Sunshine Photo Cart - en to ru_RU translation catalogue (1591 entries)

en: Sorry, all Sunshine add-ons require that the main Sunshine Photo Cart plugin first be active
ru_RU: Извините, все дополнительные модули Sunshine требуют активной инсталляции плагина Sunshine Photo Cart

en: Gallery Analytics
ru_RU: Аналитика Галереи

en: Total Unique Views
ru_RU: Всего уникальных просмотров

en: Latest Visitors
ru_RU: Последние посетители

en: Anonymous
ru_RU: Аноним

en: View all visitor logs
ru_RU: Смотреть все логи посетителей

en: No views yet
ru_RU: Нет просмотров

en: Images viewed
ru_RU: Изображений просмотрено

en: Total views
ru_RU: Всего просмотров

en: No images viewed yet
ru_RU: Просмотров изображений пока не было

en: No images for this gallery yet
ru_RU: В этой галерее нет изображений

en: Images Purchased
ru_RU: Изображений куплено

en: Total purchases
ru_RU: Общие продажи

en: No images purchased yet
ru_RU: Покупок пока не было

en: Product Cost
ru_RU: Стоимость

en: at
ru_RU: в

en: No users have logged in yet
ru_RU: Нет зарегистрированных пользователей

en: Recent User Logins
ru_RU: Последние зарегистрированные посетители

en: Total Sales Revenue
ru_RU: Общие продажи

en: Total Orders Completed
ru_RU: Всего завершённых заказов

en: Average Sale Total
ru_RU: Средний чек

en: Actual Profit
ru_RU: Фактическая прибыль

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Profit
ru_RU: Прибыль

en: Last 6 Months Revenue/Profit
ru_RU: Доход/Прибыль за последние 6 месяцев

en: You do not have any sales yet
ru_RU: Продаж не было

en: Order Totals
ru_RU: Суммы заказов

en: Product
ru_RU: Товар

en: Sold
ru_RU: Продано

en: Popular Products Sold
ru_RU: Продано популярных товаров

en: No sales data currently recorded
ru_RU: В настоящее время нет данных о продажах

en: Most Popular Products Sold
ru_RU: Самых популярных товаров продано

en: Are you sure? This cannot be undone!
ru_RU: Вы уверены? Отмена действия невозможна!

en: Reset data
ru_RU: Сбросить настройки

en: Gallery
ru_RU: Галерея

en: Total Sales
ru_RU: Общие продажи

en: Price Level
ru_RU: Уровень цены

en: Galleries With Best Sales
ru_RU: Галереи с высоким уровнем продаж

en: Recalculate data
ru_RU: Пересчитать данные

en: Are you sure? This will set all gallery sales back to $0
ru_RU: Вы уверены? Это сбросит все цены галереи на $0

en: Most Purchased Images of All Time
ru_RU: Самые продаваемые изображения за всё время

en: Popular product data has been reset
ru_RU: Данные по популярным продуктам сброшены

en: Gallery sales data has been reset
ru_RU: Данные по продажам галереи сброшены

en: Gallery sales data has been recalculated
ru_RU: Данные по продажам галереи пересчитаны

en: Popular images data has been reset
ru_RU: Данные по популярным изображениям сброшены

en: Cost
ru_RU: Стоимость

en: Views
ru_RU: Просмотров

en: Sales Data
ru_RU: Данные по продажам

en: Galleries Viewed
ru_RU: Просмотрено галерей

en: total views
ru_RU: всего просмотров

en: User has not viewed any galleries
ru_RU: Пользователь ещё не просматривал галереи

en: Automated Emails
ru_RU: Автоматизированные адреса e-mail

[ctx: post type general name]
en: Automated Emails
ru_RU: Автоматизированные адреса e-mail

[ctx: post type singular name]
en: Automated Email
ru_RU: Автоматизированный адрес e-mail

[ctx: email]
en: Add New
ru_RU: Добавить новый

en: Add New Automated Email
ru_RU: Добавить новый автоматизированный адрес e-mail

en: Edit Automated Email
ru_RU: Редактировать автоматизированный адрес e-mail

en: New Automated Email
ru_RU: Новый автоматизированный адрес e-mail

en: All Automated Emails
ru_RU: Все автоматизированные адреса e-mail

en: View Automated Emails
ru_RU: Просмотр автоматизированных адресов e-mail

en: Search Automated Emails
ru_RU: Поиск автоматизированных адресов e-mail

en: No automated emails found
ru_RU: Автоматизированных адресов e-mail не найдено

en: No automated emails found in trash
ru_RU: Автоматизированных адресов e-mail в корзине не найдено

[ctx: post type general name]
en: Email Log
ru_RU: Лог e-mail

[ctx: post type singular name]
en: Email Log
ru_RU: Лог e-mail

[ctx: email-log]
en: Add New
ru_RU: Добавить новый

en: Add New Email Log
ru_RU: Добавить новый лог e-mail

en: Edit Email Log
ru_RU: Редактировать лог e-mail

en: New Email Log
ru_RU: Новый лог e-mail

en: All Email Log
ru_RU: Все лог-файлы e-mail

en: View Email Log
ru_RU: Просмотр лог-файла e-mail

en: Search Email Log
ru_RU: Поиск в лог-файле e-mail

en: No Email Log found
ru_RU: Лог e-mail не найден

en: No Email Log found in trash
ru_RU: Лог e-mail в корзине не найден

en: Email Log
ru_RU: Лог-файл e-mail

en: Email Options
ru_RU: Опции эл.почты

en: Template Variables
ru_RU: Переменные шаблона

en: Email Info
ru_RU: Информация о Email

en: Email Content
ru_RU: Содержание Email

en: Status
ru_RU: Статус

en: Send To
ru_RU: Отправить

en: Email Template
ru_RU: Шаблон E-mail сообщения

en: Time Sent
ru_RU: Время отправки

en: Discount
ru_RU: Скидка

en: Subject
ru_RU: Тема

en: See for all emails
ru_RU: Посмотреть все письма

en: Email Subject
ru_RU: Тема письма

en: After user registers
ru_RU: После регистрации пользователя

en: After user adds item to cart
ru_RU: После добавления пользователем товара в корзину

en: After user submits order
ru_RU: После отправки пользователем заказа

en: After user views gallery for first time
ru_RU: После первого просмотра пользователем галереи

en: Before gallery expires
ru_RU: Перед истечением срока доступности галереи

en: After gallery expires
ru_RU: После истечения срока доступности галереи

en: After providing email to access gallery
ru_RU: После предоставления e-mail для доступа в галерею

en: Trigger
ru_RU: Триггер

en: Time
ru_RU: Время

en: Months
ru_RU: Месяцы

en: Days
ru_RU: Дней

en: Hours
ru_RU: Часы(-ов)

en: How long before/after the trigger should this email get sent?
ru_RU: Как долго перед/после триггер отправит это письмо?

en: Recipients
ru_RU: Получатели

en: All users
ru_RU: Все пользователи

en: User has favorites
ru_RU: Выбор пользователя

en: User has items in cart
ru_RU: Товары в корзине пользователя

en: User has ordered
ru_RU: Заказы пользователя

en: User has no orders
ru_RU: У пользователя нет заказов

en: User has not ordered item from gallery
ru_RU: Пользователь не заказывал товары из галереи

en: Select user attributes to determine who should receive this email
ru_RU: Выбор атрибутов пользователя для определения получателей данного письма

en: Discount code (Optional)
ru_RU: Код скидки (опционально)

en: None
ru_RU: Нет

en: A unique coupon code will be generated based on the settings of the selected coupon and assigned to the specific user being emailed
ru_RU: Уникальный код купона, который будет сгенерирован на основе установок выбранного купона и назначен определённому пользователю, о чём он будет оповещён письмом

en: Discount Expiration (Optional)
ru_RU: Срок окончания действия скидки (опционально)

en: How long should the coupon code be valid for after being created? This will override any expiration date settings of the selected discount code
ru_RU: Срок действия купона. Эта установка переопределяет любые установки срока действия для выбранного кода скидки

en: Email Admin
ru_RU: Написать администратору

en: Send a copy of this email to site admin
ru_RU: Отправить копию письма администратору сайта

en: Personalize your email with the following tags:
ru_RU: Персонализируйте ваше письмо с помощью следующих тэгов:

en: Gallery Name
ru_RU: Название Галереи

en: Gallery URL
ru_RU: Ссылка на Галерею

en: Gallery Password
ru_RU: Пароль Галереи

en: Images in the associated gallery
ru_RU: Изображения в связанной Галерее

en: Featured image in the associated gallery
ru_RU: Рекомендуемые изображения в связанной галерее

en: Gallery expiration date
ru_RU: Дата истечения срока галереи

en: Registration URL
ru_RU: Регистрационная ссылка

en: First Name
ru_RU: Имя

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Site Name
ru_RU: Наименование сайта

en: Site URL
ru_RU: Ссылка на сайт

en: Sunshine Galleries Page
ru_RU: Страница галерей плагина Sunshine

en: Generated Discount Code
ru_RU: Сгенерированный код скидки

en: Items in cart
ru_RU: Товаров в корзине

en: Images in favorites
ru_RU: Изображений в избранном

en: %s for %s
ru_RU: %s для %s

en: Queue processed!
ru_RU: Очередь в процессе!

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Name
ru_RU: Имя

en: Quantity
ru_RU: Количество

en: Sent to %s
ru_RU: Отправлено %s

en: Exclude from Automated Emails
ru_RU: Исключить из автоматизированных адресов e-mail

en: See email log
ru_RU: Смотреть логи email

en: Process Queue
ru_RU: Очередь процессов

en: Join  email newsletter
ru_RU: Подписаться на рассылку

en: We think Campaign Monitor is by far the best email newsletter system. <a href="https://signup.campaignmonitor.com/signup" target="_blank">Sign up for free!</a>
ru_RU: Мы считаем, что Campaign Monitor - одна из лучших систем для новостной рассылки. Подпишитесь <a href="https://signup.campaignmonitor.com/signup" target="_blank">здесь</a>

en: Save this value then you can choose a list
ru_RU: Сохраните значение перед выбором списка

en: Invalid Campaign Monitor API key
ru_RU: Неверный API ключ для Campaign Monitor

en: API Key
ru_RU: API ключ

en: List
ru_RU: Список

en: Please select list
ru_RU: Выберите список

en: Subscribe Method
ru_RU: Метод подписки

en: Ask users if they want to subscribe
ru_RU: Уточнить у пользователя о желании подписаться

en: Automatically subscribe
ru_RU: Автоматическая подписка

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: If asking users to subscribe, checked by default
ru_RU: Если вы просите пользователей подписаться, отметить по умолчанию

en: Checked
ru_RU: Отмечено

en: When to subscribe
ru_RU: Когда подписаться

en: Registration
ru_RU: Регистрация

en: Access gallery with email
ru_RU: Доступ к галерее через e-mail

en: Checkout
ru_RU: Оформить покупку

en: Downloadable
ru_RU: Скачиваемый контент

en: This product is downloadable
ru_RU: Этот продукт можно скачать

en: Dimensions
ru_RU: Размеры

en: Leave blank for full resolution
ru_RU: Оставить пустым для полного разрешения

en: Free Download
ru_RU: Бесплатное скачивание

en: This should be included in any free downloads
ru_RU: Этот товар будет доступен для бесплатного скачивания

en: Watermark
ru_RU: Водяной знак

en: Add a watermark to image when downloaded
ru_RU: Добавить водяной знак на изображение при загрузке

en: You must also <a href="%s" target="_blank">set your watermark options</a>
ru_RU: Вы также должны <a href="%s" target="_blank">установить настройки водяного знака</a>

en: Allow free downloads?
ru_RU: Позволить бесплатно скачивать?

en: Allow users to download images in this gallery for free (no checkout required)
ru_RU: Позволить посетителям скачивать изображения из этой галереи бесплатно (процедура расчёта не нужна)

en: Allow users to download entire gallery as zip file (no checkout required)
ru_RU: Позволить посетителям скачивать архив галере в ZIP файле (процедура расчёта не нужна)

en: Free image download count
ru_RU: Счетчик бесплатных скачиваний изображений

en: Restrict downloads to users?
ru_RU: Запретить скачивать пользователям?

en: Download
ru_RU: Скачивание

en: Download all images from gallery
ru_RU: Скачать все изображения из галереи

en: Sorry, you do not have access to this download. <a href="%s">Please login</a> to the account used for this order.
ru_RU: Извините, у вас нет доступа к загрузке. <a href="%s">Пожалуйста, войдите</a> в аккаунт, использованный для этого заказа

en: Sorry, your item is not available for download yet
ru_RU: Извините, ваш товар недоступен для скачивания

en: Could not create zip file for download
ru_RU: Невозможно создать ZIP файл для скачивания

en: Sorry, one of the download files does not exist
ru_RU: Извините, один из файлов, который вы пытаетесь скачать, не существует

en: No shipping, download only
ru_RU: Доставка невозможна, только скачивание

en: Download all images from this order
ru_RU: Скачать все файлы из этого заказа

en: Download Allowed Images
ru_RU: Загрузить разрешенные изображения

en: Download Image
ru_RU: Скачать изображение

en: Download All Images
ru_RU: Скачать все изображения

en: Purchase entire gallery digital downloads
ru_RU: Купить галерею в цифровом формате

en: Sorry, no favorites are available for download
ru_RU: Извините, ничего из избранного невозможно загрузить

en: Sorry, file not available for download
ru_RU: Извините, файл не доступен для скачивания

en: Download file does not exist
ru_RU: Файл не существует

en: Full Resolution
ru_RU: Полное разрешение

en: Could not finalize zip file for download
ru_RU: Невозможно финализировать ZIP файл

en: You do not have permission to download these files.
ru_RU: У вас нет разрешения для скачивания этих файлов.

en: You do not have permission to download this file.
ru_RU: У вас нет разрешения для скачивания этого файла.

en: Sorry, this is not your order
ru_RU: Извините, это не ваш заказ

en: You have already added the gallery download for %s to your cart
ru_RU: Вы уже добавили загрузку этой галереи %s в корзину

en: Gallery digital negatives added to cart!
ru_RU: Цифровые оригиналы галереи добавлены в корзину!

en: View cart
ru_RU: Просмотр корзины

en: Gallery Digital Negatives
ru_RU: Цифровые оригиналы галереи

en: Downloaded count: %s
ru_RU: Счётчик скачанного: %s

en: Downloads
ru_RU: Скачивания

en: Low Resolution Image Options
ru_RU: Опции изображения в низком разрешении

en: Image Width
ru_RU: Ширина изображения

en: Image Height
ru_RU: Высота изображения

en: Free Downloads
ru_RU: Бесплатные загрузки

en: Max free downloads
ru_RU: Максимум бесплатных загрузок

en: Max number of free downloads allowed between all galleries
ru_RU: Максимальное число бесплатных загрузок, разрешенное между галереями

en: Allow users to purchase digital negatives of an the entire session. Leave price blank to disable this feature for a specific price level.
ru_RU: Разрешить посетителям покупку цифровых оригиналов в текущей сессии. Оставьте поле с ценой пустым, чтобы отключить эту функцию для специального уровня цены.

en: Tax gallery digital negatives
ru_RU: Налог галереи цифровых оригиналов

en: Apply a tax to the gallery digital negatives
ru_RU: Добавить налог к галерее цифровых оригиналов

en: More Digital Download Options
ru_RU: Больше опций для цифровой доставки

en: Alternate Download Method
ru_RU: Чередующийся метод скачивания

en: Check this if downloads are not working for your users or to integrate with Amazon S3. This method is less efficient but more likely to work.
ru_RU: Отметьте здесь, если пользователи не могут скачивать товары или для интеграции с Amazon S3. Более вероятно, что этот метод сработает, хоть он и менее эффективен.

en:  (This image will have your selected watermark on it)
ru_RU:  (На этом изображении будет ваш водяной знак)

en: Include low res files in download
ru_RU: Включить файлы низкого разрешения для скачивания

en: Check this if you want to include the low resolution images in downloads
ru_RU: Отметьте, если хотите включить файлы низкого разрешения для скачивания

en: Print Release
ru_RU: Печатный релиз

en: Print release file to be included with any file download. <strong>PDF required</strong>. Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here.
ru_RU: Файл с печатным релизом будет прикреплён к каждому скачиванию. <strong>PDF требуется</strong>. Загрузите файл в вашу <a href="upload.php">Медиагалерею</a>, затем выберите его здесь.

en: Sorry, you do not have access to this download. <a href="%s">Please login</a> to the account used to purchase this image.
ru_RU: Извините, у вас нет доступа к загрузке. <a href="%s">Пожалуйста, войдите</a> в аккаунт, использованный для покупки этого изображения.

en: Sorry, your item cannot yet be downloaded
ru_RU: Извините, ваш товар пока не может быть скачан

en: Sorry, this is not a downloadable product
ru_RU: Извините, это нескачиваемый товар

en: Sorry, this image was not in your order
ru_RU: Извините, этого изображения нет в вашем заказе

en: Gallery Downloads
ru_RU: Загрузки галереи

en: Gallery Downloaded
ru_RU: Галерей загружено

en: Images Downloaded
ru_RU: Изображений скачано

en: Total downloads
ru_RU: Всего скачиваний

en: After user downloads free image
ru_RU: После скачивания посетителем бесплатного изображения

en: After user downloads free gallery
ru_RU: После скачивания посетителем бесплатной галереи

en: An <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> file has been created for your "wp-content/uploads" directory to prevent any direct access to images, protecting your digital download files
ru_RU: Файл <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/.htaccess" target="_blank">.htaccess</a> создан для вашего каталога "wp-content/uploads" для предотвращения любого прямого доступа к изображениям

en: Sunshine's Digital Downloads add-on requires you to run an upgrade process. Please note this may take a while if you have a lot of galleries and images.
ru_RU: Дополнение Sunshine's Digital Downloads требуется для выполнения апгрейда. Учтите, что может потребоваться длительное время, если у вас большое количество галерей и изображений.

en: Click here to start
ru_RU: Нажмите здесь для начала

en: Galleries successfully upgraded!
ru_RU: Галереи успешно обновлены!

en: No gallery ID
ru_RU: Нет идентификатора галереи

en: You do not have permission to access this image
ru_RU: У вас нет доступа к этому изображению

en: Permission denied
ru_RU: Доступ запрещён

en: %s for this image is already in your cart
ru_RU: %s это изображение уже в корзине

en: The download will be built in the background and start downloading when ready. Do not close your browser window.
ru_RU: Загрузка будет идти в фоновом режиме и начнется, когда будет готова. Не закрывайте окно браузера.

en: Entire Gallery Download
ru_RU: Загрузка целой галереи

en: Entire gallery of digital downloads
ru_RU: Целая галерея цифровых загрузок

en: Discounts
ru_RU: Скидки

[ctx: post type general name]
en: Discounts
ru_RU: Скидки

[ctx: post type singular name]
en: Discount
ru_RU: Скидка

[ctx: coupon]
en: Add New
ru_RU: Добавить новый

en: Add New Coupon
ru_RU: Добавить новый купон

en: Edit Discount
ru_RU: Редактировать скидку

en: New Discount
ru_RU: Новая Скидка

en: All Discounts
ru_RU: Все Скидки

en: View Discounts
ru_RU: Просмотр скидок

en: Search Discounts
ru_RU: Искать Скидки

en: No discounts found
ru_RU: Скидок не найдено

en: No discounts found in trash
ru_RU: В корзине скидок не найдено

en: Options
ru_RU: Настройки

en: Automatic
ru_RU: Автоматический

en: Apply this discount automatically with no coupon code
ru_RU: Автоматически добавить эту скидку без кода купона

en: Priority
ru_RU: Приоритет

en: Discount Code
ru_RU: Код скидки

en: Discount Type
ru_RU: Тип скидки

en: off order
ru_RU: от заказа

en: off product(s)
ru_RU: от товара

en: Discount Amount
ru_RU: Величина скидки

en: Start Date
ru_RU: Дата начала

en: End Date
ru_RU: Дата окончания

en: Max Quantity
ru_RU: Максимальное количество

en: The maximum number of any one item this can be applied towards
ru_RU: Максимальное количество любого товара, которое может быть применено к

en: Total Max Uses
ru_RU: Максимальное количество использований

en: Max Uses Per Person
ru_RU: Максимальное количество использований на клиента

en: Only This Discount
ru_RU: Только эта скидка

en: Only allow customer to use this coupon, disallow all other coupons
ru_RU: Позволить клиенту использовать только этот купон, запретив все остальные купоны

en: Free Shipping
ru_RU: Бесплатная доставка

en: Make shipping free on entire order
ru_RU: Сделать доставку бесплатной для этого заказа

en: Minimum Purchase Amount
ru_RU: Минимальное количество для заказа

en: Apply Before Tax
ru_RU: Добавлять перед налогами

en: Should this coupon be applied before calculating tax
ru_RU: Этот купон должен быть применён перед расчётом налогов

en: Allowed Products
ru_RU: Разрешённые товары

en: Disallowed Products
ru_RU: Запрещённые товары

en: Allowed Categories
ru_RU: Разрешённые категории

en: Disallowed Categories
ru_RU: Запрещённые категории

en: Galleries
ru_RU: Галереи

en: Add discount code
ru_RU: Добавить код скидки

en: Enter code
ru_RU: Ввести код

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Discounts Applied
ru_RU: Применены скидки

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Back to Favorites
ru_RU: Обратно к понравившимся

en: Back to Gallery
ru_RU: Вернуться в галерею

en: items
ru_RU: товаров

en: View Cart
ru_RU: Просмотр Корзины

en: Add Comment
ru_RU: Добавить комментарий

en: Back to Image
ru_RU: Вернуться к изображению

en: Comment pending...
ru_RU: Ожидание комментария...

en: You might have left one of the fields blank, or be posting too quickly
ru_RU: Возможно, вы оставили одно из полей пустым, или публикуете сообщение слишком быстро

en: Your comment has been added!
ru_RU: Ваш комментарий добавлен!

en: Please wait a while before posting your next comment
ru_RU: Подождите некоторое время перед публикацией вашего следующего комментария

en: Lightbox Options
ru_RU: Параметры Lightbox

en: Enable Lightbox
ru_RU: Включить Lightbox

en: Slideshow Interval
ru_RU: Интервал слайдшоу

en: Lightbox Background Color
ru_RU: Цвет фона Lightbox

en: Lightbox Text Color
ru_RU: Цвет текста Lightbox

en: Lightbox Highlight Color
ru_RU: Цвет подсветки Lightbox

en: Price
ru_RU: Стоимость

en: Qty
ru_RU: Количество

en: See Product
ru_RU: Просмотр продукта

en: Add to Cart
ru_RU: Добавить в корзину

en: Select Quantity
ru_RU: Выбрать количество

en: Adding...
ru_RU: Добавление...

en: added to cart
ru_RU: добавлено в корзину

en: Sorry, there was an error with your request
ru_RU: Извините, ошибка в вашем запросе

en: Item(s) added to package
ru_RU: Товар(ов) добавлено в корзину

en: You must first <a href="%s">login</a> or <a href="%s">register</a> before you can add pictures to your cart. This allows us to track your favorites and items in your cart when you return.
ru_RU: Сначала выполните <a href="%s">вход</a> или <a href="%s">зарегистрируйтесь</a> перед добавлением изображений в вашу корзину. Это позволит нам отслеживать ваши любимые изображения и запоминать отобранные в корзину товары при повторном визите.

en: MailChimp has a good free program if you have less than 2,000 subscribers
ru_RU: У MailChimp есть отличная бесплатная программа, если у вас менее 2000 подписчиков

en: Invalid MailChimp API key
ru_RU: Неверный ключ MailChimp API

en: cURL support is required, but cannot be found.
ru_RU: Поддержка cURL требуется, но не найдена.

en: Invalid MailChimp API key supplied.
ru_RU: Применен неверный MailChimp API ключ.

en: Masonry
ru_RU: Тип отображения галереи Masonry

en: Enable Masonry
ru_RU: Включить Masonry

en: Show images in a masonry style (Think Pinterest)
ru_RU: Отображать галерею в стиле Masonry (стиль Pinterest)

en: Where to enable
ru_RU: Где включить

en: Gallery Thumbnails
ru_RU: Миниатюры галереи

en: Image Thumbnails
ru_RU: Миниатюры изображения

en: Messaging
ru_RU: Обмен сообщениями

en: Messaging Templates
ru_RU: Шаблоны для обмена сообщениями

en: Allowed template variables are: %s
ru_RU: Допустимые переменные шаблона: %s

en: Gallery Invite Subject
ru_RU: Тема приглашения Галереи

en: Gallery Invite Message
ru_RU: Сообщение приглашения Галереи

en: Register Invite Subject
ru_RU: Тема приглашения зарегистрироваться

en: Register Invite
ru_RU: Приглашение зарегистрироваться

en: Message Type
ru_RU: Тип сообщения

en: Custom Message
ru_RU: Настраиваемое Сообщение

en: Invite user to gallery
ru_RU: Пригласить пользователя в галерею

en: Invite user to register
ru_RU: Пригласить пользователя зарегистрироваться

en: Please select
ru_RU: Пожалуйста, выберите

en: To
ru_RU: Получатель

en: Specific email address(es)
ru_RU: Особый(е) адрес e-mail

en: Email address(es)
ru_RU: Адреса e-mail

en: Separate multiple email addresses with a comma
ru_RU: Разделять адреса e-mail запятой

en: Allowed template variables are
ru_RU: Разрешённые переменные шаблонов это

en: Want to customize this default text?
ru_RU: Хотите настроить текст по умолчанию?

en: See email templates
ru_RU: Просмотреть шаблоны email

en: Send Message
ru_RU: Отправить сообщение

en: Please select a gallery
ru_RU: Выберите галерею

en: Please select a user
ru_RU: Выберите пользователя

en: Invalid email address
ru_RU: Неверный адрес электронной почты

en: Please provide a subject
ru_RU: Укажите тему

en: Please provide a message
ru_RU: Напишите сообщение

en: Message has been sent to %s
ru_RU: Сообщение отправлено %s

en: Sorry, message was not sent
ru_RU: Извините, сообщение не было отправлено

en:  or <a href="%s">invite a user to this gallery</a>!
ru_RU:  или <a href="%s">пригласите посетителя в эту галерею</a>!

en: Send email to these people
ru_RU: Отправить email этим людям

en: You have not met the minimum order subtotal of %s
ru_RU: Минимальная сумма заказа %s

en: You have not met the minimum order of %s for the gallery "%s"
ru_RU: Минимальная сумма заказа %s для галереи "%s"

en: Minimum Order
ru_RU: Минимальный заказ

en: Minimum Cart Subtotal ($)
ru_RU: Минимальный промежуточный итог корзины

en: Enable Mollie payment methods including iDEAL
ru_RU: Включить методы платежа Mollie, включая iDEAL

en: %s Order #%s
ru_RU: %s Заказ №%s

en: There was an error processing your payment (%s)
ru_RU: Ошибка при процессинге платежа (%s)

en: Enable payments via Mollie
ru_RU: Разрешить платежи через Mollie

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Mollie"
ru_RU: Имя, которое пользователь увидит на странице расчёта (по умолчанию "Mollie")

en: Description
ru_RU: Описание

en: Description that users will see on the checkout page
ru_RU: Описание, которое пользователь увидит на странице расчёта

en: Test Mode
ru_RU: Тестовый режим

en: Test Secret Key
ru_RU: Тестовый секретный ключ

en: Live Secret Key
ru_RU: Реальный секретный ключ

en: Packages
ru_RU: Наборы

en: This page is not accessible via this method. Please visit a gallery first.
ru_RU: Эта страница недоступна таким способом. Сначала посетите галерею.

en: Package
ru_RU: Набор

en: This product is a package
ru_RU: Этот товар является набором

en: Choose Products for Package
ru_RU: Выберите Товары для Набора

en: Entire session as digital download
ru_RU: Текущая сессия, как цифровая загрузка

en: Add another product
ru_RU: Добавить товар

en: A package cannot be a downloadable product
ru_RU: Набор не может быть загружаемым товаром

en: Entire gallery digital download
ru_RU: Текущая галерея как цифровая загрузка

en: View comments
ru_RU: Показать комментарии

en: Unfilled items in package:
ru_RU: Незаполненные товары в наборе:

en: Assign this image to your package
ru_RU: Включить это изображение в ваш набор

en: Select package
ru_RU: Выбрать набор

en: Completed
ru_RU: Завершённые

en: Assign to Package
ru_RU: Включить в набор

en: You have not filled all your packages
ru_RU: Вы не заполнили все свои наборы

en: No products have been assigned to this package
ru_RU: Этому набору не назначены товары

en: Package added to cart!
ru_RU: Набор добавлен в корзину!

en: Sorry, something went wrong with adding the item to cart.
ru_RU: Извините, с добавлением нового элемента в корзину что-то пошло не так.

en: Item(s) added to package! <a href="%s" target="_top">View cart</a> or <a href="%s">Return to %s</a>
ru_RU: Товар(ы) добавлен в набор! <a href="%s" target="_top">Смотреть корзину</a> или <a href="%s">Вернуться к %s</a>

en: Image could not be added to package
ru_RU: Изображение не может быть добавлено в набор

en: Item removed from package
ru_RU: Изображение удалено из набора

en: Details
ru_RU: Детали

en: Pay by credit card (Visa, MasterCard, American Express, Discover)
ru_RU: Оплатить картой (Visa, MasterCard, American Express, Discover)

en: Payment could not process successfully (%s). %s
ru_RU: Платёж не прошёл (%s). %s

en: Payment could not process successfully because of a server error (%s). %s
ru_RU: Платёж не прошёл из-за ошибки на стороне сервера (%s). %s

en: An unknown error occurred and your payment could not be processed
ru_RU: Из-за неизвестной ошибки платёж не может быть проведён

en: Card Number
ru_RU: Номер карты

en: CVV
ru_RU: CVV код

en: Expiration Date
ru_RU: Срок действия

en: Enable payments via PayJunction
ru_RU: Разрешить платежи через PayJunction

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "PayJunction"
ru_RU: Наименование, которое пользователи увидят на странице расчёта (по умолчанию "PayJunction")

en: Force HTTPS
ru_RU: Принудительный HTTPS

en: PayJunction requires an SSL certificate to accept credit card information securely from your website. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Learn more</a>
ru_RU: Для PayJunction требуется сертификат SSL для безопасного процессинга карт на вашем сайте. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Подробнее</a>

en: Login
ru_RU: Логин

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Install Required Plugins
ru_RU: Установите необходимые плагины

en: Install Plugins
ru_RU: Установить плагины

en: Installing Plugin: %s
ru_RU: Устанавливается плагин: %s

en: Updating Plugin: %s
ru_RU: Обновление Плагина %s

en: Something went wrong with the plugin API.
ru_RU: Что-то произошло с плагином API.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ru_RU[0]: Этой теме требуется следующий плагин: %1$s.
ru_RU[1]: Этой теме требуются следующие плагины: %1$s.
ru_RU[2]: Этой теме требуются следующие плагины: %1$s.
ru_RU[3]: Этой теме требуются следующие плагины: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ru_RU[0]: Начать установку плагина
ru_RU[1]: Начать установку плагинов
ru_RU[2]: Начать установку плагинов
ru_RU[3]: Начать установку плагинов

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
ru_RU[0]: Начать обновление плагина
ru_RU[1]: Начать обновление плагинов
ru_RU[2]: Начать обновление плагинов
ru_RU[3]: Начать обновление плагинов

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ru_RU[0]: Начать активацию плагина
ru_RU[1]: Начать активацию плагинов
ru_RU[2]: Начать активацию плагинов
ru_RU[3]: Начать активацию плагинов

en: Return to Required Plugins Installer
ru_RU: Возврат к установке необходимых плагинов

en: Return to the Dashboard
ru_RU: Вернуться в Консоль

en: Plugin activated successfully.
ru_RU: Плагин успешно активирован.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
ru_RU[0]: Следующий плагин успешно активирован:
ru_RU[1]: Следующие плагины успешно активированы:
ru_RU[2]: Следующие плагины успешно активированы:
ru_RU[3]: Следующие плагины успешно активированы:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ru_RU: Ничего не произошло. Плагин %1$s уже активирован.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ru_RU: Плагин не активирован. Для этой темы требуется версия выше %s. Пожалуйста, обновите плагин.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ru_RU: Все плагины успешно проинсталлированы и активированы. %1$s

en: Dismiss this notice
ru_RU: Игнорировать предупреждение

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ru_RU: Есть один или несколько требуемых или рекомендованных плагинов для установки, обновления или активации.

en: Please contact the administrator of this site for help.
ru_RU: Пожалуйста, свяжитесь с администратором этого сайта для помощи.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ru_RU: Обновите плагин для корректной работы с этой темой.

en: Update Required
ru_RU: Требуется обновление

en: Set the parent_slug config variable instead.
ru_RU: Установить parent_slug config переменную вместо.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ru_RU: Набор удалённых плагинов не содержит папку с требуемым ярлыком и переименование не работает.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ru_RU: Свяжитесь с разработчиком плагина и попросите его упаковать плагин в соответствии с требованиями WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ru_RU: Удалённый набор плагинов состоит из более, чем одного файла, но файлы не помещены в папку.

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ru_RU: и

en: Required
ru_RU: Обязательно

en: Recommended
ru_RU: Рекомендуемые

en: WordPress Repository
ru_RU: Репозитарий WordPress

en: External Source
ru_RU: Внешний источник

en: Pre-Packaged
ru_RU: Предварительно Упакованный

en: Not Installed
ru_RU: Не Установленные

en: Installed But Not Activated
ru_RU: Установлено, но не активировано

en: Active
ru_RU: Активный

en: Required Update not Available
ru_RU: Необходимое обновление недоступно

en: Requires Update
ru_RU: Требуют обновления

en: Update recommended
ru_RU: Обновление рекомендуется

[ctx: Install/Update Status]
en: %1$s, %2$s
ru_RU: %1$s %2$s

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[0]: Все <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[1]: Все <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[2]: Все <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[3]: Все <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[0]: Для установки <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[1]: Для установки <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[2]: Для установки <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[3]: Для установки <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[0]: Доступны обновления <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[1]: Доступны обновления <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[2]: Доступны обновления <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[3]: Доступны обновления <span class="count">(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[0]: Активировать <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[1]: Активировать <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[2]: Активировать <span class="count">(%s)</span>
ru_RU[3]: Активировать <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
ru_RU: неопределено

en: Installed version:
ru_RU: Установленная версия:

en: Minimum required version:
ru_RU: Минимально требуемая версия:

en: Available version:
ru_RU: Доступная версия:

en: No plugins to install, update or activate.
ru_RU: Нет плагинов для установки, обновления или активации.

en: Plugin
ru_RU: Плагин

en: Source
ru_RU: Источник

en: Type
ru_RU: Тип

en: Version
ru_RU: Версия

en: Install %2$s
ru_RU: Установить %2$s

en: Update %2$s
ru_RU: Обновить %2$s

en: Activate %2$s
ru_RU: Активировать %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
ru_RU: Сообщение об апгрейде от автора плагина:

en: Install
ru_RU: Установить

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Activate
ru_RU: Активировать

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ru_RU: Плагинов для установки не выбрано. Никаких действий не принимается.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ru_RU: Плагинов для обновления не выбрано. Никаких действий не принимается.

en: No plugins are available to be installed at this time.
ru_RU: Сейчас нет плагинов, доступных для установки.

en: No plugins are available to be updated at this time.
ru_RU: Сейчас нет плагинов, доступных для обновления.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ru_RU: Плагинов для активации не выбрано. Никаких действий не принимается.

en: No plugins are available to be activated at this time.
ru_RU: Сейчас нет плагинов, доступных для активации.

en: Plugin activation failed.
ru_RU: Проблемы с активацией плагина.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ru_RU: Обновление плагина %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ru_RU: Во время установки произошла ошибка %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
ru_RU: Установка %1$s не удалась.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ru_RU: Запущен процесс установки и активации. Для этого серверам может потребоваться какое-то время, наберитесь терпения.

en: %1$s installed and activated successfully.
ru_RU: %1$s установлен и активирован успешно.

en: Show Details
ru_RU: Показать детали

en: Hide Details
ru_RU: Скрыть детали

en: All installations and activations have been completed.
ru_RU: Все инсталляции и активации завершены.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ru_RU: Установка и Активация Плагина %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ru_RU: Запущен процесс установки. Для этого серверам может потребоваться какое-то время, итак, подождите, пожалуйста.

en: %1$s installed successfully.
ru_RU: %1$s успешно проинсталлировано.

en: All installations have been completed.
ru_RU: Все установки завершены.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ru_RU: Устанавливается Плагин %1$s (%2$d/%3$d)

en: Please only install the add-ons you need. Hint: You <em>absolutely</em> do not need all of them
ru_RU: Устанавливайте только необходимые дополнения. Примечание: вам совершенно точно <em>не нужны</em> все

en: Sunshine Pro Add-on Manager
ru_RU: Менеджер дополнений Sunshine Pro

en: Add-on Manager
ru_RU: Менеджер дополнений

en: Installing Add-on: %s
ru_RU: Установка дополнения: %s

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
ru_RU[0]: Извините, у вас нет разрешения на установку %s плагина. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы установить плагин.
ru_RU[1]: Извините, у вас нет разрешения на установку %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы установить плагины.
ru_RU[2]: Извините, у вас нет разрешения на установку %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы установить плагины.
ru_RU[3]: Извините, у вас нет разрешения на установку %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы установить плагины.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
ru_RU[0]: Извините, у вас нет разрешения на активацию %s плагина. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы активировать плагин.
ru_RU[1]: Извините, у вас нет разрешения на активацию %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы активировать плагины.
ru_RU[2]: Извините, у вас нет разрешения на активацию %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы активировать плагины.
ru_RU[3]: Извините, у вас нет разрешения на активацию %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы активировать плагины.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
ru_RU[0]: Извините, у вас нет разрешения на обновление %s плагина. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы обновить плагин.
ru_RU[1]: Извините, у вас нет разрешения на обновление %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы обновить плагины.
ru_RU[2]: Извините, у вас нет разрешения на обновление %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы обновить плагины.
ru_RU[3]: Извините, у вас нет разрешения на обновление %s плагинов. Свяжитесь с администратором сайта, чтобы обновить плагины.

en: Return to Sunshine Pro Add-on Manager
ru_RU: Вернуться в менеджер дополнений Sunshine Pro

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ru_RU: Все плагины успешно установлены и включены. %s

en: Your licenses could not be activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com server: %s
ru_RU: Ваши лицензии не активированы, т.к. сервер не смог подключиться к SunshinePhotoCart.com server: %s

en: Your licenses could not be de-activated because your server failed to connect to SunshinePhotoCart.com server to activate the license: %s
ru_RU: Ваши лицензии не могут быть деактивированы, т.к. сервер не смог подключиться к серверу SunshinePhotoCart.com, чтобы активировать лицензию: %s

en: Favorites
ru_RU: Избранное

en: Add to Favorites
ru_RU: Добавить в избранное

en: Remove from Favorites
ru_RU: Удалить из избранного

en: Remove All Favorites
ru_RU: Удалить все избранное

en: Submit Favorites
ru_RU: Отправить избранное

en: Remove from favorites
ru_RU: Удалить из избранного

en: Add to favorites
ru_RU: Добавить в избранное

en: Disable Favorites
ru_RU: Отключить избранное

en: Image added to favorites
ru_RU: Изображение добавлено в избранное

en: A user account is required to track your favorites so you can come back any time to see them. <a href="%s">Register here</a> or login to an existing account below.
ru_RU: Для отслеживания избранных изображений требуется учётная запись. <a href="%s">Зарегистрируйтесь</a> или выполните вход в существующую учётную запись ниже.

en: Favorites cleared
ru_RU: Избранное очищено

en: %s has submitted their favorites, <a href="%s">view them here</a>
ru_RU: %s опубликовал свои избранные изображения, смотрите их <a href="%s">здесь</a>

en: Image File List
ru_RU: Список файлов изображений

en: %s has submitted favorites
ru_RU: %s опубликовал избранные изображения

en: Your favorite images have been sent
ru_RU: Ваши избранные изображения отправлены

en: Sunshine Favorites
ru_RU: Избранные изображения Sunshine

en: Copy and paste the file names above into Lightroom's search feature (Library filter) to quickly find and create a new collection to make processing this order easier. Make sure you are using the "Contains" (and not "Contains All") search parameter.
ru_RU: Скопируйте и вставьте имена файлов выше в систему поиска Lightroom (Фильтр Библиотеки) для быстрого нахождения и создания новой коллекции для упрощённого оформления заказа. Удостоверьтесь, что вы используете параметр поиска "Contains", а не "Contains All".

en: Images in your favorites have been removed because they are no longer available
ru_RU: Изображения удалены из вашего избранного, так как они более недоступны

en: After user adds image to favorites
ru_RU: После добавления пользователем изображения в избранное

en: Offline
ru_RU: Оффлайн

en: Send payment in outside of website
ru_RU: Отправить платёж за пределы веб-сайта

en: Offline payments can be anything you want, most likely for accepting checks
ru_RU: Оффлайн платежи могут быть какими угодно, например, чеки или наличные

en: Enable offline payments
ru_RU: Включить оффлайн платежи

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Offline"
ru_RU: Наименование, которое пользователи увидят на странице расчёта, по умолчанию - "Оффлайн"

en: Instructions
ru_RU: Инструкции

en: Use this to instruct customers how to submit payment (if check, mailing address would be a good idea)
ru_RU: Здесь вы можете написать инструкции для посетителей по оплате (если это чек, то почтовый адрес будет кстати)

en: Submit payment via PayPal account or use a credit card
ru_RU: Оплатите через аккаунт в PayPal или используйте кредитную карту

en: ERROR, something went really wrong
ru_RU: ОШИБКА, что-то пошло совершенно не так

en: Redirecting to PayPal
ru_RU: Перенаправление на PayPal

en: Shipping via %s
ru_RU: Доставка через %s

en: Submit payment via PayPal
ru_RU: Оплатить через PayPal

en: Enable payments via PayPal
ru_RU: Включить платежи через PayPal

en: Please make sure you have enabled your <a href="%s" target="_blank">PayPal IPN settings</a>. Set the URL to "%s".
ru_RU: Удостоверьтесь, что вы включили установки <a href="%s" target="_blank">PayPal IPN</a>. Установите ссылку "%s".

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "PayPal"
ru_RU: Наименование, которое посетитель увидит на странице расчёта, по умолчанию "PayPal"

en: PayPal Email
ru_RU: Эл. почта PayPal

en: Enable test mode (Sandbox)
ru_RU: Включить тестовый режим (Песочница)

en: More for developers, this lets you accept test transactions via PayPal. Requires developer account and being logged into the developer account.
ru_RU: Разработчикам это позволит принимать тестовые транзакции через PayPal. Требуется вход в учётную запись разработчика.

en: Page Style
ru_RU: Стиль страницы

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined in your PayPal account.
ru_RU: Опционально введите имя стиля стрницы. Это определяется в вашем аккаунте PayPal.

en: Order has been cancelled
ru_RU: Заказ отменён

en: Reports
ru_RU: Отчеты

en: No taxes have been collected thus far
ru_RU: На данный момент налогов нет

en: Share Image
ru_RU: Поделиться изображением

en: Share Gallery
ru_RU: Поделиться галереей

en: Gallery Sharing
ru_RU: Поделиться галереей

en: Allow
ru_RU: Разрешить

en: Disallow
ru_RU: Запретить

en: Image Sharing
ru_RU: Обмен изображениями

en: Sharing on Gallery Pages
ru_RU: Совместное использование на страницах галереи

en: Let users share a gallery on social networks like Facebook, Twitter, Pinterest
ru_RU: Разрешить пользователям делиться галереей в социальных сетях типа Facebook, Twitter, Pinterest

en: Sharing on Image Detail Pages
ru_RU: Совместное использование на страницах с детальным описанием

en: Let users share an image on social networks like Facebook, Twitter, Pinterest
ru_RU: Разрешить пользователям делиться изображением в социальных сетях типа Facebook, Twitter, Pinterest

en: Services
ru_RU: Услуги

en: Choose which services to make available
ru_RU: Выберите, какие услуги следует предоставлять

en: Enable Flat Rate Shipping
ru_RU: Включить доставку с фиксированной ставкой

en: Flat Rate Shipping Cost
ru_RU: Стоимость доставки по фиксированной ставке

en: Taxable
ru_RU: Подлежит налогообложению

en: Enable Local Delivery Shipping
ru_RU: Включить возможность локальной доставки

en: Local Delivery Shipping Cost
ru_RU: Стоимость локальной доставки

en: Allowed zip/post codes
ru_RU: Допустимые почтовые индексы

en: What zip/post codes is this allowed for? Separate each zip/post code with a comma.
ru_RU: Какие почтовые индексы разрешены? Отделяйте каждый почтовый индекс запятой.

en: Cannot choose %s shipping, not within allowed area
ru_RU: Невозможно выбрать способ доставки %s. Способ вне разрешённой зоны

en: Pickup
ru_RU: Самовывоз

en: Enable Pickup Shipping
ru_RU: Разрешить самовывоз

en: Pickup Shipping Cost
ru_RU: Стоимость самовывоза

en: Pickup Instructions
ru_RU: Инструкции для самовывоза

en: Add image to all files uploaded to Sunshine (except digital download files)
ru_RU: Добавить изображение ко всем файлам, загруженным в Sunshine (исключая файлы для цифровой загрузки)

en: Position
ru_RU: Положение

en: Top Left
ru_RU: Вверху слева

en: Top Right
ru_RU: Вверху справа

en: Bottom Left
ru_RU: Внизу слева

en: Bottom Right
ru_RU: Внизу справа

en: Center
ru_RU: По центру

en: Repeat
ru_RU: Повтор

en: Margin from edge
ru_RU: Отступ от края

en: Watermark Thumbnails
ru_RU: Миниатюры водяного знака

en: Update completed
ru_RU: Обновление завершено

en: Welcome to Sunshine Photo Cart %s
ru_RU: Добро пожаловать в Sunshine Photo Cart %s

en: Thank you for updating to the latest version!
ru_RU: Спасибо за обновление до последней версии!

en: Thank you for installing!
ru_RU: Спасибо за установку!

en: Copy system info to clipboard
ru_RU: Копировать информацию о системе в буфер обмена

en: Add-ons for Sunshine Photo Cart
ru_RU: Дополнения для Sunshine Photo Cart

en: Go beyond the basics, Sunshine’s add-ons let you maximize your profits to help you build a more profitable client photo sales process.
ru_RU: Выходя за рамки обычного, дополнения Sunshine позволят вам максимизировать прибыли и построить более прибыльный процесс продажи фотографий конечным клиентам.

en: Learn more & buy &raquo;
ru_RU: Узнайте больше & купите &raquo;

en: Once Weekly
ru_RU: Один раз в неделю

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
ru_RU: Спасибо за использование <a href="%1$s" target="_blank">Sunshine Photo Cart</a>! Пожалуйста, <a href="%2$s" target="_blank">оцените нас</a> на <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: View Client Galleries
ru_RU: Просмотр клиентских Галерей

en: Your galleries have been updated!
ru_RU: Ваши галереи обновлены!

en: Image could not be found, just moving on
ru_RU: Изображение не может быть найдено, просто продолжайте

en: Could not make new folder for gallery
ru_RU: Невозможно создать новую папку для галереи

en: Could not move full size image: %s
ru_RU: Невозможно переместить полноразмерное изображение: %s

en: Could not move %s
ru_RU: Невозможно переместить %s

en: Successfully moved %s
ru_RU: Успешно перенесено %s

en: Orders
ru_RU: Заказы

en: Order ID
ru_RU: ID заказа

en: Email
ru_RU: Эл. почта

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Billing Address
ru_RU: Платежный адрес

en: Billing Address 2
ru_RU: Платежный адрес 2

en: Shipping Address
ru_RU: Адрес доставки

en: Shipping Address 2
ru_RU: Адрес доставки 2

en: Notes
ru_RU: Заметки

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Go Pro
ru_RU: Перейти на проф. версию

en: Bulk add products
ru_RU: Массовое добавление товаров

en: Bulk Add Products
ru_RU: Массовое добавление товаров

en: Category
ru_RU: Категория

en: Before you add these, please double check everything is accurate!
ru_RU: Перед добавлением внимательно проверьте данные!

en: Add these products
ru_RU: Добавить эти продукты

en: Order #
ru_RU: Заказ #

en: Customer
ru_RU: Клиент

en: Total
ru_RU: Итого

en: Guest
ru_RU: Гость

en: Recent Orders
ru_RU: Недавние заказы

en: Dashboard
ru_RU: Управление

en: Sunshine Photo Cart Overview
ru_RU: Обзор Sunshine Photo Cart

en: Images
ru_RU: Изображения(ий)

en: Photos
ru_RU: Фотографии

en: images
ru_RU: изображения

en: Gallery Options
ru_RU: Опции галереи

en: Gallery Emails
ru_RU: Адреса e-mail гелереи

en: Orders From Gallery
ru_RU: Заказы из Галереи

en: Image Comments
ru_RU: Комментарии к изображениям

en: Drop files here
ru_RU: Перетащите файлы сюда

en: or
ru_RU: или

en: Select Files
ru_RU: Выбрать файлы

en: Load %s more images
ru_RU: Загрузить следующие %s изображений

en: Loading
ru_RU: Загрузка

en: Sorry, the image could not be deleted for some reason
ru_RU: Извините, это изображение по некоторым причинам не может быть удалено

en: Allowed Files
ru_RU: Разрешенных Файлов

en: Gallery Type
ru_RU: Тип галереи

en: Standard
ru_RU: Стандарт

en: Password Protected
ru_RU: Защищено паролем

en: Private (only specified users)
ru_RU: Частное (только определённые пользователи)

en: Password Hint
ru_RU: Подсказка о пароле

en: Private Access Users
ru_RU: Пользователи с частным доступом

en: Access Type
ru_RU: Тип доступа

en: Registered and logged in
ru_RU: Зарегистрирован и авторизован в

en: Provide email address
ru_RU: Предоставление адреса e-mail

en: Direct URL only
ru_RU: Только прямая ссылка

en: Disable products
ru_RU: Отключить товары

en: Users will not be able to purchase any products for this gallery
ru_RU: Пользователи не смогут купить никакие изображения из этой галереи

en: Allow image comments
ru_RU: Разрешить комментарии к изображению

en: Allow users to make comments on images
ru_RU: Разрешить комментарии к изображению

en: FTP Images Folder
ru_RU: Папка изображений FTP

en: Please select folder
ru_RU: Пожалуйста, выберите папку

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Expires
ru_RU: Истекает

en: Expired
ru_RU: Истекшее

en: <strong>Gallery updated</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
ru_RU: <strong>Галерея обновлена</strong>, <a href="%s">просмотр галереи</a>

en: <strong>Gallery created</strong>, <a href="%s">view gallery</a>
ru_RU: <strong>Галерея создана</strong>, <a href="%s">просмотр галереи</a>

en: Please note that this gallery will not inherit the settings from the selected parent gallery
ru_RU: Учитывайте, что эта галерея не наследует настройки от выбранной родительской категории

en: Order #%s
ru_RU: Заказ #%s

en: No orders from this gallery yet
ru_RU: Нет заказов из этой галереи

en: No images have comments yet
ru_RU: Нет комментариев к изображениям

en: Image Processor
ru_RU: Процессор изображений

en: We are processing your images! Please be patient, especially if you have a lot.
ru_RU: Проводится процессинг изображений! Будьте терпеливы, особенно, если у вас много изображений.

en: Abort Import
ru_RU: Прервать импорт

en: Return to Gallery
ru_RU: Вернуться в Галерею

en: Already uploaded to gallery
ru_RU: Уже загружено в галерею

en: The selected file could not be copied to %s.
ru_RU: Выбранный файл не может быть скопирован в %s.

en: Could not upload
ru_RU: Невозможно загрузить

en: %s order | %s orders
ru_RU[0]: %s заказ
ru_RU[1]: %s заказов
ru_RU[2]: %s заказов
ru_RU[3]: %s заказов

en: Add-Ons or Go Pro!
ru_RU: Дополнения или Go Pro!

en: Get Help
ru_RU: Получить помощь

en: System Info
ru_RU: Системная информация

en: About Sunshine Photo Cart
ru_RU: О Sunshine Photo Cart

en: Sunshine does not work using the Default Permalink settings. <a href="%s">Please choose another option</a> (we recommend "Post name").
ru_RU: Sunshine не работает с установками Permalink по умолчанию. <a href="%s">Выберите другую опцию</a> (мы рекомендуем "Post name").

en: Sunshine cannot be the front page of your WordPress installation. <a href="%s" target="_blank">Learn more on how to resolve this issue</a>.
ru_RU: Sunshine не может быть первой страницей вашей инсталляции WordPress. <a href="%s" target="_blank">Получите больше информации, как разрешить это проблему</a>.

en: I hope Sunshine is working well for you so far! <strong>If you do run into <em>any</em> issues using Sunshine or integrating it into your theme</strong>, please check out our <a href="%s" target="_blank">support area</a> to look at our help articles or the <a href="%s" target="_blank">support forums</a> to ask a specific question. I want to make sure Sunshine is working well for you. In almost all cases Sunshine works great out of the box, but with the infinite number of plugin and theme combinations in WordPress a few tweaks might be necessary and I am here to help.
ru_RU: Я надеюсь, что Sunshine хорошо служил вам до этого времени! <strong>Если вы испытываете <em>любые</em> сложности в использовании Sunshine или интеграции с вашей темой</strong>, посетите нашу <a href="%s" target="_blank">зону поддержки</a> для просмотра статей помощи или <a href="%s" target="_blank">форумы поддержки</a> для решения специфических вопросов. Я хочу быть уверенным, что Sunshine отлично работает на вас. В большинстве случаев Sunshine работает великолепно из коробки, но бесчисленное множество комбинаций плагинов и тем WordPress требуют некоторых настроек и я всегда готов помочь с этим.

en: Would you like to earn $10 credit towards an add-on or a license renewal? Then go take the Sunshine survey! It will help us learn more about how you use Sunshine and what we can do to make it better.
ru_RU: Не хотите заработать кредит в размере $10 для последующей покупки дополнений или обновления лицензии? Пройдите опрос Sunshine! Это поможет нам изучить то, как вы используете Sunshine и сделать его ещё лучше.

en: Thank You
ru_RU: Спасибо

en: Sure thing!
ru_RU: Безусловно!

en: No thanks
ru_RU: Спасибо, нет

en: You having been using Sunshine Photo Cart for a bit and that's awesome! Could you please do Sunshine a big favor and give it a 5-star rating on WordPress?  Reviews from users like you really help Sunshine to grow and continue to improve.
ru_RU: Вы уже немного продвинулись в использовании Sunshine Photo Cart и это великолепно! Не окажете услугу Sunshine, поставив нам пятизвёздочный рейтинг на WordPress? Обзоры от таких пользователей, как вы, помогут Sunshine расти и улучшаться.

en: <p>Sunshine 2.4 is now saving all images in a dedicated folder at "wp-content/uploads/sunshine". As such, it needs to move all past uploaded image files. If you have a lot of galleries and images, this could take a little while to complete, but is necessary.</p><p><strong><a href="%s" class="button">Please click here to run the update process</a></strong></p>
ru_RU: <p>Sunshine 2.4 теперь сохраняет все изображения в выделенном каталоге "wp-content/uploads/sunshine". По существу необходимо перенести туда все предварительно загруженные файлы изображений. Если у вас много галерей и изображений, это займёт ощутимое количество времени, но это необходимо сделать.</p><p><strong><a href="%s" class="button">Нажмите здесь для процесса обновления</a></strong></p>

en: Add Order
ru_RU: Добавить заказ

en: Order Notes
ru_RU: Примечания к заказу

en: Order Status
ru_RU: Статус заказа

en: Export Orders
ru_RU: Экспорт заказов

en: Order Date
ru_RU: Дата заказа

en: Billing Information
ru_RU: Платёжная информация

en: Country
ru_RU: Страна

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Address 2
ru_RU: Адрес 2

en: City
ru_RU: Город

en: State
ru_RU: Штат

en: Shipping Information
ru_RU: Информация о доставке

en: Order Items
ru_RU: Элемент Заказа

en: Item Total
ru_RU: Итого

en: Select gallery
ru_RU: Выбрать галерею

en: State / Province
ru_RU: Область

en: Invoice
ru_RU: Счёт

en: Billing Info
ru_RU: Информация об оплате

en: Shipping Info
ru_RU: Информация о доставке

en: Item Price
ru_RU: Цена

en: Image is no longer available
ru_RU: Изображение больше не доступно

en: Subtotal
ru_RU: Подытог

en: Shipping
ru_RU: Доставка

en: Tax
ru_RU: Налог

en: Credits
ru_RU: Кредиты

en: Payment Method
ru_RU: Способ оплаты

en: Additional notes from customer
ru_RU: Примечания клиента

en: This is for internal use only and is not visible to your customer
ru_RU: Только для внутреннего использования и будет недоступно для просмотра посетителем

en: Cart Items
ru_RU: Товары в корзине

en: Show all Customers
ru_RU: Показать всех клиентов

en: Email customer about status change
ru_RU: Отправить e-mail клиенту об изменении статуса

en: Order Total
ru_RU: Итого

en: Date
ru_RU: Дата

en: Sorry, no order specified
ru_RU: Извините, не указано ни одного заказа

en: Recipient
ru_RU: Получатель

en: ID
ru_RU: Идентификатор

en: Product Info
ru_RU: Информация о продукте

en: No price levels setup
ru_RU: Уровни цен не настроены

en: Extra Shipping Fee
ru_RU: Дополнительный сбор за доставку

en: This is an additional shipping price which will transparently be added to the total Flat Rate shipping price. Basically use this for large or heavy items like a canvas where shipping costs more than small prints.
ru_RU: Это дополнительная цена доставки, которая будет прозрачно добавляться к общей цене доставки по фиксированной ставке. Используйте это для больших или тяжёлых товаров (например, холст), для которых стоимость доставки выше, чем для обычных отпечатков.

en: No categories
ru_RU: Рубрик нет

en: <strong>Product updated</strong>
ru_RU: <strong>Продукт обновлён</strong>

en: <strong>Product created</strong>
ru_RU: <strong>Продукт создан</strong>

en: Product Options
ru_RU: Опции товара

en: <strong>This product is not assigned to any categories.</strong> Products must be assigned to at least one category before they are visible.
ru_RU: <strong>Продукт не связан ни с какими категориями.</strong> Продукты должны быть связаны хотя бы с одной категорией, чтобы быть видимыми.

en: License
ru_RU: Лицензия

en: Add-ons
ru_RU: Расширения

en: Ready!
ru_RU: Готово!

en: Sunshine &rsaquo; Setup Wizard
ru_RU: Sunshine &rsaquo; Установщик

en: Let's go!
ru_RU: Поехали!

en: Continue Setup
ru_RU: Продолжить установку

en: Continue
ru_RU: Далее

en: User has no orders yet
ru_RU: У пользователя пока нет заказов

en: Address Information
ru_RU: Адрес

en: No current billing address
ru_RU: Нет текущего адреса плательщика

en: No current shipping address
ru_RU: Нет текущего адреса доставки

en: Sunshine Gallery Credits for Purchases
ru_RU: Кредиты Галереи Sunshine для покупок

en: Sunshine Items in Cart
ru_RU: Товары Sunshine в корзине

en: No items in cart
ru_RU: Корзина пуста

en: Free shipping via discount code
ru_RU: Бесплатная доставка через код скидки

en: Discount %s has now expired and has been removed from your cart
ru_RU: У скидки %s истёк срок и она удалена из корзины

en: Discount %s has now exceeded the maximum uses and has been removed from your cart
ru_RU: Скидка %s использована максимальное количество раз и удалена из корзины

en: Free
ru_RU: Бесплатно

en: You are not allowed to add any more discounts to your cart
ru_RU: Невозможно применить дополнительные скидки к корзине

en: This discount is already applied
ru_RU: Эта скидка уже добавлена

en: Your order does not yet meet the minimum order amount (%s) for this discount
ru_RU: Заказ не достиг минимальной суммы (%s) для применения скидки

en: This coupon is not yet valid, please try again later
ru_RU: Этот купон ещё не действует, попробуйте позже

en: This coupon has expired
ru_RU: Этот купон просрочен

en: This coupon has exceeded the number of uses allowed
ru_RU: Этот купон превысил разрешенное количество использований

en: This coupon has exceeded the number of uses allowed per user
ru_RU: Этот купон превысил разрешённое количество использований на одного пользователя

en: This discount code does not work with any items in your cart
ru_RU: Купон не применим ни к одному товару в корзине

en: discount added
ru_RU: скидка добавлена

en: Not a valid discount code
ru_RU: Недействительный код скидки

en: Discount "%s" removed
ru_RU: Скидка "%s" удалена

en: Discount not applied to your cart and cannot be removed
ru_RU: Скидка не была добавлена к вашей корзине и не может быть удалена

en: Afghanistan
ru_RU: Афганистан

en: &#197;land Islands
ru_RU: Аландские острова

en: Albania
ru_RU: Албания

en: Algeria
ru_RU: Алжир

en: American Samoa
ru_RU: Американское Самоа

en: Andorra
ru_RU: Андорра

en: Angola
ru_RU: Ангола

en: Anguilla
ru_RU: Ангилья

en: Antarctica
ru_RU: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
ru_RU: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru_RU: Аргентина

en: Armenia
ru_RU: Армения

en: Aruba
ru_RU: Аруба

en: Australia
ru_RU: Австралия

en: Austria
ru_RU: Австрия

en: Azerbaijan
ru_RU: Азербайджан

en: Bahamas
ru_RU: Багамы

en: Bahrain
ru_RU: Бахрейн

en: Bangladesh
ru_RU: Бангладеш

en: Barbados
ru_RU: Барбадос

en: Belarus
ru_RU: Беларусь

en: Belgium
ru_RU: Бельгия

en: Belize
ru_RU: Белиз

en: Benin
ru_RU: Бенин

en: Bermuda
ru_RU: Бермудские острова

en: Bhutan
ru_RU: Бутан

en: Bolivia
ru_RU: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru_RU: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru_RU: Ботсвана

en: Brazil
ru_RU: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru_RU: Британская территория в Индийском океане

en: British Virgin Islands
ru_RU: Британские Виргинские острова

en: Brunei
ru_RU: Бруней

en: Bulgaria
ru_RU: Болгария

en: Burkina Faso
ru_RU: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru_RU: Бурунди

en: Cambodia
ru_RU: Камбоджа

en: Cameroon
ru_RU: Камерун

en: Canada
ru_RU: Канада

en: Cape Verde
ru_RU: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru_RU: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru_RU: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru_RU: Чад

en: Chile
ru_RU: Чили

en: China
ru_RU: Китай

en: Christmas Island
ru_RU: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru_RU: Кокосовые (Килинг) острова Коста-Рика

en: Colombia
ru_RU: Колумбия

en: Comoros
ru_RU: Коморские острова

en: Congo (Brazzaville)
ru_RU: Конго (Браззавиль)

en: Congo (Kinshasa)
ru_RU: Конго (Киншаса)

en: Cook Islands
ru_RU: Острова Кука

en: Costa Rica
ru_RU: Коста-Рика

en: Croatia
ru_RU: Хорватия

en: Cuba
ru_RU: Куба

en: Cyprus
ru_RU: Кипр

en: Czech Republic
ru_RU: Чехия

en: Denmark
ru_RU: Дания

en: Djibouti
ru_RU: Джибути

en: Dominica
ru_RU: Доминика

en: Dominican Republic
ru_RU: Доминикана

en: Ecuador
ru_RU: Эквадор

en: Egypt
ru_RU: Египт

en: El Salvador
ru_RU: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru_RU: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru_RU: Эритрея

en: Estonia
ru_RU: Эстония

en: Ethiopia
ru_RU: Эфиопия

en: Falkland Islands
ru_RU: Фолклендские острова

en: Faroe Islands
ru_RU: Фарерские острова

en: Fiji
ru_RU: Фиджи

en: Finland
ru_RU: Финляндия

en: France
ru_RU: Франция

en: French Guiana
ru_RU: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru_RU: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru_RU: Французские Южные Территории

en: Gabon
ru_RU: Габон

en: Gambia
ru_RU: Гамбия

en: Georgia
ru_RU: Грузия

en: Germany
ru_RU: Германия

en: Ghana
ru_RU: Гана

en: Gibraltar
ru_RU: Гибралтар

en: Greece
ru_RU: Греция

en: Greenland
ru_RU: Гренландия

en: Grenada
ru_RU: Гренада

en: Guadeloupe
ru_RU: Гваделупа

en: Guam
ru_RU: Гуам

en: Guatemala
ru_RU: Гватемала

en: Guernsey
ru_RU: Гернси

en: Guinea
ru_RU: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru_RU: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru_RU: Гайана

en: Haiti
ru_RU: Гаити

en: Honduras
ru_RU: Гондурас

en: Hong Kong
ru_RU: Гонконг

en: Hungary
ru_RU: Венгрия

en: Iceland
ru_RU: Исландия

en: India
ru_RU: Индия

en: Indonesia
ru_RU: Индонезия

en: Iran
ru_RU: Иран

en: Iraq
ru_RU: Ирак

en: Republic of Ireland
ru_RU: Ирландская республика

en: Isle of Man
ru_RU: Остров Мэн

en: Israel
ru_RU: Израиль

en: Italy
ru_RU: Италия

en: Ivory Coast
ru_RU: Кот-д`Ивуар

en: Jamaica
ru_RU: Ямайка

en: Japan
ru_RU: Япония

en: Jersey
ru_RU: Джерси

en: Jordan
ru_RU: Иордания

en: Kazakhstan
ru_RU: Казахстан

en: Kenya
ru_RU: Кения

en: Kiribati
ru_RU: Кирибати

en: Kuwait
ru_RU: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru_RU: Киргизия

en: Laos
ru_RU: Лаос

en: Latvia
ru_RU: Латвия

en: Lebanon
ru_RU: Ливан

en: Lesotho
ru_RU: Лесото

en: Liberia
ru_RU: Либерия

en: Libya
ru_RU: Ливия

en: Liechtenstein
ru_RU: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru_RU: Литва

en: Luxembourg
ru_RU: Люксембург

en: Macao S.A.R., China
ru_RU: Макао, Китай

en: Macedonia
ru_RU: Македония

en: Madagascar
ru_RU: Мадагаскар

en: Malawi
ru_RU: Малави

en: Malaysia
ru_RU: Малазия

en: Maldives
ru_RU: Мальдивы

en: Mali
ru_RU: Мали

en: Malta
ru_RU: Мальта

en: Marshall Islands
ru_RU: Маршалловы Острова

en: Martinique
ru_RU: Мартиника

en: Mauritania
ru_RU: Мавритания

en: Mauritius
ru_RU: Маврикий

en: Mayotte
ru_RU: Майотта

en: Mexico
ru_RU: Мексика

en: Micronesia
ru_RU: Микронезия

en: Moldova
ru_RU: Молдавия

en: Monaco
ru_RU: Монако

en: Mongolia
ru_RU: Монголия

en: Montenegro
ru_RU: Черногория

en: Montserrat
ru_RU: Монтсеррат

en: Morocco
ru_RU: Марокко

en: Mozambique
ru_RU: Мозамбик

en: Myanmar
ru_RU: Мьянма

en: Namibia
ru_RU: Намибия

en: Nauru
ru_RU: Науру

en: Nepal
ru_RU: Непал

en: Netherlands
ru_RU: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru_RU: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru_RU: Новая Каледония

en: New Zealand
ru_RU: Новая Зеландия

en: Nicaragua
ru_RU: Никарагуа

en: Niger
ru_RU: Нигер

en: Nigeria
ru_RU: Нигерия

en: Niue
ru_RU: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru_RU: Норфолк

en: North Korea
ru_RU: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru_RU: Северные Марианские острова

en: Norway
ru_RU: Норвегия

en: Oman
ru_RU: Оман

en: Pakistan
ru_RU: Пакистан

en: Palau
ru_RU: Палау

en: Palestinian Territory
ru_RU: Палестинская территория

en: Panama
ru_RU: Панама

en: Papua New Guinea
ru_RU: Папуа Новая Гвинея

en: Paraguay
ru_RU: Парагвай

en: Peru
ru_RU: Перу

en: Philippines
ru_RU: Филипинны

en: Pitcairn
ru_RU: Питкэрн

en: Poland
ru_RU: Польша

en: Portugal
ru_RU: Португалия

en: Puerto Rico
ru_RU: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru_RU: Катар

en: Reunion
ru_RU: Реюньон

en: Romania
ru_RU: Румыния

en: Russia
ru_RU: Россия

en: Rwanda
ru_RU: Руанда

en: Saint Barth&eacute;lemy
ru_RU: Сен-Бартелеми

en: Saint Helena
ru_RU: Остров Святой Елены

en: Saint Kitts and Nevis
ru_RU: Сент-Киттс и Невис

en: Saint Lucia
ru_RU: Сент-Люсия

en: Saint Martin (French part)
ru_RU: Сен-Мартен (часть Франции)

en: Saint Pierre and Miquelon
ru_RU: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru_RU: Сент-Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru_RU: Самоа

en: San Marino
ru_RU: Сан-Марино

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ru_RU: Сан-Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
ru_RU: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru_RU: Сенегал

en: Serbia
ru_RU: Сербия

en: Seychelles
ru_RU: Сейшелы

en: Sierra Leone
ru_RU: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru_RU: Сингапур

en: Slovakia
ru_RU: Словакия

en: Slovenia
ru_RU: Словения

en: Solomon Islands
ru_RU: Соломоновы Острова

en: Somalia
ru_RU: Сомали

en: South Africa
ru_RU: ЮАР

en: South Georgia/Sandwich Islands
ru_RU: Южная Георгия и Южные Сандвичевы Острова

en: South Korea
ru_RU: Южная Корея

en: Spain
ru_RU: Испания

en: Sri Lanka
ru_RU: Шри-Ланка

en: Sudan
ru_RU: Судан

en: Suriname
ru_RU: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru_RU: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru_RU: Свазиленд

en: Sweden
ru_RU: Швеция

en: Switzerland
ru_RU: Швейцария

en: Syria
ru_RU: Сирия

en: Taiwan
ru_RU: Тайвань

en: Tajikistan
ru_RU: Таджикистан

en: Tanzania
ru_RU: Танзания

en: Thailand
ru_RU: Таиланд

en: Timor-Leste
ru_RU: Восточный Тимор

en: Togo
ru_RU: Того

en: Tokelau
ru_RU: Токелау

en: Tonga
ru_RU: Тонго

en: Trinidad and Tobago
ru_RU: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru_RU: Тунис

en: Turkey
ru_RU: Турция

en: Turkmenistan
ru_RU: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru_RU: Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru_RU: Тувалу

en: U.S. Virgin Islands
ru_RU: Американские Виргинские острова

en: US Armed Forces
ru_RU: Вооруженные силы США

en: US Minor Outlying Islands
ru_RU: Внешние малые острова США

en: Uganda
ru_RU: Уганда

en: Ukraine
ru_RU: Украина

en: United Arab Emirates
ru_RU: ОАЭ

en: United Kingdom
ru_RU: Великобритания

en: United States
ru_RU: США

en: Uruguay
ru_RU: Уругвай

en: Uzbekistan
ru_RU: Узбекистан

en: Vanuatu
ru_RU: Вануату

en: Vatican
ru_RU: Ватикан

en: Venezuela
ru_RU: Венесуэла

en: Vietnam
ru_RU: Вьетнам

en: Wallis and Futuna
ru_RU: Уоллис и Футуна

en: Western Sahara
ru_RU: Восточная Сахара

en: Yemen
ru_RU: Йемен

en: Zambia
ru_RU: Замбия

en: Zimbabwe
ru_RU: Зимбабве

en: Australian Capital Territory
ru_RU: Территория столицы Австралии

en: New South Wales
ru_RU: Новый Южный Уэльс

en: Northern Territory
ru_RU: Северная территория

en: Queensland
ru_RU: Квинсленд

en: South Australia
ru_RU: Южная Австралия

en: Tasmania
ru_RU: Тасмания

en: Victoria
ru_RU: Виктория

en: Western Australia
ru_RU: Западная Австралия

en: Amazonas
ru_RU: Амазонас

en: Acre
ru_RU: Акри

en: Alagoas
ru_RU: Алагоас

en: Distrito Federal
ru_RU: Федеральный округ

en: Esp&iacute;rito Santo
ru_RU: Эспириту-Санту

en: Maranh&atilde;o
ru_RU: Мараньяу

en: Pernambuco
ru_RU: Пернамбуку

en: Rio Grande do Norte
ru_RU: Риу-Гранди-ду-Норти

en: Rio Grande do Sul
ru_RU: Риу-Гранди-ду-Сул

en: Rond&ocirc;nia
ru_RU: Рондония

en: Roraima
ru_RU: Рорайма

en: Santa Catarina
ru_RU: Санта-Катарина

en: Sergipe
ru_RU: Сержипи

en: Tocantins
ru_RU: Токантинс

en: Bahia
ru_RU: Баия

en: Goi&aacute;s
ru_RU: Гояс

en: Mato Grosso
ru_RU: Мату-Гросу

en: Mato Grosso do Sul
ru_RU: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Rio de Janeiro
ru_RU: Рио де Жанейро

en: S&atilde;o Paulo
ru_RU: Сан-Паулу

en: Minas Gerais
ru_RU: Минас-Жерайс

en: Para&iacute;ba
ru_RU: Парайба

en: Alberta
ru_RU: Альберта

en: British Columbia
ru_RU: Британская Колумбия

en: Manitoba
ru_RU: Манитоба

en: New Brunswick
ru_RU: Новый Брансвик

en: Newfoundland
ru_RU: Ньюфаундленд

en: Northwest Territories
ru_RU: Северо-западные территории

en: Nova Scotia
ru_RU: Новая Шотландия

en: Nunavut
ru_RU: Нунавут

en: Ontario
ru_RU: Онтарио

en: Prince Edward Island
ru_RU: Остров Принца Эдуарда

en: Quebec
ru_RU: Квебек

en: Saskatchewan
ru_RU: Саскачеван

en: Yukon Territory
ru_RU: Юкон

en: Hong Kong Island
ru_RU: Остров Гонконг

en: Kowloon
ru_RU: Коулун

en: New Territories
ru_RU: Новые территории

en: Drenthe
ru_RU: Дренте

en: Flevoland
ru_RU: Флеволанд

en: Friesland
ru_RU: Фрисландия

en: Gelderland
ru_RU: Гелдерланд

en: Groningen
ru_RU: Гронинген

en: Limburg
ru_RU: Лимбург

en: Noord-Brabant
ru_RU: Северный Брабант

en: Noord-Holland
ru_RU: Северная Голландия

en: Overijssel
ru_RU: Овэрейссел

en: Utrecht
ru_RU: Утрехт

en: Zeeland
ru_RU: Зеландия

en: Zuid-Holland
ru_RU: Южная Голландия

en: Northland
ru_RU: Нортленд

en: Auckland
ru_RU: Окленд

en: Waikato
ru_RU: Вайкато

en: Bay of Plenty
ru_RU: Бухта Изобилия

en: Taranaki
ru_RU: Таранаки

en: Hawke&rsquo;s Bay
ru_RU: Хокс-Бей

en: Manawatu-Wanganui
ru_RU: Манавату-Вангануи

en: Wellington
ru_RU: Веллингтон

en: Nelson
ru_RU: Нельсон

en: Marlborough
ru_RU: Мальборо

en: Tasman
ru_RU: Тасман

en: West Coast
ru_RU: Западное побережье

en: Canterbury
ru_RU: Кентербери

en: Otago
ru_RU: Отаго

en: Southland
ru_RU: Южная территория

en: Alabama
ru_RU: Алабама

en: Alaska
ru_RU: Аляска

en: Arizona
ru_RU: Аризона

en: Arkansas
ru_RU: Арканзас

en: California
ru_RU: Калифорния

en: Colorado
ru_RU: Колорадо

en: Connecticut
ru_RU: Коннектикут

en: Delaware
ru_RU: Делавэр

en: District Of Columbia
ru_RU: Округ Колумбия

en: Florida
ru_RU: Флорида

en: Hawaii
ru_RU: Гавайи

en: Idaho
ru_RU: Айдахо

en: Illinois
ru_RU: Иллинойс

en: Indiana
ru_RU: Индиана

en: Iowa
ru_RU: Айова

en: Kansas
ru_RU: Канзас

en: Kentucky
ru_RU: Кентукки

en: Louisiana
ru_RU: Луизиана

en: Maine
ru_RU: Мэн

en: Maryland
ru_RU: Мэриленд

en: Massachusetts
ru_RU: Массачусетс

en: Michigan
ru_RU: Мичиган

en: Minnesota
ru_RU: Миннесота

en: Mississippi
ru_RU: Миссисипи

en: Missouri
ru_RU: Миссури

en: Montana
ru_RU: Монтана

en: Nebraska
ru_RU: Небраска

en: Nevada
ru_RU: Невада

en: New Hampshire
ru_RU: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
ru_RU: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru_RU: Нью-Мексико

en: New York
ru_RU: Нью-Йорк

en: North Carolina
ru_RU: Северная Каролина

en: North Dakota
ru_RU: Северная Дакота

en: Ohio
ru_RU: Огайо

en: Oklahoma
ru_RU: Оклахома

en: Oregon
ru_RU: Орегон

en: Pennsylvania
ru_RU: Пенсильвания

en: Rhode Island
ru_RU: Род-Айленд

en: South Carolina
ru_RU: Южная Каролина

en: South Dakota
ru_RU: Южная Дакота

en: Tennessee
ru_RU: Теннесси

en: Texas
ru_RU: Техас

en: Utah
ru_RU: Юта

en: Vermont
ru_RU: Вермонт

en: Virginia
ru_RU: Виргиния

en: Washington
ru_RU: Вашингтон

en: West Virginia
ru_RU: Западная Виргиния

en: Wisconsin
ru_RU: Висконсин

en: Wyoming
ru_RU: Вайоминг

en: Americas
ru_RU: Америки

en: Europe
ru_RU: Европа

en: Pacific
ru_RU: Тихоокеанский регион

en: Select country
ru_RU: Выберите страну

en: Select state
ru_RU: Выберите штат

en: The parent gallery "%s" is password protected. To view "%s", please enter the password below:
ru_RU: Родительская галерея "%s" защищена паролем. Введите пароль ниже, чтобы посмотреть "%s":

en: The gallery "%s" is password protected. To view it, please enter the password below:
ru_RU: Галерея "%s" защищена паролем. Введите пароль ниже, чтобы посмотреть ее:

en: Search for
ru_RU: Искать

en: Order
ru_RU: Заказ

en: Expires on
ru_RU: Истекает

en: Hint
ru_RU: Подсказка

en: Submit
ru_RU: Отослать

en: Logout
ru_RU: Выйти

en: Register
ru_RU: Зарегистрироваться

en: Return to
ru_RU: Вернуться

en: A photo from the gallery %s by %s
ru_RU: Фотография из галереи %s от %s

en: Photo gallery %s by %s
ru_RU: Фотогалерея %s от %s

en: Sorry, you are not allowed to view this image
ru_RU: Извините, вам не разрешено просматривать это изображение

en: Access denied
ru_RU: Доступ запрещен

en: Sorry, you are not allowed to access this order information
ru_RU: Извините, у вас нет доступа к информации по этому заказу

en: To continue to checkout, please enter your email address and password to establish an account. You can complete your purchase on the next page.
ru_RU: Для продолжения расчёта введите ваш e-mail и пароль для входа в учётную запись. Вы сможете завершить вашу покупку на следующей странице.

en: The gallery you are accessing requires you to have a user account to access. Please register below or <a href="%s">login here</a>
ru_RU: Эта галерея требует регистрации для посещения. Зарегистрируйтесь ниже или <a href="%s">войдите</a>

en: The gallery you are accessing requires you to have a user account to access. Please login below or <a href="%s">register here</a>
ru_RU: Эта галерея требует регистрации для посещения. Войдите в аккаунт ниже или <a href="%s">зарегистрируйтесь</a>

en: The gallery you are accessing is private and only allowed for specific users. Please login below:
ru_RU: Это частная галерея, и доступ разрешён только определённым пользователям. Выполните вход в аккаунт:

en: Images in your cart have been removed because they are no longer available
ru_RU: Изображения удалены из вашей корзины, так как они более не доступны

en: You have a very special lifetime license, congrats!
ru_RU: У вас специальная пожизненная лицензия, поздравляем!

en: Your license expires on %s
ru_RU: Ваша лицензия истекает %s

en: Invalid license key
ru_RU: Некорректный лицензионный ключ

en: Your license expired on %s. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">click here to renew</a>
ru_RU: Ваша лицензия истекает %s. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">Нажмите для продления</a>

en: Deactivate this license
ru_RU: Деактивировать эту лицензию

en: License not yet activated
ru_RU: Лицензия еще не активирована

en: Your license for %s has expired - you are no longer eligible for further updates but you may continue to use it. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">Go here to renew</a>
ru_RU: Ваша лицензия %s истекает - вы больше не будете получать обновления, но можете продолжать пользоваться плагином. <a href="https://www.sunshinephotocart.com/account" target="_blank">Перейдите по ссылке для обновления</a>

en: This license does not belong to the product you have entered it for.
ru_RU: Этот лицензионный ключ не принадлежит продукту, для которого вы его ввели.

en: This license does not have any activations left
ru_RU: У этой лицензии не осталось активаций

en: This license key is expired. Please renew it.
ru_RU: Лицензионный ключ просрочен. Пожалуйста, обновите его.

en: There was a problem activating your license key for %s, please try again or contact support. Error code: %s
ru_RU: Ошибка активации вашего лицензионного ключа для %s, пожалуйста, попробуйте снова или свяжитесь с поддержкой. Код ошибки %s

en: Order completed successfully!
ru_RU: Заказ успешно завершен!

en: Order #%s placed on %s
ru_RU: Заказ #%s размещён на %s

en: <a href="%s">Order #%s</a> placed on %s
ru_RU: <a href="%s">Заказ #%s</a> размещён на %s

en: Select a page...
ru_RU: Выберите страницу...

en: Could not load settings at:
ru_RU: Не удалось загрузить настройки в:

en: Error - WP Settings Framework
ru_RU: Ошибка - WP Settings Framework

en: Settings saved.
ru_RU: Настройки сохранены.

en: Save changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: View page
ru_RU: Показать страницу

en: Select image
ru_RU: Выбрать изображение

en: Remove image
ru_RU: Удалить изображение

[ctx: post type general name]
en: Galleries
ru_RU: Галереи

[ctx: post type singular name]
en: Gallery
ru_RU: Галерея

[ctx: gallery]
en: Add New
ru_RU: Добавить

en: Add New Gallery
ru_RU: Добавить новую галерею

en: Edit Gallery
ru_RU: Редактировать галерею

en: New Gallery
ru_RU: Новая галерея

en: All Galleries
ru_RU: Все галереи

en: View Gallery
ru_RU: Просмотреть галерею

en: Search Galleries
ru_RU: Поиск галерей

en: No galleries found
ru_RU: Галерей не найдено

en: No galleries found in trash
ru_RU: Галерей в корзине не найдено

[ctx: post type general name]
en: Products
ru_RU: Продукты

[ctx: post type singular name]
en: Product
ru_RU: Продукт

[ctx: product]
en: Add Product
ru_RU: Добавить продукт

en: Add New Product
ru_RU: Добавить новый продукт

en: Edit Product
ru_RU: Изменить продукт

en: New Product
ru_RU: Новый продукт

en: All Products
ru_RU: Все продукты

en: View Products
ru_RU: Просмотреть продукты

en: Search Products
ru_RU: Поиск продуктов

en: No products found
ru_RU: Товаров не найдено

en: No products found in trash
ru_RU: Продуктов в корзине не найдено

en: Products
ru_RU: Продукты

en: Product Categories
ru_RU: Категории продуктов

en: Product Category
ru_RU: Категория продукта

en: Search Product Categories
ru_RU: Поиск категорий продуктов

en: All Product Categories
ru_RU: Все категории продуктов

en: Parent Product Category
ru_RU: Родительская категория продукта

en: Parent Product Category:
ru_RU: Родительская категория продукта:

en: Edit Product Category
ru_RU: Изменить категорию продукта

en: Update Product Category
ru_RU: Обновить категорию продукта

en: Add New Product Category
ru_RU: Добавить новую категорию продукта

en: New Product Category Name
ru_RU: Имя новой категории продуктов

en: Separate categories with commas
ru_RU: Разделите категории запятыми

en: Choose from the most used categories
ru_RU: Выберите из множества использованных категорий

en: Price Levels
ru_RU: Уровни цен

en: Search Price Levels
ru_RU: Поиск по уровням цен

en: All Price Levels
ru_RU: Все уровни цен

en: Parent Price Level
ru_RU: Родительский уровень цены

en: Parent Price Level:
ru_RU: Родительский уровень цены:

en: Edit Price Level
ru_RU: Редактировать уровень цены

en: Update Price Level
ru_RU: Обновить уровень цены

en: Add New Price Level
ru_RU: Добавить новый уровень цены

en: New Price Level
ru_RU: Новый уровень цены

[ctx: post type general name]
en: Orders
ru_RU: Заказы

[ctx: post type singular name]
en: Order
ru_RU: Заказ

[ctx: order]
en: Add New
ru_RU: Добавить

en: Add New Order
ru_RU: Добавить новый заказ

en: Edit Order
ru_RU: Редактировать заказ

en: New Order
ru_RU: Новый заказ

en: All Orders
ru_RU: Все заказы

en: View Orders
ru_RU: Просмотреть заказы

en: Search Orders
ru_RU: Поиск заказов

en: No orders found
ru_RU: Заказов не найдено

en: No orders found in trash
ru_RU: Заказов в корзине не найдено

en: Order Statuses
ru_RU: Статусы заказов

en: Search Order Status
ru_RU: Поиск по статусу заказа

en: All Order Status
ru_RU: Статусы всех заказов

en: Parent Order Status
ru_RU: Статус родительского заказа

en: Parent Order Status:
ru_RU: Статус родительского заказа:

en: Edit Order Status
ru_RU: Изменить статус заказа

en: Update Order Status
ru_RU: Обновить статус заказа

en: Add New Order Status
ru_RU: Добавить новый статус заказа

en: New Order Status
ru_RU: Новый статус заказа

en: This is a placeholder page that Sunshine uses to display itself. You can edit this text by going to Pages > Client Galleries.
ru_RU: Это заполнитель, который использует Sunshine для собственного представления. Вы можете редактировать этот текст, перейдя на Страницы > Галереи Клиентов.

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: Cart
ru_RU: Корзина

en: Thank you for registering! You can now mark your favorite photos and make purchases on the website.
ru_RU: Спасибо за регистрацию! Теперь вы можете отмечать понравившиеся изображения и делать покупки на сайте.

en: Thank you for your order! Below is a summary of the order for your records. You will receive a separate email when your item(s) have shipped.
ru_RU: Спасибо за ваш заказ! Ниже информация по вашему заказу. Вы получите отдельное письмо, когда ваши товар(ы) будут отправлены.

en: Thank you!
ru_RU: Спасибо!

en: Flat Rate Shipping
ru_RU: Фиксированная стоимость доставки

en: Local Delivery
ru_RU: Местная доставка

en: Local Pickup
ru_RU: Самовывоз

en: Send payment outside of website (ie, check, phone call, other)
ru_RU: Отправить платеж за пределами веб-сайта (чек, наличные, другое)

en: Pay by credit card (Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, and Diners Club)
ru_RU: Оплатить картой (Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB и Diners Club)

en: New user account info at [sitename]
ru_RU: Данные по новому пользователю на [sitename]

en: Receipt for order #[order_id] from [sitename]
ru_RU: Чек для заказа #[order_id] c [sitename]

en: Your order #[order_id] from [sitename] has been updated
ru_RU: Ваш заказ #[order_id] с [sitename] обновлён

en: A new comment on order #[order_id] at [sitename]
ru_RU: Новый комментарий к заказу #[order_id] на [sitename]

en: Pending
ru_RU: На рассмотрении

en: We have received your order but payment is still pending
ru_RU: Вы получили ваш заказ, но платёж по-прежнему ожидается

en: New
ru_RU: Добавить

en: We have received your order and payment
ru_RU: Мы получили ваш заказ и платёж

en: Processing
ru_RU: Обработка

en: The images in your order are being processed and/or printed
ru_RU: Изображения из вашего заказа обрабатываются/печатаются

en: Shipped/Completed
ru_RU: Доставлено/завершено

en: Your items have shipped (or are available for download)!
ru_RU: Ваши изображения отправлены (или доступны для скачивания)

en: Cancelled/Refunded
ru_RU: Отменено/возмещено

en: Your order was cancelled and/or refunded
ru_RU: Ваш заказ отменён и/или возмещён

en: Ready for pickup
ru_RU: Готово для самовывоза

en: Your order is ready to be picked up
ru_RU: Ваш заказ готов для самовывоза

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ru_RU: Доступна свежая версия %1$s. %2$sПосмотреть детали версии %3$s %4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ru_RU: Доступна свежая версия %1$s. %2$sПосмотреть детали версии %3$s s%4$s или %5$sобновиться прямо сейчас%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
ru_RU: У вас нет прав для установки обновлений плагина

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Comment from
ru_RU: Комментарий от

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Item added to cart! <a href="%s" target="_top">View cart</a> or <a href="%s">Return to %s</a>
ru_RU: Элемент добавлен в корзину! <a href="%s" target="_top">Просмотреть корзину</a> или <a href="%s">Вернуться в %s</a>

en: Cart updated
ru_RU: Корзина обновлена

en: Item removed from cart
ru_RU: Элемент удалён из корзины

en: Valid email is required
ru_RU: Требуется корректный адрес электронной почты

en: Email already exists, <a href="%s">please login first</a>
ru_RU: Адрес электронной почты уже существует, <a href="%s">пожалуйста, сначала войдите</a>

en: Password is required
ru_RU: Требуется пароль

en: Valid email required
ru_RU: Требуется корректный адрес электронной почты

en: Shipping country required
ru_RU: Требуется страна доставки

en: Shipping first name required
ru_RU: Имя является обязательным

en: Shipping last name required
ru_RU: Фамилия является обязательной

en: Shipping address required
ru_RU: Требуется адрес доставки

en: Shipping address 2 required
ru_RU: Требуется адрес доставки 2

en: Shipping city required
ru_RU: Требуется город доставки

en: Shipping state required
ru_RU: Требуется штат доставки

en: Shipping zip required
ru_RU: Требуется почтовый индекс

en: Billing country required
ru_RU: Требуется страна оплаты

en: Billing first name required
ru_RU: Требуется имя плательщика

en: Billing last name required
ru_RU: Требуется фамилия плательщика

en: Billing address required
ru_RU: Требуется платёжный адрес

en: Billing address 2 required
ru_RU: Требуется платежный адрес 2

en: Billing city required
ru_RU: Требуется город оплаты

en: Billing state required
ru_RU: Требуется штат оплаты

en: Billing zip required
ru_RU: Требуется платёжный почтовый индекс

en: Shipping method required
ru_RU: Требуется метод доставки

en: Payment method required
ru_RU: Требуется метод оплаты

en: Phone required
ru_RU: Требуется телефон

en: Notes required
ru_RU: Требуются примечания

en: You must approve our terms
ru_RU: Вы должны принять наши правила

en: Agree to Terms
ru_RU: Согласиться с условиями

en: I agree to the above terms
ru_RU: С согласен с правилами выше

en: Additional Order Notes
ru_RU: Дополнительные примечания к заказу

en: New user registration on your Sunshine Photo Cart
ru_RU: Новая регистрация пользователя на вашем Sunshine Photo Cart

en: Name: %s
ru_RU: Имя: %s

en: [%s] New User Registration
ru_RU: [%s] Регистрация нового пользователя

en: Thank you for registering! You have been automatically logged into your new account
ru_RU: Спасибо за регистрацию! Вы автоматически войдёте в ваш новый аккаунт

en: Show my password
ru_RU: Показать мой парол

en: Passwords must be at least six characters long
ru_RU: Пароли должны быть как минимум 6 символов длиной

en: Username or Email
ru_RU: Имя пользователя или адрес эл. почты

en: username
ru_RU: логин

en: Account updated
ru_RU: Аккаунт обновлён

en: Sorry, no galleries matched that password.
ru_RU: Извините, нет галерей, соответствующих этому паролю.

en: Not a valid email address
ru_RU: Неправильный адрес e-mail

en: General
ru_RU: Общие

en: Localization
ru_RU: Локализация

en: Default Country
ru_RU: Страна по умолчанию

en: Taxes
ru_RU: Налоги

en: Do not use taxes
ru_RU: Не использовать налоги

en: Country / State
ru_RU: Страна/Штат

en: What country or state should have taxes applied
ru_RU: В какой стране или штате должны применяться налоги

en: Tax rate (%)
ru_RU: Ставка налога (%)

en: Number only
ru_RU: Только числа

en: Calculate tax based on
ru_RU: Посчитать налоги на базе

en: Which address is used to determine if tax is calculated
ru_RU: Какой адрес использовать при расчете налогов

en: Tax everyone
ru_RU: Налоги на все

en: Tax entire order
ru_RU: Налоги на весь заказ

en: If just one item in cart is taxable, apply tax to the entire order
ru_RU: Если на хотя бы один товар есть налог, применить его на весь заказ

en: Display prices
ru_RU: Показать цены

en: Prices entered with tax
ru_RU: Показать цены с налогами

en: This shows after the price
ru_RU: Это показывается после цены

en: Currency Formatting
ru_RU: Форматирование валюты

en: United Arab Emirates Dirham
ru_RU: Дирхам ОАЭ

en: Argentine Peso
ru_RU: Аргентинское песо

en: Australian Dollars
ru_RU: Австралийский доллар

en: Bangladeshi Taka
ru_RU: Бангладешская Така

en: Brazilian Real
ru_RU: Бразильский реал

en: Bulgarian Lev
ru_RU: Болгарский лев

en: Canadian Dollars
ru_RU: Канадский доллар

en: Chilean Peso
ru_RU: Чилийский песо

en: Chinese Yuan
ru_RU: Китайский юань

en: Colombian Peso
ru_RU: Колумбийский песо

en: Czech Koruna
ru_RU: Чешская крона

en: Danish Krone
ru_RU: Датская крона

en: Dominican Peso
ru_RU: Доминиканский песо

en: Euros
ru_RU: Евро

en: Hong Kong Dollar
ru_RU: Гонконгский доллар

en: Croatia kuna
ru_RU: Хорватская куна

en: Hungarian Forint
ru_RU: Венгерский форинт

en: Icelandic krona
ru_RU: Исландская крона

en: Indonesia Rupiah
ru_RU: Индонезийская рупия

en: Indian Rupee
ru_RU: Индийская рупия

en: Nepali Rupee
ru_RU: Непальская рупия

en: Israeli Shekel
ru_RU: Израильский Шекель

en: Japanese Yen
ru_RU: Японская иена

en: Kenyan Shilling
ru_RU: Кенийский шиллинг

en: Lao Kip
ru_RU: Лаосский кип

en: South Korean Won
ru_RU: Южнокорейская вона

en: Malaysian Ringgits
ru_RU: Малайзийский ринггит

en: Mexican Peso
ru_RU: Мексиканский песо

en: Nigerian Naira
ru_RU: Нигерийская найра

en: Norwegian Krone
ru_RU: Норвежская крона

en: New Zealand Dollar
ru_RU: Новозеландский доллар

en: Paraguayan Guaraní
ru_RU: Парагвайский гуарани

en: Peruvian Sol
ru_RU: Перуанский сол

en: Philippine Pesos
ru_RU: Филиппинский песо

en: Polish Zloty
ru_RU: Польский злотый

en: Pounds Sterling
ru_RU: Фунт стерлингов

en: Qatari Riyal
ru_RU: Катарский риал

en: Romanian Leu
ru_RU: Румынский лей

en: Russian Ruble
ru_RU: Российский рубль

en: Seychelles Rupee
ru_RU: Сейшельская рупия

en: Singapore Dollar
ru_RU: Сингапурский доллар

en: South African rand
ru_RU: Южноафриканский рэнд

en: Swedish Krona
ru_RU: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru_RU: Швейцарский франк

en: Taiwan New Dollars
ru_RU: Новый тайваньский доллар

en: Thai Baht
ru_RU: Тайский бат

en: Turkish Lira
ru_RU: Турецкая лира

en: Ukrainian Hryvnia
ru_RU: Украинская гривна

en: US Dollars
ru_RU: Доллары США

en: Venezuelan bol&iacute;var
ru_RU: Венесуэльский боливар

en: Vietnamese Dong
ru_RU: Вьетнамский донг

en: Egyptian Pound
ru_RU: Египетский фунт

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Currency symbol position
ru_RU: Расположение символа валюты

en: Left
ru_RU: Влево

en: Right
ru_RU: Вправо

en: Left space
ru_RU: Пробел слева

en: Right space
ru_RU: Пробел справа

en: Thousands separator
ru_RU: Разделитель тысячных

en: Decimal separator
ru_RU: Десятичный разделитель

en: Number of decimals
ru_RU: Количество десятичных знаков

en: Cart, Checkout and Accounts
ru_RU: Корзина, Расчёт и Учётные записи

en: Require account to see products
ru_RU: Требуется аккаунт для просмотра продуктов

en: Enabling this option means users cannot see products or add them to cart unless they have created an account and are logged in.
ru_RU: При включении этой опции пользователь не увидит товаров и не сможет добавить их в корзину без создания учётной записи и входа в неё.

en: Gallery Endpoint
ru_RU: Конечная точка Галереи

en: Image Endpoint
ru_RU: Конечная точка Изображения

en: Order Endpoint
ru_RU: Конечная точка Заказа

en: Uninstall
ru_RU: Деактивация

en: Data
ru_RU: Данные

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Page options
ru_RU: Опции страницы

en: The following pages need selecting so that Sunshine knows where they are. These pages should have been created upon installation, if not you will need to create them.
ru_RU: Необходимо выбрать следующие страницы, чтобы Sunshine знал, где они находятся. Эти страницы должны быть созданы во время инсталляции. Если этого не произошло, вам необходимо создать эти страницы.

en: Use Shortcode
ru_RU: Использовать шорткод

en: Main Galleries Page
ru_RU: Главная страница галерей

en: Choose which page Sunshine will be displayed on
ru_RU: Выберите, какая страница Sunshine будет отображаться на

en: Administration Options
ru_RU: Опции администратора

en: Delete Media Library images
ru_RU: Удалить изображения из Медиа Библиотеки

en: This will remove all images from the Media Library AND the actual image files from your server when a gallery is permanently deleted
ru_RU: Это удалит все изображения из Медиа Библиотеки И все файлы изображений с сервера, когда галерея будет полностью удалена

en: Delete FTP folder
ru_RU: Удалить FTP папку

en: This will remove the folder and images added via FTP, if this was used to create the gallery
ru_RU: Это удалит папку и изображения, добавленные через FTP, если это было использовано для создания галереи

en: Show images in Media Library
ru_RU: Показать изображения в медиатеке

en: Display Options
ru_RU: Опции просмотра

en: Gallery Order
ru_RU: Порядок галереи

en: Custom ordering
ru_RU: Пользовательский порядок

en: Gallery Creation Date (New to Old)
ru_RU: Дата создания галереи (новые к старым)

en: Gallery Creation Date (Old to New)
ru_RU: Дата создания галереи (старые к новым)

en: Alphabetical
ru_RU: По алфавиту

en: Image Order
ru_RU: Порядок изображений

en: Order images shot (Images MUST have EXIF field "DateTimeDigitized")
ru_RU: Порядок съёмки изображений (изображения ДОЛЖНЫ иметь EXIF поле "DateTimeDigitized")

en: Image Upload Date (New to Old)
ru_RU: Дата загрузки изображения (от новых к старым)

en: Image Upload Date (Old to New)
ru_RU: Дата загрузки изображения (от старых к новым)

en: Columns
ru_RU: Колонки

en: Rows
ru_RU: Строки

en: Image Theft Prevention
ru_RU: Предотвращение кражи изображений

en: Enabling this option will disable the right click menu and also not allow images to be dragged/dropped to the desktop. NOT a 100% effective method, but should stop most people.
ru_RU: Включение этой опции отменит возможность скачивать изображения правым кликом мыши или перетаскивание на рабочий стол. Метод эффективен не на 100%, но остановит большую часть посетителей, желающих бесплатно скачать изображения.

en: Proofing Only
ru_RU: Только при условии доказательства

en: This will remove all aspects of purchasing abilities throughout the site, leaving just image viewing and adding to favorites
ru_RU: Это удалит все возможности для покупок на сайте, оставив только просмотр изображений и добавление в избранное

en: Thumbnail Width
ru_RU: Ширина миниатюры

en: Thumbnail Height
ru_RU: Высота миниатюры

en: Crop
ru_RU: Обрезать

en: Enabling this option will not affect already uploaded images. <a href="%s" target="_blank">Please see this help article</a>
ru_RU: Включение этой опции не повлияет на ранее загруженные изображения. <a href="%s" target="_blank">Прочитайте справочную информацию</a>

en: Should images be cropped to the exact dimensions of your thumbnail width / height
ru_RU: Изображения будут обрезаны до точных размеров ширины и высоты эскиза

en: Nothing
ru_RU: Ничего

en: Filename
ru_RU: Имя файла

en: Allow Guest Checkout
ru_RU: Разрешить Расчёт незарегистрированным пользователям

en: Allow users to checkout as a guest (do not require a user account)
ru_RU: Разрешить Расчёт незарегистрированным пользователям (учётная запись не требуется)

en: Allowed Countries
ru_RU: Разрешенные страны

en: Which countries users can select at checkout
ru_RU: Какие страны могут выбрать переход к оплате

en: All countries
ru_RU: Все страны

en: Check fields you want visible
ru_RU: Пометьте видимые поля

en: Zip / Postcode
ru_RU: Почтовый индекс

en: Shipping Fields
ru_RU: Поля доставки

en: Other Fields
ru_RU: Другие поля

en: Required Fields
ru_RU: Требуемые поля

en: Check fields you want to be required
ru_RU: Пометьте обязательные поля

en: Terms
ru_RU: Условия

en: Require Approval of Terms
ru_RU: Требуется подтверждение Условий

en: Force users to check that they have read and agree to the terms (below)
ru_RU: Обязывать пользователя ставить отметку о прочтении и согласии с условиями (ниже)

en: Payments
ru_RU: Платежи

en: Design
ru_RU: Дизайн

en: Design Elements
ru_RU: Элементы дизайна

en: Theme
ru_RU: Тема

en: My WordPress Theme
ru_RU: Моя WordPress тема

en: Default Sunshine Theme
ru_RU: Тема Sunshine по умолчанию

en: Logo
ru_RU: Логотип

en: Miscellaneous Elements
ru_RU: Различные элементы

en: Disable breadcrumbs
ru_RU: Отключить хлебные крошки

en: Do not show breadcrumbs throughout Sunshine pages. Helpful if you want users to stick to just a single gallery.
ru_RU: Не показывать цепочку пути по страницам Sunshine. Это поможет, если пользователь привязан к единственной галерее.

en: Hide link to main galleries page
ru_RU: Скрыть ссылку на главную страницу галерей

en: Notifications
ru_RU: Оповещения

en: Order Notifications
ru_RU: Оповещения по заказам

en: Email address(es) to receive order notifications. Separate multiple emails with a comma.
ru_RU: Адрес(а) e-mail для получения сообщений о заказе. Разделяйте несколько адресов запятой.

en: Favorite Notifications
ru_RU: Избранные сообщения

en: Email address(es) to receive submitted favorites notifications. Separate multiple emails with a comma.
ru_RU: Адрес(а) e-mail для приёма отправленных избранных сообщений. Разделяйте несколько адресов запятой.

en: Email From
ru_RU: E-mail от

en: From Name
ru_RU: Имя отправителя

en: When emails are sent to customers, what name should they come from
ru_RU: От чьего имени приходит e-mail покупателю

en: From Email
ru_RU: E-mail отправителя

en: When emails are sent to customers, what email address should they come from
ru_RU: С какого адреса e-mail приходит e-mail покупателю

en: Email Subjects
ru_RU: Темы e-mail

en: Allowed template variables are:
ru_RU: Допустимые переменные шаблонов:

en: Order Receipt
ru_RU: Чек Заказа

en: Order Comment
ru_RU: Комментарий к заказу

en: Email Text
ru_RU: Текст e-mail

en: Email Signature
ru_RU: Подпись e-mail

en: Appears at the end of every email message
ru_RU: Появляется в конце каждого сообщения e-mail

en: Receipt
ru_RU: Квитанция

en: Message at the top of email receipts
ru_RU: Сообщение в шапке каждого письма с квитанцией

en: Message at top of new user registration email
ru_RU: Сообщение в шапке письма о регистрации нового пользователя

en: Message added to bottom order status change email
ru_RU: Сообщение, добавляемое в подвал письма с изменением статуса заказа

en: Licenses
ru_RU: Лицензии

en: Manage licenses for your Sunshine add-ons here
ru_RU: Управляйте вашими лицензиями для дополнений Sunshine здесь

en: Select shipping method above
ru_RU: Выберите метод доставки

en: Select on checkout page
ru_RU: Выберите на странице расчёта

en: Previous
ru_RU: Предыдущий

en: Next
ru_RU: Следующий

en: This gallery this image belongs to has expired.
ru_RU: Истёк срок галереи, которой принадлежит это изображение.

en: Select Product Type
ru_RU: Выберите тип продукта

en: Select Product
ru_RU: Выберите продукт

en: No products for this category
ru_RU: Нет продуктов в этой категории

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: You have %s characters left
ru_RU: У вас осталось %s символов

en: Already have an account? <a href="%s">Click here to login</a>
ru_RU: Уже есть аккаунт? <a href="%s">Нажмите здесь для входа</a>

en: Account & Contact Information
ru_RU: Информация по учетной записи и контактам

en: Optionally set a password to create an account
ru_RU: При желании установите пароль для создания учетной записи

en: Billing same as shipping
ru_RU: Платёжный адрес совпадает с адресом доставки

en: Shipping Methods
ru_RU: Методы доставки

en: Select shipping method
ru_RU: Выбрать метод доставки

en: Payment Methods
ru_RU: Методы оплаты

en: Use my %s in credit
ru_RU: Используйте мои %s в кредит

en: Create Account
ru_RU: Создать аккаунт

en: Order Summary
ru_RU: Сумма заказов

en: View items in cart
ru_RU: Просмотр товаров в корзине

en: Item(s) total
ru_RU: Всего элементов

en: Go
ru_RU: Перейти

en: This gallery is set to expire on <strong>%s</strong>
ru_RU: Срок действия этой галереи истекает <strong>%s</strong>

en: in
ru_RU: в

en: To view the gallery "%s", please enter your email address:
ru_RU: Для просмотра галереи "%s" введите ваш адрес e-mail:

en: Return to gallery "%s"
ru_RU: Вернуться в галерею "%s"

en: Display a gallery password box
ru_RU: Показать окно с паролем галереи

en: Title (Optional):
ru_RU: Заголовок (Необязательно):

en: Visibility (Optional):
ru_RU: Видимость (Необязательно):

en: Sunshine Main Menu
ru_RU: Главное меня Sunshine

en: Display Sunshine's main menu links
ru_RU: Показать ссылки главного меню Sunshine

en: Sunshine Search
ru_RU: Поиск Sunshine

en: Display a search box
ru_RU: Отобразить окно поиска

en: Sorry, this page does not exist
ru_RU: Извините, страницы не существует

en: You have %s in credit
ru_RU: У вас есть %s в кредит

en: Update Account Info
ru_RU: Обновить информацию аккаунта

en: Update Cart
ru_RU: Обновить корзину

en: Continue to checkout
ru_RU: Перейти к расчёту

en: You do not have anything in your cart yet!
ru_RU: У вас пока ещё ничего нет в корзине!

en: Complete my purchase
ru_RU: Завершить мой платёж

en: You do not have anything in your cart yet
ru_RU: У вас пока ещё ничего нет в корзине

en: You have no images marked as a favorite
ru_RU: У вас нет избранных изображений

en: Functionality
ru_RU: Функциональность

en: Search Box
ru_RU: Окно поиска

en: Main Area
ru_RU: Главная зона

en: Background Color
ru_RU: Цвет фона

en: Header Font
ru_RU: Шрифт заголовка

en: Header Text Color
ru_RU: Цвет текста заголовка

en: Body Text Font
ru_RU: Шрифт текстовой области

en: Body Text Color
ru_RU: Цвет шрифта текстовой области

en: Link Color
ru_RU: Цвет ссылок

en: Secondary Color
ru_RU: Дополнительный цвет

en: Left Sidebar
ru_RU: Меню слева

en: Font
ru_RU: Шрифт

en: Buttons
ru_RU: Кнопки

en: Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Custom Styles
ru_RU: Пользовательские стили

en: Sorry, no images have been added to this gallery yet
ru_RU: Извините, в эту галерею ещё не были добавлены изображения

en: Sorry, this gallery has expired.
ru_RU: Извините, срок действия этой галереи истёк.

en: Enter gallery password
ru_RU: Введите пароль галереи

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Sorry, no galleries have been setup yet
ru_RU: Извините, галереи пока не были настроены

en: Contact Information
ru_RU: Контактная Информация

en: Items
ru_RU: Элементы

en: Order Comments
ru_RU: Комментарии к заказу

en: Sorry, no images match your search
ru_RU: Извините, нет изображений, соответствующих вашему запросу

en: No image
ru_RU: Нет изображения

en: Background Image
ru_RU: Фоновое изображение

en: Upload a file to your <a href="upload.php">Media gallery</a>, then select it here
ru_RU: Загрузите файл в вашу <a href="upload.php">Медиа-галерею</a>, затем выберите его здесь

en: Background Repeat
ru_RU: Повтор фона

en: Horizontally and Vertically
ru_RU: По горизонтали и вертикали

en: Horizontally
ru_RU: По горизонтали

en: Vertically
ru_RU: По вертикали

en: No repeat
ru_RU: Не повторять

en: Button Color
ru_RU: Цвет Кнопки

en: Button Text Color
ru_RU: Цвет Текста Кнопки

en: Header Background Color
ru_RU: Цвет фона шапки

en: Header Font Color
ru_RU: Цвет шрифта заголовка

en: Secondary Header Font
ru_RU: Шрифт вторичного заголовка

en: Menu Font
ru_RU: Шрифт меню

en: Main Body Copy Font
ru_RU: Шрифт копии основной области

en: You have changed items in your cart but have not yet updated. Do you want to continue to checkout?
ru_RU: Вы изменили товары в корзине, но не обновили информацию. Перейти к расчёту?

en: Auto-include main menu
ru_RU: Автоматическое применение основного меню

en: Automatically have the Sunshine Main Menu appear above the Sunshine content
ru_RU: Автоматическое появление главного меню Sunshine над контентом Sunshine

en: Custom Code
ru_RU: Пользовательский код

en: Disable Sunshine CSS
ru_RU: Отключить CSS Sunshine

en: Custom CSS
ru_RU: Произвольный CSS

en: Before Sunshine
ru_RU: Перед Sunshine

en: After Sunshine
ru_RU: После Sunshine

en: Base pricing off:
ru_RU: Базовое ценообразование:

en: Optionally select an existing price level to generate prices for this new price level on all existing products
ru_RU: Опционально выберите существующий ценовой уровень для генерирования цен для нового ценового уровня для всех существующих товаров

en: Percentage:
ru_RU: Процент:

en: What percent of the selected price level to create prices for this new price level. To make higher prices, enter a value greater than 100. To make smaller prices, enter a value less than 100.
ru_RU: Каков процент от выбранного ценового уровня для создания цен нового ценового уровня. Для создания более высоких цен введите значение выше 100. Для создание меньших цен введите значение ниже 100.

en: All price levels
ru_RU: Все уровни цен

[ctx: post type general name]
en: Product Options
ru_RU: Параметры товара

[ctx: post type singular name]
en: Product Option
ru_RU: Параметр товара

en: Add New Product Option
ru_RU: Добавить новый параметр товара

en: Edit Product Option
ru_RU: Редактировать параметр товара

en: New Product Option
ru_RU: Новый параметр товара

en: View Product Options
ru_RU: Просмотр параметров товара

en: Search Product Option
ru_RU: Поиск параметра товара

en: No Product Options found
ru_RU: Не найдено параметров товара

en: No Product Options found in trash
ru_RU: Не найдено параметров товара в корзине

en: Default Price
ru_RU: Базовая цена

en: This product has options
ru_RU: Этот товар имеет параметры

en: Product Option Pricing
ru_RU: Вариант цены продукта

en: Leave price blank to make it unavailable for respective Price Level, enter "0" to make it free
ru_RU: Оставьте цену пустой, чтобы она не была доступна для соответствующего уровня цен, введите «0», чтобы сделать ее свободной

en: Select option
ru_RU: Выбрать параметр

en: You must select an option
ru_RU: Вы должны выбрать параметр

en: Select Option
ru_RU: Выбор Опций

en: Invalid card data
ru_RU: Неверные данные карты

en: Mode
ru_RU: Режим

en: Transaction ID
ru_RU: ID транзакции

en: Enable payments via Square
ru_RU: Разрешать платежи в Square

en: Too many requests made to the API
ru_RU: Слишком много запросов к API

en: Invalid parameters were supplied to Stripe API
ru_RU: Неверные парамеры были предоставлены Stripe API

en: Stripe API keys are not valid
ru_RU: API ключи Stripe недействительны

en: Could not connect to Stripe server
ru_RU: Невозможно соединиться с сервером Stripe

en: Could not process your transaction
ru_RU: Процессинг вашей транзакции невозможен

en: Stripe Transaction ID
ru_RU: ID транзакции Stripe

en: Enable payments via Stripe
ru_RU: Разрешить платежи через Stripe

en: Name that users will see on the checkout page, defaults to "Stripe"
ru_RU: Наименование, которое пользователь увидит на странице расчёта, по умолчанию "Stripe"

en: Stripe requires an SSL certificate to accept credit card information securely from your website. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Learn more</a>
ru_RU: Stripe требует SSL сертификат для безопасного приёма информации по кредитным картам с вашего сайта. <a href="http://www.sunshinephotocart.com/docs/ssl" target="_blank">Узнайте больше</a>

en: Test Publishable Key
ru_RU: Тестовый публикуемый ключ

en: Live Publishable Key
ru_RU: Реальный публикуемый ключ

en: Tiered Pricing
ru_RU: Многоуровневое ценообразование

en: This product uses tiered pricing
ru_RU: Этот товар использует многоуровневое ценообразование

en: Create price tiers
ru_RU: Создание уровней цен

en: Add another tier
ru_RU: Добавить другой уровень

en: Tiered pricing & taxes
ru_RU: Уровни цен и налоги

en: Enable Tiered Shipping
ru_RU: Включить уровни доставки

note: Description of the plugin/theme
en: Client Gallery Photo Cart & Proofing Plugin for WordPress
ru_RU: Плагин фотогалереи для WordPress
