Sunshine Photo Cart - en to it_IT translation catalogue (673 entries)

en: Sorry, all Sunshine add-ons require that the main Sunshine Photo Cart plugin first be active
it_IT: Spiacente, tutti gli add-on di Sunshine richiedo che il plugin principale Sunshine Photo Cart sia attivo.

en: Gallery Analytics
it_IT: Analisi della galleria

en: Latest Visitors
it_IT: Ultimi visitatori

en: Anonymous
it_IT: Anonimo

en: No views yet
it_IT: Non ancora viste

en: Images viewed
it_IT: Immagini viste

en: Total views
it_IT: Totali viste

en: No images viewed yet
it_IT: Nessuna immagine ancora vista

en: No images for this gallery yet
it_IT: Ancora nessuna immagine per questa galleria

en: Images Purchased
it_IT: Immagini acquistate

en: Total purchases
it_IT: Totale acquisti

en: No images purchased yet
it_IT: Ancora nessuna immagine acquistata

en: Product Cost
it_IT: Prezzo del prodotto

en: at
it_IT: alle

en: No users have logged in yet
it_IT: Nessun utente ha ancora effettuato l'accesso

en: Recent User Logins
it_IT: Utenti recenti che hanno effettuato l'accesso

en: Total Sales Revenue
it_IT: Ricavi totali dalle vendite

en: Total Orders Completed
it_IT: Totale degli ordini completati

en: Average Sale Total
it_IT: Numero medio di vendite

en: Actual Profit
it_IT: Profitto attuale

en: Month
it_IT: Mese

en: Profit
it_IT: Profitto

en: Last 6 Months Revenue/Profit
it_IT: Ultimi 6 mesi: Entrate / Profitto

en: You do not have any sales yet
it_IT: Non hai fatto ancora vendite

en: Order Totals
it_IT: Totali Ordine

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Popular Products Sold
it_IT: Prodotti popolari venduti

en: No sales data currently recorded
it_IT: Nessun dato di vendite registrato

en: Most Popular Products Sold
it_IT: I prodotti popolari più venduti

en: Are you sure? This cannot be undone!
it_IT: Sei sicuro? L'operazione non può essere annullata!

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Total Sales
it_IT: Tot Vendite

en: Price Level
it_IT: Livelli Prezzo

en: Galleries With Best Sales
it_IT: Gallerie con i saldi migliori

en: Most Purchased Images of All Time
it_IT: Immagini più acquistate di sempre

en: Popular product data has been reset
it_IT: I dati dei prodotti popolari sono stati resettati

en: Sales Data
it_IT: Dati di vendita

en: Galleries Viewed
it_IT: Gallerie viste

en: User has not viewed any galleries
it_IT: L'utente non ha visitato alcuna galleria

en: Automated Emails
it_IT: Emails automatizzate

[ctx: post type general name]
en: Automated Emails
it_IT: Emails automatizzate

[ctx: post type singular name]
en: Automated Email
it_IT: Email automatizzata

[ctx: email]
en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuova

en: Add New Automated Email
it_IT: Aggiungi una nuova email automatizzata

en: Edit Automated Email
it_IT: Modifica l'email automatizzata

en: New Automated Email
it_IT: Nuova email automatizzata

en: All Automated Emails
it_IT: Tutte le email automatizzate

en: Search Automated Emails
it_IT: Cerca emails automatizzate

en: No automated emails found
it_IT: Nessuna email automatizzata trovata

en: No automated emails found in trash
it_IT: Nessuna email automatizzata trovata nel cestino

[ctx: email-log]
en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuova

en: Email Options
it_IT: Opzioni Email

en: Email Content
it_IT: Contenuto della email

en: Status
it_IT: Stato

en: Send To
it_IT: Invia a

en: Email Template
it_IT: Modello di email

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Subject
it_IT: Soggetto

en: Email Subject
it_IT: Oggetto Email

en: Before gallery expires
it_IT: Prima della scadenza della galleria

en: After gallery expires
it_IT: Dopo la scadenza della galleria

en: Time
it_IT: Ora

en: Months
it_IT: Mesi

en: Days
it_IT: Giorni

en: Hours
it_IT: Ore

en: Recipients
it_IT: Destinatari

en: All users
it_IT: Tutti gli utenti

en: User has favorites
it_IT: L'utente ha favoriti

en: User has items in cart
it_IT: L'utente ha articoli nel carrello

en: User has ordered
it_IT: L'utente ha ordinato

en: User has no orders
it_IT: L'utente non ha ordini

en: User has not ordered item from gallery
it_IT: L'utente non ha ordinato articoli dalla galleria

en: Discount code (Optional)
it_IT: Codice di sconto (Opzionale)

en: None
it_IT: Nessuno

en: First Name
it_IT: Nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Site URL
it_IT: URL sito

en: Image
it_IT: Immagine

en: Name
it_IT: Nome

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Cost
it_IT: Costo

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: List
it_IT: Elenco

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Checkout
it_IT: Paga

en: Dimensions
it_IT: Dimensioni

en: Free Download
it_IT: Download Gratuito

en: Watermark
it_IT: Firma

en: View cart
it_IT: Visualizza carrello

en: Image Width
it_IT: Larghezza immagine

en: Permission denied
it_IT: Permesso negato

en: Discounts
it_IT: Sconto

[ctx: post type general name]
en: Discounts
it_IT: Sconti

[ctx: post type singular name]
en: Discount
it_IT: Sconto

[ctx: coupon]
en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuova

en: Edit Discount
it_IT: Modifica Sconto

en: New Discount
it_IT: Nuovo Sconto

en: All Discounts
it_IT: Tutti gli Sconti

en: Search Discounts
it_IT: Cerca Sconti

en: No discounts found
it_IT: Nessuno sconto trovato.

en: No discounts found in trash
it_IT: Nessuno Sconto trovato nel Cestino

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Discount Code
it_IT: Codice Sconto

en: Start Date
it_IT: Data di Inizio

en: Galleries
it_IT: Gallerie

en: Apply
it_IT: Applica

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: items
it_IT: elementi

en: Add Comment
it_IT: Aggiungi Commento

en: Enable Lightbox
it_IT: Abilita Lightbox

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Qty
it_IT: Qt

en: Add to Cart
it_IT: Aggiungere al carrello

en: Sorry, there was an error with your request
it_IT: Spiacente, c’è stato un errore elaborando la tua richiesta

en: You must first <a href="%s">login</a> or <a href="%s">register</a> before you can add pictures to your cart. This allows us to track your favorites and items in your cart when you return.
it_IT: Devi prima <a href="%s">accedere</a> o <a href="%s">registrato</a> prima di aggiungere immagini al tuo carrello. Questo permette di tener traccia dei tuoi preferiti e degli articoli nel tuo carrello quando ritornerai.

en: To
it_IT: A

en: Send Message
it_IT: Invia il messaggio

en: Invalid email address
it_IT: Email non valida

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description that users will see on the checkout page
it_IT: Descrizione che gli utenti vedranno sulla pagina di pagamento

en: Test Mode
it_IT: Modalità di test

en: Packages
it_IT: Pacchetti

en: Add another product
it_IT: Aggiungi un nuovo prodotto

en: Completed
it_IT: Completato

en: Sorry, something went wrong with adding the item to cart.
it_IT: Spiacente, qualcosa è andato storto aggiungendo questo articolo al carrello

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Pay by credit card (Visa, MasterCard, American Express, Discover)
it_IT: Paga tramite carta di credito (Visa, MasterCard, American Express, Discover)

en: Card Number
it_IT: Numero Carta di Credito

en: Expiration Date
it_IT: Data di scadenza

en: Install Required Plugins
it_IT: Installa i plugin richiesti

en: Install Plugins
it_IT: Installa plugin

en: Installing Plugin: %s
it_IT: Installando il plugin: %s

en: Updating Plugin: %s
it_IT: Aggiornamento plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
it_IT: Qualcosa è andato storto con le API dei plugin.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: Questo tema raccomanda il seguente plugin: %1$s.
it_IT[1]: Questo tema raccomanda i seguenti plugin: %1$s.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin deve essere aggiornato alla sua ultima versione per assicurare la massima compatibilità con questo tema: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin devono essere aggiornati alla loro ultima versione per assicurare la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
it_IT[0]: C’è un aggiornamento disponibile: %1$s.
it_IT[1]: Ci sono aggiornamenti disponibili per i seguenti plugin: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin necessario è disattivato: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin necessari sono disabilitati: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it_IT[0]: Il seguente plugin raccomandato è disattivo: %1$s.
it_IT[1]: I seguenti plugin raccomandati sono disattivi: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it_IT[0]: Inizio installazione plugin
it_IT[1]: Inizio installazione plugin

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
it_IT[0]: Inizio aggiornamento plugin
it_IT[1]: Inizio aggiornamento plugin

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it_IT[0]: Inizio attivazione plugin
it_IT[1]: Inizio attivazione plugin

en: Return to Required Plugins Installer
it_IT: Ritorno dall’installatore di un plugin necessario.

en: Return to the Dashboard
it_IT: Ritorna alla bacheca

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato correttamente

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
it_IT[0]: Il seguente plugin è stato attivato con successo:
it_IT[1]: I seguenti plugin sono stati attivati con successo:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it_IT: Nessuna azione intrapresa. Il plugin %1$s era già attivo.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it_IT: Plugin non attivato. Una versione più aggiornata di %s è richiesta per questo tema. Per favore, aggiornate il plugin.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it_IT: Tutti i plugin installati e attivati correttamente. %1$s

en: Dismiss this notice
it_IT: Chiudi la notifica

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it_IT: È necessario installare, aggiornare o attivare uno o più plugin necessari o raccomandati.

en: Please contact the administrator of this site for help.
it_IT: Per favore contattate l’amministratore di questo sito per ricevere aiuto.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
it_IT: Il plugin necessita di essere aggiornato per essere compatibile con il vostro tema.

en: Update Required
it_IT: Richiesto aggiornamento

en: Set the parent_slug config variable instead.
it_IT: Settore la variabile di configurazione parent_slug, invece.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it_IT: Il pacchetto remoto del plugin non contiene una cartella con lo slum desiderato e la rinomina non ha funzionato.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it_IT: Per favore, contattare il fornitore del plugin e richieder loro di creare il pacchetto del plugin secondo le raccomandazioni di WordPress

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it_IT: Il pacchetto remoto del plugin contiene più di un file, ma i file non sono impacchettati in una cartella

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
it_IT: e

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Recommended
it_IT: Raccomandato

en: External Source
it_IT: Sorgente esterna

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Installed But Not Activated
it_IT: Installato ma non attivato

en: Active
it_IT: Attivo

en: Required Update not Available
it_IT: Richiesto aggiornamento non disponibile

en: Requires Update
it_IT: Richiede aggiornamento

en: Update recommended
it_IT: Aggiornamento raccomandato

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Tutto <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Tutti <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Da installare <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Da installare <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Aggiornamento disponibile<span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Aggiornamenti disponibili<span class="count">(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Da Attivare <span class=“count”>(%s)</span>
it_IT[1]: Da attivare <span class=“count”>(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
it_IT: Sconosciuta

en: Installed version:
it_IT: Versione installata:

en: Minimum required version:
it_IT: Versione minima richiesta:

en: Available version:
it_IT: Versione Disponibile:

en: No plugins to install, update or activate.
it_IT: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Type
it_IT: Tipo

en: Version
it_IT: Versione

en: Install %2$s
it_IT: Installa %2$s

en: Update %2$s
it_IT: Aggiorna %2$s

en: Activate %2$s
it_IT: Attiva %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
it_IT: Messaggio di aggiornamento da parte dell’autore:

en: Install
it_IT: Installa

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Activate
it_IT: Attiva

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it_IT: Nessun plugin era selezionato per essere installato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin era selezionato per essere aggiornato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile per l’installazione, al momento

en: No plugins are available to be updated at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile per l’aggiornamento, al momento

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin era selezionato per essere attivato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins are available to be activated at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile per l’attivazione, al momento.

en: Plugin activation failed.
it_IT: Attivazione del plugin fallita.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Aggiornando il plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it_IT: Errore durante l’installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
it_IT: L’installazione di  %1$s è fallita.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione e attivazione sta partendo. Potrebbe richiedere un po’ su qualche host, quindi siate pazienti.

en: %1$s installed and activated successfully.
it_IT: %1$s installato e attivato con successo.

en: Show Details
it_IT: Mostra Dettagli

en: Hide Details
it_IT: Nascondi Dettagli

en: All installations and activations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installando e Attivando i plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione sta partendo. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi siate pazienti.

en: %1$s installed successfully.
it_IT: %1$s installato con successo.

en: All installations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni sono state completate.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installando il plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Sunshine Pro Add-on Manager
it_IT: Sunshine Pro Manager degli Add-on

en: Add-on Manager
it_IT: Manager degli Add-On

en: Installing Add-on: %s
it_IT: Installando l’Add-on: %s

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
it_IT[0]: Spiacente, ma non hai le corrette credenziali per installare il plugin %s. Contattate l’amministratore di questo sito per ricevere aiuto su come installare il plugin.
it_IT[1]: Spiacente, ma non hai le corrette credenziali per installare i plugin %s. Contattate l’amministratore di questo sito per ricevere aiuto su come installare il plugin.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
it_IT[0]: Spiacente, ma non hai le credenziali corrette per attivare il plugin %s. Contatta l’amministratore di sistema per ricevere aiuto su come avere il plugin attivato.
it_IT[1]: Spiacente, ma non hai le credenziali corrette per attivare i plugin %s. Contatta l’amministratore di sistema per ricevere aiuto su come avere i plugin attivati.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
it_IT[0]: Spiacente, ma non hai le credenziali corrette per attivare il plugin %s. Contatta l’amministratore di sistema per ricevere aiuto su come avere il plugin attivato.
it_IT[1]: Spiacente, ma non hai le credenziali corrette per attivare i plugin %s. Contatta l’amministratore di sistema per ricevere aiuto su come avere i plugin attivati.

en: Return to Sunshine Pro Add-on Manager
it_IT: Ritorna al manager di Add-on di Sunshine Pro

en: All plugins installed and activated successfully. %s
it_IT: Tutti i plugin installati e attivati correttamente, %s

en: Favorites
it_IT: Preferite

en: Add to Favorites
it_IT: Aggiungi preferita

en: Remove from Favorites
it_IT: Rimuovi dalle preferite

en: Remove All Favorites
it_IT: Rimuovi tutte le preferite

en: Submit Favorites
it_IT: Ordina le preferite

en: Remove from favorites
it_IT: Rimuovi dai Preferiti

en: Add to favorites
it_IT: Aggiungi ai preferiti

en: Favorites cleared
it_IT: Preferiti cancellati

en: Your favorite images have been sent
it_IT: Le tue immagini preferite sono state inviate

en: Sunshine Favorites
it_IT: Preferite di Sunshine

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
it_IT: Copia e incolla la lista dei nomi file qua sotto sulla casella di ricerca di Lightroom (filtro libreria) per trovare velocemente e creare nuove collezioni per rendere il processo di ordine più semplice. Sii sicuro di utilizzare “Contiene” (e non “Contiene tutti”) come parametro di ricerca.

en: After user adds image to favorites
it_IT: Dopo che l’utente aggiunge le immagini ai preferiti

en: Offline
it_IT: Offine

en: Send payment in outside of website
it_IT: Invia il pagamento esternamente al sito internet

en: Offline payments can be anything you want, most likely for accepting checks
it_IT: I pagamenti offline possono essere di qualsiasi tipo, di solito assegni o contanti

en: Enable offline payments
it_IT: Abilita i pagamenti offline

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Offline"
it_IT: Nome che gli utenti vedranno sulla pagina di pagamento, il default è “Offline”

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Use this to instruct customers how to submit payment (if check, mailing address would be a good idea)
it_IT: Utilizzare questo per istruire i tuoi clienti su come inviare il pagamento (se assegni, il tuo indirizzo potrebbe essere una buona idea)

en: Submit payment via PayPal account or use a credit card
it_IT: Invia i pagamenti tramite account PayPal o utilizza una carta di credito

en: Redirecting to PayPal
it_IT: Ridireziono su PayPal

en: Submit payment via PayPal
it_IT: Invia il pagamento via PayPal

en: Enable payments via PayPal
it_IT: Abilita il pagamento via PayPal

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "PayPal"
it_IT: Nome che gli utenti vedranno sulla pagina di pagamento, di default “PayPal”

en: PayPal Email
it_IT: Email PayPal

en: Enable test mode (Sandbox)
it_IT: Abilita modalità di test (Sandbox)

en: More for developers, this lets you accept test transactions via PayPal. Requires developer account and being logged into the developer account.
it_IT: Più che altro per sviluppatori, questo ti permette di accettare transazioni di test via PayPal. Richiede un account sviluppatore e di essere connessi tramite questo.

en: Reports
it_IT: Rendiconti

en: Allow
it_IT: Permetti

en: Sharing on Gallery Pages
it_IT: Condividi su pagina delle gallerie

en: Let users share a gallery on social networks like Facebook, Twitter, Pinterest
it_IT: Permette agli utenti di condividere una galleria sui social network come Facebook, Twitter, Pinterest

en: Sharing on Image Detail Pages
it_IT: Condivi dalla pagina di dettaglio delle immagini

en: Let users share an image on social networks like Facebook, Twitter, Pinterest
it_IT: Permette agli utenti di condividere un’immagine sui social network come Facebook, Twitter, Pinterest

en: Services
it_IT: Servizi

en: Enable Flat Rate Shipping
it_IT: Abilita la spedizione a prezzo fisso

en: Flat Rate Shipping Cost
it_IT: Costo della spedizione a prezzo fisso

en: Taxable
it_IT: Tassabile

en: Enable Local Delivery Shipping
it_IT: Abilita la consegna a mano

en: Local Delivery Shipping Cost
it_IT: Costo per la consegna a mano

en: Allowed zip/post codes
it_IT: ZIP/CAP permessi

en: What zip/post codes is this allowed for? Separate each zip/post code with a comma.
it_IT: Per quali ZIP/CAP è permessa? Separare ogni ZIP/CAP con una virgola

en: Cannot choose %s shipping, not within allowed area
it_IT: Non si può selezionare la spedizione %s, non siete all’interno di un area permessa

en: Pickup
it_IT: Prelievo a mano

en: Enable Pickup Shipping
it_IT: Abilita il prelievo a mano

en: Pickup Shipping Cost
it_IT: Costo del prelievo a mano

en: Add image to all files uploaded to Sunshine (except digital download files)
it_IT: Aggiunge un’immagine su tutti i file caricati su Sunshine (a parte i file per il download digitale)

en: No image
it_IT: Nessuna Immagine

en: <strong>Image must be a transparent PNG.</strong> Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here
it_IT: <strong>L’immagine deve essere un PNG trasparente</strong>Carica il file sulla tua <a href="upload.php">Media gallery</a>, poi selezionalo qua.

en: Position
it_IT: Posizione

en: Top Left
it_IT: Alto a Sinistra

en: Top Right
it_IT: Alto a destra

en: Bottom Left
it_IT: Basso a sinistra

en: Bottom Right
it_IT: Basso a destra

en: Center
it_IT: Centro

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Margin from edge
it_IT: Margine dal bordo

en: Number only, not used for "Center" position
it_IT: Solo numeri, non utilizzato per la posizione “Centro”

en: Update completed
it_IT: Aggiornamento completato

en: Thank you for updating to the latest version!
it_IT: Grazie per aver aggiornato all'ultima versione!

en: Once Weekly
it_IT: Una volta a settimana

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
it_IT: Grazie per utilizzare <a href=“%1$s” target=“_blank”>Sunshine Photo Cart</a>! Per favore <a href=“%2$s” target=“_blank”>votateci</a> su <a href=“%2$s” target=“_blank”>WordPress.org</a>

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Notes
it_IT: Note

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Bulk Add Products
it_IT: Aggiungi prodotti in massa

en: Category
it_IT: Categoria

en: Before you add these, please double check everything is accurate!
it_IT: Prima di aggiungere queste, per favore controlla due volte che tutto sia esatto!

en: Add these products
it_IT: Aggiungi questi prodotti

en: Order #
it_IT: Ordine #

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Total
it_IT: Totale

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Recent Orders
it_IT: Ordini Recenti

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Images
it_IT: Immagini

en: Photos
it_IT: Foto

en: Gallery Options
it_IT: Opzioni Galleria

en: Gallery Emails
it_IT: Email delle Gallerie

en: Drop files here
it_IT: Rilascia qui i file

en: or
it_IT: o

en: Select Files
it_IT: Seleziona i file

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
it_IT: Spiacenti, per qualche motivo questa immagine non può essere rimossa

en: Allowed Files
it_IT: File permessi

en: Registered and logged in
it_IT: Registrati e connessi

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Expires
it_IT: Scade

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
it_IT: <strong>Galleria aggiornata</strong>, <a href="%s">Vedi la galleria</a>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
it_IT: <strong>Galleria creata</strong>, <a href="%s">Vedi la galleria</a>

en: Image Processor
it_IT: Elaboratore d’immagine

en: We are processing your images! Please be patient, especially if you have a lot.
it_IT: Stiamo precisando le tue immagini! Per favore sii paziente, specialmente se ne hai molte.

en: System Info
it_IT: Informazioni di sistema

en: Sunshine does not work using the Default Permalink settings. <a href="%s">Please choose another option</a> (we recommend "Post name").
it_IT: Sunshine non funziona utilizzando la configurazione di default per i Permalink. <a href="%s">Per favore, seleziona un’altra opzione</a> (raccomandiamo "Post name").

en: Sunshine cannot be the front page of your WordPress installation. <a href="%s" target="_blank">Learn more on how to resolve this issue</a>.
it_IT: Sunshine non può essere la pagina principale della tua installazione Wordpress. <a href="%s" target="_blank">Ecco come risolvere questo problema</a>.

en: Order Notes
it_IT: Note dell’ordine

en: Order Status
it_IT: Stato dell’ordine

en: Order Date
it_IT: Data Ordine

en: Billing Information
it_IT: Informazioni di pagamento

en: Country
it_IT: Nazione

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address 2
it_IT: Indirizzo 2

en: City
it_IT: Città

en: State
it_IT: Stato

en: Shipping Information
it_IT: Informazioni di spedizione

en: Order Items
it_IT: Ordine Corsi

en: Item Total
it_IT: Totale articolo

en: State / Province
it_IT: Stato/Provincia

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: Billing Info
it_IT: Informazioni di fatturazione

en: Shipping Info
it_IT: Informazioni di spedizione

en: Item Price
it_IT: Prezzo articolo

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Tax
it_IT: Tasse

en: Credits
it_IT: Crediti

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
it_IT: Questo è solamente per uso interno e non è visibile dai tuoi clienti

en: Cart Items
it_IT: Prodotti nel carrello

en: Show all Customers
it_IT: Mostra tutti i clienti

en: Email customer about status change
it_IT: Invia ordine ai clienti relativamente al cambio di stato

en: Order Total
it_IT: Totale dell’ordine

en: Date
it_IT: Data

en: Sorry, no order specified
it_IT: Spiacente, nessun ordine specificato

en: Recipient
it_IT: Destinatario

en: Product Info
it_IT: Informazioni del prodotto

en: No categories
it_IT: Nessuna categoria

en: <strong>Product updated</strong>
it_IT: <strong>Prodotto aggiornato</strong>

en: <strong>Product created</strong>
it_IT: <strong>Prodotto Creato</strong>

en: License
it_IT: Licenza

en: Add-ons
it_IT: Add-on

en: Let's go!
it_IT: Partiamo!

en: Continue
it_IT: Continua

en: Sunshine Gallery Credits for Purchases
it_IT: Crediti della galleria di Sunshine per gli acquisti

en: Sunshine Items in Cart
it_IT: Articoli sunshine in carrello

en: No items in cart
it_IT: Nessun prodotto nel carrello

en: Free shipping via discount code
it_IT: Spedizione gratuita via codice sconto

en: Discount %s has now expired and has been removed from your cart
it_IT: Lo sconto %s è scaduto ed è stato rimosso dal tuo carrello

en: Discount %s has now exceeded the maximum uses and has been removed from your cart
it_IT: Lo sconto %s ha superato il numero massimo di utilizzi ed è stato rimosso dal carrello

en: Free
it_IT: Gratuito

en: You are not allowed to add any more discounts to your cart
it_IT: Non ti è permesso aggiungere ulteriori sconti al tuo carrello

en: This coupon is not yet valid, please try again later
it_IT: Questo sconto ancora non è attivo, per favore ritenta più tardi

en: This coupon has expired
it_IT: Lo sconto è scaduto

en: This coupon has exceeded the number of uses allowed
it_IT: Questo sconto è stato già utilizzato il massimo numero di volte permesso!

en: This coupon has exceeded the number of uses allowed per user
it_IT: Questo sconto ha superato il massimo numero di usi permessi per questo utente

en: discount added
it_IT: Sconto aggiunto

en: Not a valid discount code
it_IT: codice sconto non valido

en: Discount not applied to your cart and cannot be removed
it_IT: Lo sconto non è stato applicato al tuo carrello e non può essere rimosso

en: Select country
it_IT: Selezionare la nazione

en: Select state
it_IT: Selezionare lo stato

en: Search for
it_IT: Cerca

en: Order
it_IT: Ordine

en: Expires on
it_IT: Scade il

en: Hint
it_IT: Suggerimento

en: Submit
it_IT: Invia

en: Logout
it_IT: Esci

en: Register
it_IT: Registrati

en: Return to
it_IT: Torna a

en: A photo from the gallery %s by %s
it_IT: Una foto dalla galleria %s di %s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
it_IT: Spiacente, non ti è permesso di vedere questa immagine

en: Access denied
it_IT: Accesso negato

en: Sorry, you are not allowed to access this order information
it_IT: Spiacente, non ti è permesso di vedere le informazioni di quest’ordine

en: To continue to checkout, please enter your email address and password to establish an account. You can complete your purchase on the next page.
it_IT: Per completare il pagamento, per favore inserisci il tuo indirizzo di posta elettronica e una password per creare un account. Potrai completare l’acquisto sulla prossima pagina.

en: The gallery you are accessing requires you to have a user account to access. Please register below or <a href="%s">login here</a>
it_IT: La galleria a cui stai accedendo richiede che tu abbia un account. Per favore registrati qua sotto o <a href="%s">accedi qua</a>

en: The gallery you are accessing requires you to have a user account to access. Please login below or <a href="%s">register here</a>
it_IT: La galleria a cui stai accedendo richiede che tu abbia un account. Per favore accedi qua sotto o <a href="%s">registrati qua</a>

en: The gallery you are accessing is private and only allowed for specific users. Please login below:
it_IT: La galleria che stai accedendo è privata ed è disponibile solo per utenti specifici. Per favore fai login qua sotto:

en: Invalid license key
it_IT: Chiave di licenza non valida

en: Deactivate this license
it_IT: Disattiva la licenza

en: This license does not belong to the product you have entered it for.
it_IT: Questa licenza non appartiene al prodotto che hai inserito

en: This license does not have any activations left
it_IT: Questa licenza ha terminato le attivazioni

en: This license key is expired. Please renew it.
it_IT: Questa licenza è scaduta. Per favore rinnovala.

en: There was a problem activating your license key for %s, please try again or contact support. Error code: %s
it_IT: C’è stato un problema attivando la chiave di licenza per %s, per favore tentate nuovamente o contattate il supporto. Codice di Errore: %s

en: Order completed successfully!
it_IT: Ordine completato con successo

en: Select a page...
it_IT: Selezionare una pagina…

en: Could not load settings at:
it_IT: Non posso caricare le impostazioni su:

en: Error - WP Settings Framework
it_IT: Errore - WP Settings Framework

en: Settings saved.
it_IT: Configurazioni salvate.

en: Save changes
it_IT: Salva i cambiamenti

[ctx: post type general name]
en: Galleries
it_IT: Gallerie

[ctx: post type singular name]
en: Gallery
it_IT: Galleria

[ctx: gallery]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Gallery
it_IT: Aggiungi nuova galleria

en: Edit Gallery
it_IT: Edita la galleria

en: New Gallery
it_IT: Nuova galleria

en: All Galleries
it_IT: Tutte le gallerie

en: View Gallery
it_IT: Vedi la galleria

en: Search Galleries
it_IT: Cerca nelle gallerie

en: No galleries found
it_IT: Nessuna galleria trovata

en: No galleries found in trash
it_IT: Nessuna galleria trovata nel cestino

[ctx: post type general name]
en: Products
it_IT: Prodotti

[ctx: post type singular name]
en: Product
it_IT: Prodotto

en: Add New Product
it_IT: Aggiungi nuovo prodotto

en: Edit Product
it_IT: Edita il prodotto

en: New Product
it_IT: Nuovo prodotto

en: All Products
it_IT: Tutti i prodotti

en: View Products
it_IT: Vedi prodotti

en: Search Products
it_IT: Cerca nei prodotti

en: No products found
it_IT: Nessun prodotto trovato

en: No products found in trash
it_IT: Nessun prodotto trovato nel cestino

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Product Categories
it_IT: Categorie di prodotto

en: Product Category
it_IT: Categorie di prodotto

en: Search Product Categories
it_IT: Cerca nelle gallerie di prodotto

en: All Product Categories
it_IT: Tutte le categorie di prodotto

en: Parent Product Category
it_IT: Categoria di prodotto padre

en: Parent Product Category:
it_IT: Categoria di prodotto padre:

en: Edit Product Category
it_IT: Edita la categoria di prodotto

en: Update Product Category
it_IT: Aggiorna la categoria di prodotto

en: Add New Product Category
it_IT: Aggiungi nuova categoria di prodotto

en: New Product Category Name
it_IT: Nome della nuova categoria di prodotto

en: Separate categories with commas
it_IT: Separa le categorie con una virgola

en: Choose from the most used categories
it_IT: Scegli tra le categorie più utilizzate

en: Search Price Levels
it_IT: Cerca nei livelli di prezzo

en: All Price Levels
it_IT: Tutti i livelli di prezzo

en: Parent Price Level
it_IT: Livello di prezzo padre

en: Parent Price Level:
it_IT: Livelli di prezzo padre:

en: Edit Price Level
it_IT: Edita livello di prezzo

en: Update Price Level
it_IT: Aggiorna livello di prezzo

en: Add New Price Level
it_IT: Aggiungi nuovo livello di prezzo

en: New Price Level
it_IT: Nuovo livello di prezzo

[ctx: post type general name]
en: Orders
it_IT: Ordini

[ctx: post type singular name]
en: Order
it_IT: Ordine

[ctx: order]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Order
it_IT: Aggiungi nuovo ordine

en: Edit Order
it_IT: Edita l’ordine

en: New Order
it_IT: Nuovo Ordine

en: All Orders
it_IT: Tutti gli ordini

en: View Orders
it_IT: Vedi gli ordini

en: Search Orders
it_IT: Cerca negli ordini

en: No orders found
it_IT: Nessun ordine trovato

en: No orders found in trash
it_IT: Nessun ordine trovato nel cestino

en: Search Order Status
it_IT: Cerca per stato ordine

en: All Order Status
it_IT: Tutti gli stati ordine

en: Parent Order Status
it_IT: Ordine stato genitore

en: Parent Order Status:
it_IT: Ordine stato genitore:

en: Edit Order Status
it_IT: Edita lo stato dell’ordine

en: Update Order Status
it_IT: Aggiorna lo stato dell’ordine

en: Add New Order Status
it_IT: Aggiungi nuovo stato dell’ordine

en: New Order Status
it_IT: Nuovo stato ordine

en: This is a placeholder page that Sunshine uses to display itself. You can edit this text by going to Pages > Client Galleries.
it_IT: Questa è una pagina di appoggio che Sunshine utilizza per mostrare sé stesso. Puoi editare questa pagina andando su Pagine > Client Galleries.

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Thank you for registering! You can now mark your favorite photos and make purchases on the website.
it_IT: Grazie per esserti registrato! Ora puoi selezionare le tue foto preferite e fare acquisti sul sito.

en: Thank you for your order! Below is a summary of the order for your records. You will receive a separate email when your item(s) have shipped.
it_IT: Grazie per il tuo ordine! Qua sotto c’è un sommario dell’ordine per poterlo verificare. Riceverai una nuova email quando i tuoi prodotti verranno spediti.

en: Thank you!
it_IT: Grazie!

en: Flat Rate Shipping
it_IT: Spedizione a prezzo fisso

en: Local Delivery
it_IT: Consegna a mano

en: Local Pickup
it_IT: Prelievo a mano

en: Send payment outside of website (ie, check, phone call, other)
it_IT: Inviare il pagamento fuori dal sito (ad esempio assegno, telefonata, o altro)

en: Pay by credit card (Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, and Diners Club)
it_IT: Paga con carta di credito (Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, e Diners Club)

en: New user account info at [sitename]
it_IT: Nuove informazioni cliente a [sitename]

en: Receipt for order #[order_id] from [sitename]
it_IT: Ricevuta per il tuo ordine #[order_id] da [sitename]

en: Your order #[order_id] from [sitename] has been updated
it_IT: Il tuo ordine #[order_id] da [sitename] è stato aggiornato

en: A new comment on order #[order_id] at [sitename]
it_IT: Un nuovo commento sull’ordine #[order_id] su [sitename]

en: Pending
it_IT: Pendente

en: We have received your order but payment is still pending
it_IT: Abbiamo ricevuto il tuo ordine ma il pagamento risulta ancora assente

en: New
it_IT: Nuovo

en: We have received your order and payment
it_IT: Abbiamo ricevuto l’ordine ed il pagamento

en: Processing
it_IT: In corso

en: The images in your order are being processed and/or printed
it_IT: Le immagini sul tuo ordine stanno venendo processate e/o stampate

en: Shipped/Completed
it_IT: spedito/Completato

en: Your items have shipped (or are available for download)!
it_IT: I tuoi prodotti sono stati spediti (o sono disponibili per il download)!

en: Cancelled/Refunded
it_IT: Cancellato/Rimborsato

en: Your order was cancelled and/or refunded
it_IT: Il tuo ordine è stato cancellato e/o rimborsato

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it_IT: È disponibile una nuova versione di %1$s. %2$sVisualizza i dettagli%4$s  della versione%3$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
it_IT: È disponibile una nuova versione di %1$s. %2$sVisualizza i dettagli%4$s  della versione%3$s o %5$saggiorna ora%6$s..

en: You do not have permission to install plugin updates
it_IT: Non hai il permesso di installare gli aggiornamenti dei plugin

en: Error
it_IT: Errore

en: Comment from
it_IT: Commento da parte di

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Item added to cart! <a href="%s" target="_top">View cart</a> or <a href="%s">Return to %s</a>
it_IT: Articolo aggiunto al carrello! <a href=“%s” target=“_top”>Visualizzare il carrellot</a> o <a href=“%s”>Torna a %s</a>

en: Cart updated
it_IT: Carrello aggiornato

en: Item removed from cart
it_IT: Articolo rimosso dal carrello

en: Valid email is required
it_IT: E’ richiesto un indirizzo email valido

en: Password is required
it_IT: Password richiesta

en: Valid email required
it_IT: Richiesta una email valida

en: Shipping country required
it_IT: Richiesta nazione di spedizione

en: Shipping first name required
it_IT: Richiesto nome di spedizione

en: Shipping last name required
it_IT: Richiesto cognome di spedizione

en: Shipping address required
it_IT: Richiesto indirizzo di spedizione

en: Shipping city required
it_IT: Richiesta città di spedizione

en: Shipping state required
it_IT: Richiesta provincia di spedizione

en: Shipping zip required
it_IT: Richiesto CAP di spedizione

en: Billing country required
it_IT: Richiesta nazione di fatturazione

en: Billing first name required
it_IT: Richiesto nome di fatturazione

en: Billing last name required
it_IT: Richiesto cognome di fatturazione

en: Billing address required
it_IT: Richiesto indirizzo di fatturazione

en: Billing city required
it_IT: Richiesta città di fatturazione

en: Billing state required
it_IT: Richiesta provincia di fatturazione

en: Billing zip required
it_IT: Richiesto CAP di fatturazione

en: Shipping method required
it_IT: Richiesto metodo di spedizione

en: Payment method required
it_IT: Richiesto metodo di pagamento

en: Agree to Terms
it_IT: Accettare i Termini

en: New user registration on your Sunshine Photo Cart
it_IT: Nuovo utente registrato sul tuo Sunshine Photo Cart

en: Name: %s
it_IT: Nome: %s

en: [%s] New User Registration
it_IT: [%s] Registrazione nuovo utente

en: Thank you for registering! You have been automatically logged into your new account
it_IT: Grazie per esserti registrato! Hai fatto automaticamente accesso al tuo nuovo account.

en: Passwords must be at least six characters long
it_IT: La password deve essere lunga almeno 6 caratteri

en: Username or Email
it_IT: Nome utente o email

en: username
it_IT: Nome utente

en: Account updated
it_IT: Account aggiornato

en: Sorry, no galleries matched that password.
it_IT: Spiacente, nessuna galleria corrisponde a questa password

en: Not a valid email address
it_IT: Indirizzo email non valido

en: General
it_IT: Generale

en: Localization
it_IT: Localizzazione

en: Default Country
it_IT: Nazione di default

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Do not use taxes
it_IT: Non utilizzare le tasse

en: Country / State
it_IT: Nazione / Stato

en: What country or state should have taxes applied
it_IT: Quale nazione o stato deve avere le tasse applicate

en: Tax rate (%)
it_IT: Percentuale tasse (%)

en: Number only
it_IT: Solo numeri

en: Currency Formatting
it_IT: Formattazione della valuta

en: Currency
it_IT: Moneta

en: Currency symbol position
it_IT: Posizione del simbolo della moneta

en: Left
it_IT: sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Left space
it_IT: Spazio a sinistra

en: Right space
it_IT: Spazio a destra

en: Thousands separator
it_IT: Separatore delle migliaia

en: Decimal separator
it_IT: Separatore dei decimali

en: Number of decimals
it_IT: Numero dei decimali

en: Cart, Checkout and Accounts
it_IT: Carrello, pagamenti e account

en: Require account to see products
it_IT: Richiede un account per vedere i prodotti

en: Enabling this option means users cannot see products or add them to cart unless they have created an account and are logged in.
it_IT: Abilitare questa opzione significa che gli utenti non possono vedere prodotti o aggiungere articoli al carrello finché non hanno creato un account e si sono connessi

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Page options
it_IT: Opzioni Pagina

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
it_IT: Le seguenti pagine devono essere selezionate cosicché Sunshine sappia dove si trovino. Queste pagine dovrebbero essere stato create nel momento dell’installazione, se non è così vanno creato manualmente.

en: Choose which page Sunshine will be displayed on
it_IT: Selezionare su quale pagina Sunshine verrà visualizzato

en: Administration Options
it_IT: Opzioni di Amministrazione

en: Delete Media Library images
it_IT: Cancella le immagini della Media Library

en: This will remove all images from the Media Library AND the actual image files from your server when a gallery is permanently deleted
it_IT: Questo cancellerà le immagini dalla Media Library E i file delle stesse immagini attualmente presenti sul server quando una galleria viene definitivamente rimossa

en: Delete FTP folder
it_IT: Cancella cartella FTP

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
it_IT: Questo cancellerà la cartella e le immagini aggiunte via FTP, se queste vengono utilizzate per creare la galleria

en: Display Options
it_IT: Opzioni di visualizzazione

en: Custom ordering
it_IT: Ordine Custom

en: Alphabetical
it_IT: Alfabetica

en: Image Order
it_IT: Ordine Immagini

en: Image Upload Date (New to Old)
it_IT: Data di caricamento (Recenti per prime)

en: Image Upload Date (Old to New)
it_IT: Data di caricamento (Vecchie per prime)

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Rows
it_IT: Righe

en: Image Theft Prevention
it_IT: Prevenzione furto immagini

en: Proofing Only
it_IT: Solo visione

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
it_IT: Questo rimuoverà tutti gli aspetti di vendita da tutto il sito, permettendo solamente di vedere le immagini e di aggiungerle ai preferiti

en: Thumbnail Width
it_IT: Larghezza anteprime

en: Thumbnail Height
it_IT: Altezza Anteprime

en: Crop
it_IT: Taglio

en: Enabling this option will not affect already uploaded images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
it_IT: Abilitare questa opzione non influenzerà le immagini già cariate. <a href="%s" target="_blank">Visualizza articolo di aiuto</a>

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
it_IT: Le immagini devono essere ritagliare alle esatte misure delle tue anteprime?

en: Show Image Names
it_IT: Mostra nome dell’immagine

en: Show the file name of the image under the thumbnail
it_IT: Mostra il nome file dell’immagine sotto l’anteprima

en: Zip / Postcode
it_IT: CAP

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Terms
it_IT: Termini

en: Design Elements
it_IT: Elementi di design

en: Theme
it_IT: Tema

en: My WordPress Theme
it_IT: Il mio tema di Wordpress

en: Default Sunshine Theme
it_IT: Tema di Default di Sunshine

en: Logo should be no more than 320px wide transparent PNG. Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here
it_IT: Il logo non deve essere più largo di 230px e deve essere in formato PNG trasparente. Carica un file sulla tua <a href="upload.php">Media gallery</a>, poi selezionalo qui.

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Order Notifications
it_IT: Notifiche d’ordine

en: Email address(es) to receive order notifications. Separate multiple emails with a comma.
it_IT: Indirizzi/o email che riceverà le notifiche d’ordine. Separa email multiple con una virgola.

en: Email From
it_IT: Email mittente

en: From Name
it_IT: Nome mittente

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
it_IT: Quando le email vengono spedite ai clienti, da quale nome devono arrivare

en: From Email
it_IT: Email mittente

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
it_IT: Quando le email vengono spedite al cliente, da quale indirizzo email devono arrivare

en: Email Subjects
it_IT: Oggetti per le email

en: Allowed template variables are:
it_IT: Le variabili permesse nei template sono:

en: Order Receipt
it_IT: Ricevuta d’ordine

en: Order Comment
it_IT: Commento all'ordine

en: Email Text
it_IT: Testo dell’Email

en: Email Signature
it_IT: Firma dell’Email

en: Appears at the end of every email message
it_IT: Appare alla fine di ogni messaggio email

en: Receipt
it_IT: Ricevuta

en: Message at the top of email receipts
it_IT: Messaggio all’inizio delle email di ricevuta

en: Message at top of new user registration email
it_IT: Messaggio all’inizio della mail di registrazione di un nuovo utente

en: Message added to bottom order status change email
it_IT: Messaggio aggiunto alla fine della mail di cambio stato dell’ordine

en: Licenses
it_IT: Licenze

en: Manage licenses for your Sunshine add-ons here
it_IT: Gestisci le licenze per i tuoi add-on di Sunshine qui

en: Select shipping method above
it_IT: Selezionare il metodo di spedizione qua sopra

en: Select on checkout page
it_IT: Selezionare sulla pagina di pagamento

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Successivo

en: Select Product Type
it_IT: Selezionare tipo di prodotto

en: Select Product
it_IT: Selezionare prodotto

en: No products for this category
it_IT: Nessun prodotto in questa categoria

en: Comments
it_IT: Commenti

en: You have %s characters left
it_IT: Ti restano %s caratteri

en: Shipping Methods
it_IT: Metodi di spedizione

en: Select shipping method
it_IT: Selezionare il metodo di consegna

en: Payment Methods
it_IT: Metodi di pagamento

en: Use my %s in credit
it_IT: Utilizza i miei %s crediti

en: Create Account
it_IT: Crea account

en: Order Summary
it_IT: Riepilogo ordine

en: Item(s) total
it_IT: Totale articoli

en: Go
it_IT: Vai

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
it_IT: Questa galleria verrà eliminata il <strong>%s</strong>

en: To view the gallery "%s", please enter your email address:
it_IT: Per vedere la galleria “%s”, per favore inserisci il tuo indirizzo email:

en: Display a gallery password box
it_IT: Mostra una password per la galleria

en: Title (Optional):
it_IT: Titolo (Opzionale)

en: Visibility (Optional):
it_IT: Visibilità (Opzionale)

en: Display Sunshine's main menu links
it_IT: Mostra i link principali del menù di Sunshine

en: Display a search box
it_IT: Mostra un box di ricerca

en: You have %s in credit
it_IT: Hai %s crediti.

en: Update Account Info
it_IT: Aggiorna le informazioni dell’account

en: Update Cart
it_IT: Aggiorna carrello

en: Continue to checkout
it_IT: Continua al pagamento

en: You do not have anything in your cart yet!
it_IT: Non hai ancora niente nel carrello!

en: Complete my purchase
it_IT: Completa il mio acquisto

en: You do not have anything in your cart yet
it_IT: Non hai ancora nulla nel tuo carrello

en: You have no images marked as a favorite
it_IT: Non hai nessuna immagine preferita

en: Functionality
it_IT: Funzionalità

en: Main Area
it_IT: Area principale

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Header Font
it_IT: Font testata

en: Header Text Color
it_IT: Colore della testata

en: Body Text Font
it_IT: Font del testo

en: Body Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Link Color
it_IT: Colore dei collegamenti

en: Secondary Color
it_IT: Colore secondario

en: Left Sidebar
it_IT: Barra sinistra

en: Font
it_IT: Carattere

en: Buttons
it_IT: Pulsanti

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Custom Styles
it_IT: Stili personalizzati

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
it_IT: Spiacenti, nessuna immagine ancora aggiunta a questa galleria

en: Sorry, this gallery has expired.
it_IT: Spiacenti, questa galleria è scaduta

en: Enter gallery password
it_IT: Inserisci la password per la galleria

en: Search
it_IT: Cerca

en: Sorry, no galleries have been setup yet
it_IT: Spiacenti, non è stata ancora configurata nessuna galleria

en: Contact Information
it_IT: Informazioni di contatto

en: Items
it_IT: Articoli

en: Order Comments
it_IT: Commenti all’ordine

en: Sorry, no images match your search
it_IT: Spiacente, nessuna immagine corrisponde alla tua ricerca

en: Background Image
it_IT: Immagine di background

en: Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here
it_IT: Carica un file sulla tua <a href="upload.php">Media gallery</a>, poi selezionalo qua

en: Background Repeat
it_IT: Fondale ripetuto

en: Horizontally and Vertically
it_IT: Orizzontalmente e Verticalmente

en: Horizontally
it_IT: Orizzontalmente

en: Vertically
it_IT: Verticalmente

en: No repeat
it_IT: Nessuna ripetizione

en: Button Color
it_IT: Colore Pulsanti

en: Button Text Color
it_IT: Colore testo pulsanti

en: Header Background Color
it_IT: Colore di sfondo della testata

en: Header Font Color
it_IT: Colore del carattere della testata

en: Secondary Header Font
it_IT: Carattere secondario della testata

en: Menu Font
it_IT: Carattere del menù

en: Main Body Copy Font
it_IT: Font del corpo principale del testo

en: Custom Code
it_IT: Codice personalizzato

en: Disable Sunshine CSS
it_IT: Disabilita il CSS di Sunshine

en: Custom CSS
it_IT: CSS Personalizzato

en: Before Sunshine
it_IT: Prima di Sunshine

en: After Sunshine
it_IT: Dopo Sunshine

en: Select Option
it_IT: Opzione di Selezione

en: Postal Code
it_IT: CAP

en: Transaction ID
it_IT: ID Transazione
