FR: Indonésie

en: Iraq
fr_FR: Irak

en: Republic of Ireland
fr_FR: République d'Irlande

en: Isle of Man
fr_FR: Île de Man

en: Israel
fr_FR: Israël

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Ivory Coast
fr_FR: Côte d'Ivoire

en: Jamaica
fr_FR: Jamaïque

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Jordan
fr_FR: Jordanie

en: Kuwait
fr_FR: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr_FR: Kirghizistan

en: Latvia
fr_FR: Lettonie

en: Lebanon
fr_FR: Liban

en: Liberia
fr_FR: Libéria

en: Libya
fr_FR: Libye

en: Lithuania
fr_FR: Lithuanie

en: Macao S.A.R., China
fr_FR: Macao S.A.R., Chine

en: Macedonia
fr_FR: Macédoine

en: Malaysia
fr_FR: Malaysie

en: Malta
fr_FR: Malte

en: Marshall Islands
fr_FR: Îles Marshall

en: Mauritania
fr_FR: Mauritanie

en: Mauritius
fr_FR: Île Maurice

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Micronesia
fr_FR: Micronésie

en: Moldova
fr_FR: Moldavie

en: Mongolia
fr_FR: Mongolie

en: Montenegro
fr_FR: Monténégro

en: Morocco
fr_FR: Maroc

en: Myanmar
fr_FR: Birmanie

en: Namibia
fr_FR: Namibie

en: Nepal
fr_FR: Népal

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr_FR: Antilles Néerlandaises

en: New Caledonia
fr_FR: Nouvelle-Calédonie

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: Nigeria
fr_FR: Nigéria

en: Norfolk Island
fr_FR: Île Norfolk

en: North Korea
fr_FR: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr_FR: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr_FR: Norvège

en: Palau
fr_FR: Palaos

en: Palestinian Territory
fr_FR: Territoire Palestinien

en: Papua New Guinea
fr_FR: Papouasie Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr_FR: Pérou

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Puerto Rico
fr_FR: Porto Rico

en: Reunion
fr_FR: Île de la Réunion

en: Romania
fr_FR: Roumanie

en: Russia
fr_FR: Russie

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr_FR: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
fr_FR: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr_FR: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr_FR: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (French part)
fr_FR: Saint-Martin (France)

en: Saint Pierre and Miquelon
fr_FR: St-Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr_FR: Saint-Vincent et les Grenadines

en: San Marino
fr_FR: Saint-Marin

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr_FR: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr_FR: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr_FR: Sénégal

en: Serbia
fr_FR: Serbie

en: Sierra Leone
fr_FR: Sierra Léone

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Slovakia
fr_FR: Slovaquie

en: Slovenia
fr_FR: Slovénie

en: Solomon Islands
fr_FR: Îles Salomon

en: Somalia
fr_FR: Somalie

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: South Georgia/Sandwich Islands
fr_FR: Géorgie du Sud et îles Sandwich du Sud

en: South Korea
fr_FR: Corée du Sud

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: Sudan
fr_FR: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr_FR: Îles Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: Syria
fr_FR: Syrie

en: Taiwan
fr_FR: Taïwan

en: Tajikistan
fr_FR: Tadjikistan

en: Tanzania
fr_FR: Tanzanie

en: Thailand
fr_FR: Thaïlande

en: Tokelau
fr_FR: Tokélaou

en: Trinidad and Tobago
fr_FR: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr_FR: Tunisie

en: Turkey
fr_FR: Turquie

en: Turkmenistan
fr_FR: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr_FR: Îles Turques et Caïques

en: U.S. Virgin Islands
fr_FR: Îles Vierges (USA)

en: US Armed Forces
fr_FR: Forces armées américaines (AA)

en: US Minor Outlying Islands
fr_FR: Îles Mineures éloignées des États-Unis

en: Uganda
fr_FR: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr_FR: Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr_FR: Royaume-Uni

en: United States
fr_FR: Etats-Unis

en: Uzbekistan
fr_FR: Ouzbékistan

en: Venezuela
fr_FR: Vénézuela

en: Vietnam
fr_FR: Viêt Nam

en: Wallis and Futuna
fr_FR: Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr_FR: Sahara occidental

en: Yemen
fr_FR: Yémen

en: Zambia
fr_FR: Zambie

en: Australian Capital Territory
fr_FR: Territoire de la capitale australienne

en: New South Wales
fr_FR: Nouvelle-Galles du Sud

en: Northern Territory
fr_FR: Territoires du Nord

en: South Australia
fr_FR: Australie du Sud

en: Tasmania
fr_FR: Tasmanie

en: Western Australia
fr_FR: Australie Occidentale

en: Distrito Federal
fr_FR: District fédéral

en: British Columbia
fr_FR: Colombie-Britannique

en: New Brunswick
fr_FR: Nouveau-Brunswick

en: Newfoundland
fr_FR: Terre-Neuve

en: Northwest Territories
fr_FR: Territoires du Nord-Ouest

en: Nova Scotia
fr_FR: Nouvelle-Écosse

en: Prince Edward Island
fr_FR: Île du Prince-Édouard

en: Quebec
fr_FR: Québec

en: Yukon Territory
fr_FR: Yukon

en: Hong Kong Island
fr_FR: Île de Hong Kong

en: New Territories
fr_FR: Nouveaux Territoires

en: Friesland
fr_FR: Frise

en: Gelderland
fr_FR: Gueldre

en: Groningen
fr_FR: Groningue

en: Noord-Brabant
fr_FR: Brabant-Septentrional

en: Noord-Holland
fr_FR: Hollande-Septentrionale

en: Zeeland
fr_FR: Zélande

en: Zuid-Holland
fr_FR: Hollande-Méridionale

en: Bay of Plenty
fr_FR: Baie de l'Abondance

en: Tasman
fr_FR: Tasmanie

en: West Coast
fr_FR: Côte Ouest

en: California
fr_FR: Californie

en: District Of Columbia
fr_FR: District de Columbia

en: Florida
fr_FR: Floride

en: Hawaii
fr_FR: Hawaï

en: Louisiana
fr_FR: Louisiane

en: Nevada
fr_FR: Névada

en: New Mexico
fr_FR: Nouveau Mexique

en: New York
fr_FR: New-York

en: North Carolina
fr_FR: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr_FR: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr_FR: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr_FR: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr_FR: Dakota du Sud

en: Virginia
fr_FR: Virginie

en: West Virginia
fr_FR: Virginie-Occidentale

en: Americas
fr_FR: Amériques

en: Pacific
fr_FR: Pacifique

en: Select country
fr_FR: Sélectionner un pays

en: Select state
fr_FR: Sélectionner l'état

en: The parent gallery "%s" is password protected. To view "%s", please enter the password below:
fr_FR: La Galerie parente "%s " est protégée par un mot de passe. Pour afficher "%s", veuillez entrer le mot de passe ci-dessous:

en: The gallery "%s" is password protected. To view it, please enter the password below:
fr_FR: La galerie "%s" est protégée par un mot de passe. Pour la consulter, veuillez entrer le mot de passe ci-dessous :

en: Search for
fr_FR: Recherche pour

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Expires on
fr_FR: Expire le

en: Hint
fr_FR: Indice

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Register
fr_FR: Inscription

en: Return to
fr_FR: Revenir à

en: A photo from the gallery %s by %s
fr_FR: Une photo de la galerie %s par %s

en: Photo gallery %s by %s
fr_FR: Galerie photo %s par %s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à voir cette image

en: Access denied
fr_FR: Accès refusé

en: Sorry, you are not allowed to access this order information
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à accéder à ces informations de commande

en: To continue to checkout, please enter your email address and password to establish an account. You can complete your purchase on the next page.
fr_FR: Pour poursuivre le paiement, veuillez saisir votre adresse de messagerie et votre mot de passe pour ouvrir un compte. Vous pouvez compléter votre achat sur la page suivante.

en: The gallery you are accessing requires you to have a user account to access. Please register below or <a href="%s">login here</a>
fr_FR: La galerie à laquelle vous accédez nécessite d'avoir un compte d'utilisateur pour y accéder. Veuillez vous inscrire ci-dessous ou vous <a href="%s"> connecter ici</a>

en: The gallery you are accessing requires you to have a user account to access. Please login below or <a href="%s">register here</a>
fr_FR: La galerie à laquelle vous accédez nécessite d'avoir un compte d'utilisateur pour y accéder. Veuillez vous connecter ci-dessous ou vous <a href="%s"> inscrire ici</a>

en: The gallery you are accessing is private and only allowed for specific users. Please login below:
fr_FR: La galerie à laquelle vous accédez est privée et uniquement accessible pour des utilisateurs particuliers. Veuillez vous connecter ci-dessous&nbsp;:

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
fr_FR: Les images dans votre panier ont été supprimés parce qu'elles ne sont plus disponibles

en: You have a very special lifetime license, congrats!
fr_FR: Vous avez une licence à vie, félicitations!

en: Your license expires on %s
fr_FR: Votre licence expire le %s

en: Invalid license key
fr_FR: Clé de licence non valide

en: Your license expired on %s. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">click here to renew</a>
fr_FR: Votre licence expire le %s. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">cliquer ici pour renouveler</a>

en: Deactivate this license
fr_FR: Désactiver cette licence

en: License not yet activated
fr_FR: Licence pas encore activée

en: Your license for %s has expired - you are no longer eligible for further updates but you may continue to use it. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">Go here to renew</a>
fr_FR: Votre licence pour %s a expiré - vous n'êtes plus éligible à d'autres mises à jour, mais vous pouvez continuer à l'utiliser. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">Aller ici pour renouveler</a>

en: This license does not belong to the product you have entered it for.
fr_FR: Cette licence ne correspond pas au produit pour lequel vous l'avez entré.

en: This license does not have any activations left
fr_FR: Cette licence n'a plus d'activation disponible

en: This license key is expired. Please renew it.
fr_FR: La clé de licence est expirée. Veuillez la renouveler.

en: There was a problem activating your license key for %s, please try again or contact support. Error code: %s
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'activation de votre clé de licence pour %s, veuillez réessayer ou contactez le support. Code erreur&nbsp;: %s

en: Order completed successfully!
fr_FR: La commande a bien été effectuée&nbsp;:!

en: Order #%s placed on %s
fr_FR: Commande #%s passée sur %s

en: <a href="%s">Order #%s</a> placed on %s
fr_FR: <a href="%s">Commande #%s</a> passée sur %s

en: Select a page...
fr_FR: Sélectionner une page...

en: Could not load settings at:
fr_FR: Impossible de charger les réglages&nbsp;:

en: Error - WP Settings Framework
fr_FR: Erreur - WP Settings Framework

en: Settings saved.
fr_FR: Réglages enregistrés.

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: View page
fr_FR: Voir la page

en: Select image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Remove image
fr_FR: Retirer l'image

[ctx: post type general name]
en: Galleries
fr_FR: Galeries

[ctx: post type singular name]
en: Gallery
fr_FR: Galerie

[ctx: gallery]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Gallery
fr_FR: Ajouter une nouvelle galerie

en: Edit Gallery
fr_FR: Modifier la galerie

en: New Gallery
fr_FR: Nouvelle galerie

en: All Galleries
fr_FR: Toutes les galeries

en: View Gallery
fr_FR: Voir la galerie

en: Search Galleries
fr_FR: Chercher dans les galeries

en: No galleries found
fr_FR: Aucune galerie trouvée

en: No galleries found in trash
fr_FR: Aucune galerie trouvée dans la Corbeille

[ctx: post type general name]
en: Products
fr_FR: Produits

[ctx: post type singular name]
en: Product
fr_FR: Produit

[ctx: product]
en: Add Product
fr_FR: Ajouter un produit

en: Add New Product
fr_FR: Ajouter un nouveau produit

en: Edit Product
fr_FR: Modifier le produit

en: New Product
fr_FR: Nouveau produit

en: All Products
fr_FR: Tous les produits

en: View Products
fr_FR: Afficher les produits

en: Search Products
fr_FR: Chercher des produits

en: No products found
fr_FR: Aucun produit trouvé

en: No products found in trash
fr_FR: Aucun produit trouvé dans la Corbeille.

en: Products
fr_FR: Produits

en: Product Categories
fr_FR: Catégories de produit

en: Product Category
fr_FR: Catégorie de produit

en: Search Product Categories
fr_FR: Rechercher des catégories de produit

en: All Product Categories
fr_FR: Toutes les catégories de produit

en: Parent Product Category
fr_FR: Catégorie de produit parente

en: Parent Product Category:
fr_FR: Catégorie de produit parente&nbsp;:

en: Edit Product Category
fr_FR: Modifier la catégorie de produit

en: Update Product Category
fr_FR: Mettre à jour la catégorie de produit

en: Add New Product Category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie de produit

en: New Product Category Name
fr_FR: Nom de la nouvelle catégorie de produit

en: Separate categories with commas
fr_FR: Séparez les catégories par des virgules

en: Choose from the most used categories
fr_FR: Choisir parmi les catégories les plus utilisées

en: Price Levels
fr_FR: Niveaux de Prix

en: Search Price Levels
fr_FR: Rechercher des niveaux de prix

en: All Price Levels
fr_FR: Tous les niveaux de prix

en: Parent Price Level
fr_FR: Niveau de prix parent

en: Parent Price Level:
fr_FR: Niveau de prix parent&nbsp;:

en: Edit Price Level
fr_FR: Modifier le niveau de prix

en: Update Price Level
fr_FR: Mettre à jour le niveau de prix

en: Add New Price Level
fr_FR: Ajouter un  nouveau niveau de prix

en: New Price Level
fr_FR: Nouveau niveau de prix

[ctx: post type general name]
en: Orders
fr_FR: Commandes

[ctx: post type singular name]
en: Order
fr_FR: Commande

[ctx: order]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Order
fr_FR: Ajouter une nouvelle commande

en: Edit Order
fr_FR: Modifier la commande

en: New Order
fr_FR: Nouvelle commande

en: All Orders
fr_FR: Toutes les commandes

en: View Orders
fr_FR: Afficher les commandes

en: Search Orders
fr_FR: Chercher des commandes

en: No orders found
fr_FR: Aucune commande trouvée.

en: No orders found in trash
fr_FR: Aucune commande trouvée dans la Corbeille.

en: Order Statuses
fr_FR: Statuts de la commande

en: Search Order Status
fr_FR: Chercher des états de commande

en: All Order Status
fr_FR: Tous les états de commande

en: Parent Order Status
fr_FR: État de commande parent

en: Parent Order Status:
fr_FR: État de commande parent&nbsp;:

en: Edit Order Status
fr_FR: Modifier l'état de la commande

en: Update Order Status
fr_FR: Mettre à jour l'état de la commande

en: Add New Order Status
fr_FR: Ajouter un nouvel état de commande

en: New Order Status
fr_FR: Nouvel état de commande

en: This is a placeholder page that Sunshine uses to display itself. You can edit this text by going to Pages > Client Galleries.
fr_FR: Ceci est un espace réservé de page que Sunshine utilise pour s'afficher. Vous pouvez modifier ce texte en allant dans Pages > Galeries clientes.

en: Account
fr_FR: Compte

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Thank you for registering! You can now mark your favorite photos and make purchases on the website.
fr_FR: Merci de votre inscription&nbsp;! Vous pouvez maintenant mettre en favoris vos photos préférées et faire des achats sur le site.

en: Thank you for your order! Below is a summary of the order for your records. You will receive a separate email when your item(s) have shipped.
fr_FR: Nous vous remercions de votre commande&nbsp;! Voici ci-dessous un résumé de la commande dans vos dossiers. Vous recevrez un e-mail séparé lorsque votre (vos) article(s) sera (seront) expédié(e).

en: Thank you!
fr_FR: Merci&nbsp;!

en: Flat Rate Shipping
fr_FR: Frais d'expédition à taux fixe

en: Local Delivery
fr_FR: Expédition en local

en: Local Pickup
fr_FR: Récupération locale

en: Send payment outside of website (ie, check, phone call, other)
fr_FR: Envoyez le paiement à l'extérieur du site (c.-à-d chèque, appel téléphonique, autre)

en: Pay by credit card (Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, and Diners Club)
fr_FR: Payer par carte de crédit  (Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, and Diners Club)

en: New user account info at [sitename]
fr_FR: Information nouveau compte d'utilisateur d'infos sur [sitename]

en: Receipt for order #[order_id] from [sitename]
fr_FR: Accusé de réception de la commande n&deg; [order_id] de  [sitename]

en: Your order #[order_id] from [sitename] has been updated
fr_FR: Votre commande #[order_id] de [sitename] a été mise à jour

en: A new comment on order #[order_id] at [sitename]
fr_FR: Un nouveau commentaire sur la commande n&deg; [order_id] de [sitename]

en: Pending
fr_FR: En attente

en: We have received your order but payment is still pending
fr_FR: Nous avons bien reçu votre commande, mais le paiement est toujours en attente

en: New
fr_FR: Nouveau

en: We have received your order and payment
fr_FR: Nous avons reçu votre commande et votre paiement.

en: Processing
fr_FR: En traitement

en: The images in your order are being processed and/or printed
fr_FR: Les images de votre commande sont en cours de traitement et/ou d'impression.

en: Shipped/Completed
fr_FR: Livré / Terminé

en: Your items have shipped (or are available for download)!
fr_FR: Vos articles ont été envoyés (ou sont disponibles au téléchargement)&nbsp;:!

en: Cancelled/Refunded
fr_FR: Annulée/Remboursée

en: Your order was cancelled and/or refunded
fr_FR: Votre commande a été annulée et/ou remboursée.

en: Ready for pickup
fr_FR: Prêt pour le ramassage

en: Your order is ready to be picked up
fr_FR: Votre commande est prête à être ramassé

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr_FR: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sAfficher les détails%4$s de la version %3$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr_FR: Une nouvelle version de %1$s est disponible. %2$sAfficher les détails%4$s de la version %3$s ou %5$smettez à jour automatiquement maintenant%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_FR: Vous n&rsquo;avez pas les droits suffisants pour installer les mises à jour de l'extension.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Comment from
fr_FR: Commentaire de

en: Username
fr_FR: Identifiant

en: Item added to cart! <a href="%s" target="_top">View cart</a> or <a href="%s">Return to %s</a>
fr_FR: Article ajouté au panier&nbsp;: <a href="%s" target="_top">Voir le panier</a> ou <a href="%s">Revenir au %s</a>

en: Cart updated
fr_FR: Panier mis à jour

en: Item removed from cart
fr_FR: Élément retiré du panier

en: Valid email is required
fr_FR: Une adresse de messagerie valide est obligatoire.

en: Email already exists, <a href="%s">please login first</a>
fr_FR: Email déjà existant, <a href="%s">s'il vous plait connectez-vous d'abord</a>

en: Password is required
fr_FR: Le mot de passe est obligatoire

en: Valid email required
fr_FR: Une adresse de messagerie valide est requise.

en: Shipping country required
fr_FR: Pays de livraison obligatoire

en: Shipping first name required
fr_FR: Prénom de livraison obligatoire

en: Shipping last name required
fr_FR: Nom de livraison obligatoire

en: Shipping address required
fr_FR: Adresse de livraison obligatoire

en: Shipping address 2 required
fr_FR: Adresse de livraison 2 requise

en: Shipping city required
fr_FR: Ville de livraison obligatoire

en: Shipping state required
fr_FR: État de livraison obligatoire

en: Shipping zip required
fr_FR: Code postal de livraison obligatoire

en: Billing country required
fr_FR: Pays de facturation obligatoire

en: Billing first name required
fr_FR: Prénom de facturation obligatoire

en: Billing last name required
fr_FR: Nom de facturation obligatoire

en: Billing address required
fr_FR: Adresse de facturation obligatoire

en: Billing address 2 required
fr_FR: Adresse de facturation 2 requise

en: Billing city required
fr_FR: Ville de facturation obligatoire

en: Billing state required
fr_FR: État de facturation obligatoire

en: Billing zip required
fr_FR: Code postal de facturation obligatoire

en: Shipping method required
fr_FR: Mode de livraison obligatoire

en: Payment method required
fr_FR: Moyen de paiement obligatoire

en: Phone required
fr_FR: Téléphone requis

en: Notes required
fr_FR: Notes requises

en: You must approve our terms
fr_FR: Vous devez accepter nos conditions d'utilisation

en: Agree to Terms
fr_FR: Accepter les termes

en: I agree to the above terms
fr_FR: J'accepte les conditions d'utilisation ci-dessus

en: Additional Order Notes
fr_FR: Notes sur votre commande

en: New user registration on your Sunshine Photo Cart
fr_FR: Nouvel enregistrement d'un utilisateur sur Sunshine Photo Cart

en: E-mail: %s
fr_FR: E-mail : %s

en: Name: %s
fr_FR: Nom&nbsp;: %s

en: [%s] New User Registration
fr_FR: [%s] Inscription d'un nouvel utilisateur

en: Thank you for registering! You have been automatically logged into your new account
fr_FR: Merci de votre inscription! Vous avez été automatiquement connecté à votre nouveau compte

en: Show my password
fr_FR: Montrer mon mot de passe

en: Passwords must be at least six characters long
fr_FR: Les mots de passe doivent être d’au moins six caractères

en: Username or Email
fr_FR: Identifiant ou adresse de messagerie

en: username
fr_FR: identifiant

en: Account updated
fr_FR: Compte mise à jour

en: Sorry, no galleries matched that password.
fr_FR: Désolé, aucune galerie ne correspond à ce mot de passe.

en: Not a valid email address
fr_FR: Adresse de messagerie non valide

en: General
fr_FR: Général

en: Localization
fr_FR: Localisation

en: Default Country
fr_FR: Pays par défaut

en: Taxes
fr_FR: TVA

en: Do not use taxes
fr_FR: Ne pas utiliser de TVA

en: Country / State
fr_FR: Pays

en: What country or state should have taxes applied
fr_FR: Quel pays ou quel État devrait appliquer les taxes

en: Tax rate (%)
fr_FR: Taux de TVA est (%)

en: Number only
fr_FR: Chiffres uniquement

en: Calculate tax based on
fr_FR: Calculez la taxe en fonction

en: Which address is used to determine if tax is calculated
fr_FR: Quelle adresse est utilisée pour déterminer si la taxe est calculé

en: Tax everyone
fr_FR: Taxer tout le monde

en: Tax entire order
fr_FR: Montant total TTC

en: If just one item in cart is taxable, apply tax to the entire order
fr_FR: Si un seul article dans le panier est taxable, appliquer la taxe à la totalité de la commande

en: Display prices
fr_FR: Afficher les tarifs

en: Prices entered with tax
fr_FR: Les tarifs entrés sont TTC

en: Price with tax suffix
fr_FR: Prix avec suffixe fiscal

en: This shows after the price
fr_FR: Ceci s'affiche après le prix

en: Currency Formatting
fr_FR: Formatage de devise

en: United Arab Emirates Dirham
fr_FR: Dirham des Émirats Arabes Unis

en: Argentine Peso
fr_FR: Peso argentin

en: Australian Dollars
fr_FR: Dollar Australien

en: Bangladeshi Taka
fr_FR: Taka bangladais

en: Brazilian Real
fr_FR: Réal brésilien

en: Bulgarian Lev
fr_FR: Lev bulgare

en: Canadian Dollars
fr_FR: Dollar canadien

en: Chilean Peso
fr_FR: Peso chilien

en: Chinese Yuan
fr_FR: Yuan chinois

en: Colombian Peso
fr_FR: Peso colombien

en: Czech Koruna
fr_FR: Couronne tchèque

en: Danish Krone
fr_FR: Couronne danoise

en: Dominican Peso
fr_FR: Peso dominicain

en: Hong Kong Dollar
fr_FR: Dollar de Hong Kong

en: Croatia kuna
fr_FR: Kuna croatien

en: Hungarian Forint
fr_FR: Forint hongrois

en: Icelandic krona
fr_FR: Couronne islandaise

en: Indonesia Rupiah
fr_FR: Roupie indonésienne

en: Indian Rupee
fr_FR: Roupie indienne

en: Nepali Rupee
fr_FR: Roupie népalaise

en: Israeli Shekel
fr_FR: Shekel israélien

en: Japanese Yen
fr_FR: Yen japonais

en: Kenyan Shilling
fr_FR: Shilling kényan

en: Lao Kip
fr_FR: Kip laotien

en: South Korean Won
fr_FR: Won sud-coréen

en: Malaysian Ringgits
fr_FR: Ringgit malaisien

en: Mexican Peso
fr_FR: Peso mexicain

en: Nigerian Naira
fr_FR: Naira nigérien

en: Norwegian Krone
fr_FR: Couronne norvégienne

en: New Zealand Dollar
fr_FR: Dollar néo-zélandais

en: Paraguayan Guaraní
fr_FR: Guaraní paraguayen

en: Peruvian Sol
fr_FR: Sol péruvien

en: Philippine Pesos
fr_FR: Peso philippin

en: Polish Zloty
fr_FR: Zloty polonais

en: Pounds Sterling
fr_FR: Livre Sterling

en: Qatari Riyal
fr_FR: Riyal qatari

en: Romanian Leu
fr_FR: Leu roumain

en: Russian Ruble
fr_FR: Rouble russe

en: Seychelles Rupee
fr_FR: Roupie seychelloise

en: Singapore Dollar
fr_FR: Dollar de Singapour

en: South African rand
fr_FR: Rand sud-africain

en: Swedish Krona
fr_FR: Couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr_FR: Franc suisse

en: Taiwan New Dollars
fr_FR: Nouveau dollar de Taiwan

en: Thai Baht
fr_FR: Baht thaïlandais

en: Turkish Lira
fr_FR: Lire turque

en: Ukrainian Hryvnia
fr_FR: Hryvnia ukrainien

en: US Dollars
fr_FR: Dollars US ($)

en: Vietnamese Dong
fr_FR: Dong vietnamien

en: Egyptian Pound
fr_FR: Livre égyptienne

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Currency symbol position
fr_FR: Symbole de la devise

en: Left
fr_FR: À gauche

en: Right
fr_FR: À droite

en: Left space
fr_FR: Espace à gauche

en: Right space
fr_FR: Espace à droite

en: Thousands separator
fr_FR: Séparateur de millier

en: Decimal separator
fr_FR: Séparateur décimal

en: Number of decimals
fr_FR: Nombre de décimales

en: Cart, Checkout and Accounts
fr_FR: Panier, commande et comptes

en: Require account to see products
fr_FR: Exiger un compte pour voir les produits

en: Enabling this option means users cannot see products or add them to cart unless they have created an account and are logged in.
fr_FR: Activer cette option signifie que les utilisateurs ne peuvent pas voir ou ajouter un produit au panier, sauf s'ils ont créé un compte et qu'ils sont connectés.

en: Gallery Endpoint
fr_FR: Limite de galerie

en: Image Endpoint
fr_FR: Point de terminaison de l’image

en: Order Endpoint
fr_FR: Limite de commande

en: To manage order status names and descriptions, <a href="%s">click here</a>
fr_FR: Pour gérer les noms et les descriptions des statuts de la commande, <a href="%s">cliquez ici</a>

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Data
fr_FR: Données

en: Page options
fr_FR: Options de page

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
fr_FR: Les pages suivantes nécessitent une sélection afin que Sunshine sache où elles sont. Ces pages devrait avoir été créées lors de l'installation, sinon vous aurez besoin de les créer.

en: Use Shortcode
fr_FR: Utiliser un Shortcode

en: By default Sunshine is automatically shown on the below pages. However, if you are using the Block Editor or a 3rd party Page Builder you may want to be more specific about where Sunshine appears by using the shortcode [sunshine]. Check this option, select the new page in the dropdown above, <em>and</em> use the shortcode on each of the pages below.
fr_FR: Par défaut, Sunshine s’affiche automatiquement sur les pages ci-dessous. Toutefois, si vous utilisez l’éditeur de blocs ou un constructeur de pages tiers, vous voudrez peut-être être plus précis sur l’endroit où Sunshine apparaît en utilisant le code court [sunshine]. Vérifiez cette option, sélectionnez la nouvelle page dans le dropdown ci-dessus, <em>et</em> utilisez le code court sur chacune des pages ci-dessous.

en: Main Galleries Page
fr_FR: Page Galeries principales

en: Choose which page Sunshine will be displayed on
fr_FR: Choisissez quelle page de Sunshine sera affichée

en: Administration Options
fr_FR: Options d'administration

en: Delete Media Library images
fr_FR: Supprimer les images de la bibliothèque des médias des médias

en: This will remove all images from the Media Library AND the actual image files from your server when a gallery is permanently deleted
fr_FR: Cela supprimera toutes les images de la bibliothèque des médias et les fichiers d'images présents sur votre serveur lorsqu'une galerie est définitivement supprimé

en: Delete FTP folder
fr_FR: Supprimer le dossier FTP

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
fr_FR: Cela supprimera le dossier et les images ajoutées via FTP, s'il a été utilisé pour créer la galerie.

en: Show images in Media Library
fr_FR: Montrer les images dans les médias

en: By default Sunshine hides images uploaded to Sunshine galleries in the Media Library, enabling this option will show them instead. Use at your own risk.
fr_FR: Par défaut, Sunshine masque les images téléchargées dans les galeries Sunshine dans la Médiathèque de wordpress, si vous cochez cette option les photos seront visibles. Utilisez-le à vos risques et périls.

en: Display Options
fr_FR: Options d&rsquo;affichage

en: Gallery Order
fr_FR: Tri de la galerie

en: Custom ordering
fr_FR: Ordre personnalisé

en: Gallery Creation Date (New to Old)
fr_FR: Date de Création de Galerie (ordre décroissant)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
fr_FR: Date de Création de Galerie (ordre croissant)

en: Alphabetical
fr_FR: Ordre alphabétique

en: Image Order
fr_FR: Ordre des images

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
fr_FR: Classer les images prises (les images doivent avoir le champ EXIF "DateTimeDigitized")

en: Image Upload Date (New to Old)
fr_FR: Date de mise en ligne de l'image (des plus récentes aux plus anciennes)

en: Image Upload Date (Old to New)
fr_FR: Date de mise en ligne de l'image (des plus anciennes aux plus récentes)

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Image Theft Prevention
fr_FR: Prévention contre le vol d'image

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people.
fr_FR: Activer cette option permet de désactiver le menu du clic droit et empêcher les images d'être glissées / déposées sur le bureau. Cette méthode N'EST PAS 100% efficace, mais cela devrait arrêter la plupart des gens.

en: Proofing Only
fr_FR: Épreuvage uniquement

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
fr_FR: Cela permettra d'éliminer tous les aspects de possibilités d'achat à travers le site, ne laissant que la visualisation d'image et l'ajout aux favoris

en: Thumbnail Width
fr_FR: Largeur de la miniature

en: Thumbnail Height
fr_FR: Hauteur de la miniature

en: Crop
fr_FR: Recadrer

en: Enabling this option will not affect already uploaded images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
fr_FR: Activer cette option n'affectera pas les images déjà mises en ligne. <a href="%s" target="_blank">Veuillez regarder cet article d'aide</a>

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
fr_FR: Doit-on recadrer les images aux dimensions exactes de votre miniature largeur / hauteur

en: Nothing
fr_FR: Rien

en: Filename
fr_FR: Nom de fichier

en: Allow Guest Checkout
fr_FR: Autoriser les Invités à Acheter

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à acheter en tant qu'invité (ne nécessite pas un compte d'utilisateur)

en: Allowed Countries
fr_FR: Pays autorisés

en: Which countries users can select at checkout
fr_FR: Quels pays les utilisateurs peuvent sélectionner lors du paiement

en: All countries
fr_FR: Tous les pays

en: Display Fields
fr_FR: Champs qui apparaissent sur la facture

en: Billing Fields
fr_FR: Champs de facturation

en: Check fields you want visible
fr_FR: Vérifiez les champs que vous souhaitez voir visibles

en: Zip / Postcode
fr_FR: Code postal

en: Shipping Fields
fr_FR: Champs d'expédition

en: Other Fields
fr_FR: Autres champs

en: Required Fields
fr_FR: Champs requis

en: Check fields you want to be required
fr_FR: Vérifier les champs que vous souhaitez rendre obligatoire

en: Terms
fr_FR: Termes

en: Require Approval of Terms
fr_FR: Nécessite l'approbation des conditions d'utilisation

en: Force users to check that they have read and agree to the terms (below)
fr_FR: Forcer les utilisateurs à vérifier qu'ils ont lu et accepté les conditions d'utilisation (ci-dessous)

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Design Elements
fr_FR: Éléments de design

en: Theme
fr_FR: Thème

en: My WordPress Theme
fr_FR: Mon thème WordPress

en: Default Sunshine Theme
fr_FR: Thème par défaut Sunshine

en: Modern Sunshine Theme
fr_FR: Theme Sunshine Moderne

en: Miscellaneous Elements
fr_FR: Éléments Divers

en: Disable breadcrumbs
fr_FR: Désactiver fil d'Ariane

en: Do not show breadcrumbs throughout Sunshine pages. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
fr_FR: Ne pas afficher lles fils d'Ariane à travers les pages Sunshine. Utile si vous souhaitez que les utilisateurs se tiennent à une seule galerie.

en: Hide link to main galleries page
fr_FR: Cacher le lien de la galerie de la page principale

en: Hide the link to your main galleries page in any Sunshine menus. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
fr_FR: Masquer le lien vers votre page de galeries principales dans tous les menus Sunshine. Utile si vous voulez que les utilisateurs s'en tiennent à une seule galerie.

en: Order Notifications
fr_FR: Notifications de commande

en: Email address(es) to receive order notifications. Separate multiple emails with a comma.
fr_FR: Adresse(s) de messagerie devant recevoir les notifications de commandes. Séparez plusieurs e-mail par une virgule.

en: Favorite Notifications
fr_FR: Notifications Favorites

en: Email address(es) to receive submitted favorites notifications. Separate multiple emails with a comma.
fr_FR: Adresse(s) email pour recevoir les notifications favorites soumises. Plusieurs emails séparés par une virgule.

en: Email From
fr_FR: Expéditeur de messagerie

en: From Name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
fr_FR: Lorsque les e-mails sont envoyés aux clients, de quel nom devraient-ils provenir

en: From Email
fr_FR: E-mail de l'expéditeur

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
fr_FR: Lorsque les e-mails sont envoyés aux clients, de quelle adresse de messagerie devraient-ils provenir

en: Email Subjects
fr_FR: Sujets de l'e-mail

en: Allowed template variables are:
fr_FR: Les modèles de variables autorisées sont&nbsp;:

en: Order Receipt
fr_FR: Reçu de commande

en: Order Comment
fr_FR: Commentaire de la commande

en: Email Text
fr_FR: Texte d'e-mail

en: Email Signature
fr_FR: Signature d'e-mail

en: Appears at the end of every email message
fr_FR: Apparaît à la fin de chaque message E-mail

en: Receipt
fr_FR: Reçu

en: Message at the top of email receipts
fr_FR: En tête des Messages reçus par e-mail

en: Message at top of new user registration email
fr_FR: En-tête du message d'inscription d'un nouvel utilisateur

en: Message added to bottom order status change email
fr_FR: Message ajouté en bas de l'e-mail de changement d'état de la commande

en: Licenses
fr_FR: Licences

en: Manage licenses for your Sunshine add-ons here
fr_FR: Gérez les licences pour les modules Sunshine ici

en: Select shipping method above
fr_FR: Sélectionnez le mode de livraison ci-dessus

en: Select on checkout page
fr_FR: Sélectionnez sur la page de commande

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: This gallery this image belongs to has expired.
fr_FR: Cette galerie à laquelle cette image appartient a expiré.

en: Select Product Type
fr_FR: Sélectionnez un type de produit

en: Select Product
fr_FR: Sélectionner un produit

en: No products for this category
fr_FR: Aucun produit pour cette catégorie

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: You have %s characters left
fr_FR: Il vous reste %s caractères

en: Already have an account? <a href="%s">Click here to login</a>
fr_FR: Vous avez déjà un compte? <a href="%s">Cliquez ici pour se connecter</a>

en: Account & Contact Information
fr_FR: Compte & Informations de Contact

en: Optionally set a password to create an account
fr_FR: Mettre en place un mot de passe pour créer un compte

en: Billing same as shipping
fr_FR: Facturation identique à l'expédition

en: Shipping Methods
fr_FR: Modes de livraison

en: Select shipping method
fr_FR: Sélectionnez un mode de livraison

en: Payment Methods
fr_FR: Modes de paiement

en: Use my %s in credit
fr_FR: Utiliser mes %s crédits

en: Create Account
fr_FR: Créer un compte

en: Order Summary
fr_FR: Résumé de la commande

en: View items in cart
fr_FR: Voir les éléments du panier

en: Item(s) total
fr_FR: Nombre d'article(s)

en: Go
fr_FR: Valider

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
fr_FR: Cette galeries est configurée pour expirer le <strong>%s</strong>

en: in
fr_FR: pouce

en: To view the gallery "%s", please enter your email address:
fr_FR: Pour voir la galerie "%s", veuillez saisir votre adresse de messagerie&nbsp;:

en: Return to gallery "%s"
fr_FR: Retour à la galerie "%s"

en: Sunshine Gallery Password Box
fr_FR: Case de mot de passe Sunshine Galerie

en: Display a gallery password box
fr_FR: Afficher une boîte de mot de passe pour la galerie

en: Title (Optional):
fr_FR: Titre (facultatif)&nbsp;:

en: Visibility (Optional):
fr_FR: Visibilité (facultatif)&nbsp;:

en: Sunshine Main Menu
fr_FR: Menu principal Sunshine

en: Display Sunshine's main menu links
fr_FR: Afficher les liens du menu principal Sunshine

en: Sunshine Search
fr_FR: Recherche Sunshine

en: Display a search box
fr_FR: Afficher une boite de recherche

en: Sorry, this page does not exist
fr_FR: Désolé, cette page n’existe pas

en: You have %s in credit
fr_FR: Vous avez %s crédits

en: Update Account Info
fr_FR: Mettre à jour les informations du compte

en: Update Cart
fr_FR: Mettre à jour le panier

en: Continue to checkout
fr_FR: Continuer pour commander

en: You do not have anything in your cart yet!
fr_FR: Vous n'avez pas encore d'article dans votre panier&nbsp;!

en: Complete my purchase
fr_FR: Terminer mon achat

en: You do not have anything in your cart yet
fr_FR: Vous n'avez pas encore d'article dans votre panier

en: You have no images marked as a favorite
fr_FR: Vous n'avez pas d'images dans vos favoris

en: Functionality
fr_FR: Fonctionnalité

en: Gallery Password Box
fr_FR: Galerie Mot de passe

en: Enabling this option will have the gallery password box appear in the left sidebar.
fr_FR: Si vous activez cette option la case pour indiquer le mot de passe apparaitra dans la barre latérale de gauche.

en: Search Box
fr_FR: Rechercher

en: Enabling this option will have the search box appear in the left sidebar.
fr_FR: L'activation de cette option permettra à la zone de recherche d'apparaître dans la barre latérale gauche.

en: Main Area
fr_FR: Zone principale

en: Background Color
fr_FR: Couleur d&rsquo;arrière-plan

en: Header Font
fr_FR: Police de l'en-tête

en: Header Text Color
fr_FR: Couleur du texte d&rsquo;en-tête

en: Body Text Font
fr_FR: Police du corps du texte

en: Body Text Color
fr_FR: Couleur du corps du texte

en: Link Color
fr_FR: Couleur de lien

en: Secondary Color
fr_FR: Couleur secondaire

en: Left Sidebar
fr_FR: Colonne latérale gauche

en: Font
fr_FR: Police

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Custom Styles
fr_FR: Styles personnalisés

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
fr_FR: Désolé, aucune image n'a encore été ajoutée à cette galerie

en: Sorry, this gallery has expired.
fr_FR: Désolé, cette galerie a expirée.

en: Enter gallery password
fr_FR: Saisir le mot de passe de la galerie

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Sorry, no galleries have been setup yet
fr_FR: Désolé, aucune galerie n'a encore été configurée

en: Contact Information
fr_FR: Infos vendeur

en: Items
fr_FR: &Eacute;léments

en: Order Comments
fr_FR: Commentaires de la commande

en: Sorry, no images match your search
fr_FR: Désolé, aucune image ne correspond à votre recherche.

en: No image
fr_FR: Aucune image

en: Background Image
fr_FR: Image d&rsquo;arrière-plan

en: Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here
fr_FR: Mettez en ligne un fichier dans votre <a href="upload.php">Galerie de médias</a>, et sélectionnez-le ensuite ici

en: Background Repeat
fr_FR: Répétition de l&rsquo;arrière-plan

en: Horizontally and Vertically
fr_FR: Horizontalement et verticalement

en: Horizontally
fr_FR: Horizontalement

en: Vertically
fr_FR: Verticalement

en: No repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: Button Color
fr_FR: Couleur du bouton

en: Button Text Color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Header Background Color
fr_FR: Couleur d&rsquo;arrière-plan de l'en-tête

en: Header Font Color
fr_FR: Couleur de la police de l&rsquo;en-tête

en: Secondary Header Font
fr_FR: Police d'en-tête secondaire

en: Menu Font
fr_FR: Police du menu

en: Main Body Copy Font
fr_FR: Police de copie du corps de texte

en: You have changed items in your cart but have not yet updated. Do you want to continue to checkout?
fr_FR: Vous avez changé d'articles dans votre panier mais vous ne l'avez pas encore mis à jour. Voulez-vous continuer vers le paiement ?

en: Auto-include main menu
fr_FR: Auto-include menu principal

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
fr_FR: Automatiquement le menu principal Sunshine apparaît au-dessus du contenu de Sunshine

en: Custom Code
fr_FR: Code personnalisé

en: Disable Sunshine CSS
fr_FR: Désactiver le CSS de Sunshine

en: Checking this will prevent the default sunshine CSS file from being loaded
fr_FR: La vérification de cette option empêchera le fichier CSS Sunshine par défaut d'être chargé

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Before Sunshine
fr_FR: Avant Sunshine

en: After Sunshine
fr_FR: Après Sunshine

en: Base pricing off:
fr_FR: Prix ​​de base off:

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products
fr_FR: Vous pouvez éventuellement sélectionner un niveau de prix existant pour générer des prix pour ce nouveau niveau de prix sur tous les produits existants

en: Percentage:
fr_FR: Pourcentage:

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
fr_FR: Qu'est-ce pourcentage du niveau de prix choisi pour créer des prix pour ce nouveau niveau de prix. Pour rendre les prix plus élevés, entrez une valeur supérieure à 100. Pour faire des petits prix, entrez une valeur inférieure à 100.

en: All price levels
fr_FR: Tous les niveaux de prix

en: Price level slug (%s) does not exist
fr_FR: Niveau de prix slug (%s) n'existe pas

[ctx: post type general name]
en: Product Options
fr_FR: Options de Produit

[ctx: post type singular name]
en: Product Option
fr_FR: Option de Produit

en: Add New Product Option
fr_FR: Ajouter une Nouvelle Option de Produit

en: Edit Product Option
fr_FR: Modifier l'Option du Produit

en: New Product Option
fr_FR: Nouvelle Option du Produit

en: View Product Options
fr_FR: Voir les Options du Produit

en: Search Product Option
fr_FR: Chercher l'Option du Produit

en: No Product Options found
fr_FR: Pas d'Option Produit trouvée

en: No Product Options found in trash
fr_FR: Pas d'Option Produit trouvée dans la poubelle

en: Default Price
fr_FR: Prix par défaut

en: This product has options
fr_FR: Ce produit a des options

en: Product Option Pricing
fr_FR: Option de prix du produit

en: Leave price blank to make it unavailable for respective Price Level, enter "0" to make it free
fr_FR: Laissez le prix vide pour le rendre indisponible pour le Niveau de Prix respectif, entrez "0" pour le rendre gratuit

en: Select option
fr_FR: Sélectionner une option

en: You must select an option
fr_FR: Veuillez sélectionner une option

en: Select Option
fr_FR: Sélectionner une option

en: Invalid card data
fr_FR: Données de carte invalides

en: Transaction ID
fr_FR: ID de la transaction

en: Enable payments via Square
fr_FR: Autoriser le paiement par Square

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to Square
fr_FR: Nom que les utilisateurs verront sur la page de paiement, par défaut quand vous utilisez Square

en: Square Store Name
fr_FR: Nom de la boutique dans Square

en: Name of your store as you have it in Square
fr_FR: Nom de votre boutique comme vous l'avez dans Square

en: Checkout Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Users enter credit card information on your website (requires SSL) or on Square checkout page
fr_FR: Les utilisateurs entrent les informations de carte de crédit sur votre site Web (nécessite SSL) ou sur la page de paiement Square

en: Square requires an SSL certificate to accept credit card information securely from your website. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Learn more</a>
fr_FR: Square nécessite un certificat SSL pour accepter les informations de carte de crédit en toute sécurité à partir de votre site Web.<a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">En savoir plus</a>

en: Application ID
fr_FR: ID d'application

en: Personal Access Token
fr_FR: Token d'accès personnel

en: Location ID
fr_FR: ID de lieu

en: Sandbox Application ID
fr_FR: ID de l'application Sandbox

en: Sandbox Access Token
fr_FR: Jeton d'accès au bac à sable

en: Too many requests made to the API
fr_FR: Trop de demandes faites à l'API

en: Invalid parameters were supplied to Stripe API
fr_FR: Des paramètres non valides ont été fournis à Stripe API

en: Stripe API keys are not valid
fr_FR: Les clés d’API de Stripe ne sont pas valides

en: Could not connect to Stripe server
fr_FR: Connexion au serveur de Stripe impossible

en: Could not process your transaction
fr_FR: Impossible d’effectuer votre transaction

en: Please make sure to <a href="https://dashboard.stripe.com/developers" target="_blank">set your Stripe API version</a> to the most recent version, or at least "%s"
fr_FR: S'il vous plaît assurez-vous de <a href="https://dashboard.stripe.com/developers" target="_blank"> Définir votre version de l'API Stripe</a> à la version la plus récente, ou au moins "%s "

en: Enable payments via Stripe
fr_FR: Activer les paiements via Stripe

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Stripe"
fr_FR: Nom que les utilisateurs verront sur la page de paiement, par défaut à "Stripe"

en: Stripe requires an SSL certificate to accept credit card information securely from your website. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Learn more</a>
fr_FR: Stripe nécessite un certificat SSL afin d'accepter des informations de carte de crédit en toute sécurité à partir de votre site Web. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">En savoir plus</a>

en: Test Publishable Key
fr_FR: Test de la clé publiable

en: Live Publishable Key
fr_FR: Clé publiable live

en: Tiered Pricing
fr_FR: Crantage de Prix

en: This product uses tiered pricing
fr_FR: Ce produit utilise un crantage de prix

en: Create price tiers
fr_FR: Créer un crantage de prix

en: Add another tier
fr_FR: Ajouter un autre crantage

en: Tiered pricing & taxes
fr_FR: Tarification et taxes différenciées

en: Apply any tiered pricing discount before calculating tax
fr_FR: Appliquer toute réduction de prix échelonnée avant de calculer la taxe

en: Enable Tiered Shipping
fr_FR: Activer les frais d'envoi progressifs

en: Define Tiers
fr_FR: Définir les niveaux

en: Example: 50:12|100:19|99999:23 - up to $50 subtotal = $12 shipping, $50.01 to $100 subtotal = $19 shipping, $100.01 and above = $23
fr_FR: Exemple: 50:12|100:19|99999:23 - jusqu'à $50 sous total = $12 frais d'envoi, $50.01 à $100 sous total = $19 frais d'envoi, $100.01 et plus = $23

en: After discounts
fr_FR: Après la remise

note: Description of the plugin/theme
en: Client Gallery Photo Cart & Proofing Plugin for WordPress
fr_FR: Client Gallery Photo Cart & extension Proofing pour WordPress
